Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když jde prezidentský projev skutečně od podlahy. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.03.2020
Když jde prezidentský projev skutečně od podlahy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Miloš Zeman, prezident České lidové republiky

Až s hysterickou radostí jsem se těšil na projev prezidenta republiky k národu u příležitosti nákazy koronavirem. Dočkal jsem se ve čtvrtek v půl osmé večer, kdy už se děti přepravují do postýlek a na televizní obrazovky se tak mohou začít vkrádat oplzlosti a násilí. A to je ten pravý čas na projev prezidenta. Rozhraní mezi dětským světem večerníčků a obhroublosti světa dospělých při Televizních zprávách.

A prezidentův projev byl vskutku státnický. V rámci analýzy si jej můžeme rozdělit do několika pododdílů. Prvním bodem prezidentova projevu bylo konstatování, že máme problém, dále prezident rozvinul myšlenku do veletoku toho, že máme problém s herci a s politickou opozicí a do toho všeho zamíchal skutečnost, že nám z Číny přišly roušky a respirátory a že nám Čínská lidová republika jako jediná pomohla s nastalou situací. Poté prezident zopakoval, že máme problém s herci a že by lidé neměli dopřávat sluchu novinářům, protože jen vřeští a poštěkávají. A nakonec vyjádřil přání, abychom k sobě byli laskaví, cituji: „Přál bych vám, abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, abychom pomáhali jeden druhému a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost.“

Zlí herci a principálové

Prezident Zeman naprosto správně poukázal na herce. Jsou to zlí a oškliví a líní spoluobčané, kteří jen parazitují na naší dělné společnosti rolníků a dělníků. Proč oni by měli mít strach z toho, co budou žrát po zavedení opatření nouzového stavu, když se jejich obživa z nařízení vlády zavřela? Jaká to drzost. Mají zajít do domova důchodců a číst vyděšeným seniorům literaturu, jak doporučuje prezident Zeman a doporučuje zcela správně. A v létě, drazí herci, na brigádu za bramborami. A bude to povinně dobrovolná brigáda, nebo…

Čínská lidová republika

Když člověka nikdo nepochválí, měl by se pochválit sám. Což prezident v projevu i učinil. Jen díky jeho nadstandardním vztahům s čínskou komunistickou vládou (a oni tam ten komunismus fakt mají) jsme si mohli od Číny koupit roušky a respirátory nižší než potřebné úrovně za 75 milionů. Další letadla se zdravotnickými materiály z Číny budou dále přilétat a přijdou nás na 3 miliardy. Jenže prezident ve svém projevu pravil, že Čína nám pomohla, což vyvolává pocit, že pomohla nezištně, stejně jako když jsme my před měsícem skutečně nezištně poslali Číně své zdravotnické vybavení pro řešení tehdy ještě jejich koronaviru.

Zároveň u toho se kvičí nad tím, že Evropská unie v řešení nákazy koronavirem naprosto selhala a že její role je u konce (pro začátek poslala unie ze záchranných fondů do České republiky 30 miliard na uhašení akutních ekonomických problémů spojených s epidemií). O tom ovšem prezident ve svém projevu neřekl ani popel. Přičemž stabilizační mechanismy Evropské unie budou působit i nadále. Peníze nám samozřejmě unie předtím sebrala, teď je podle vlastního uvážení přerozděluje, což je chucpe, jistě, ale přeci jenom. Máme tu společný prostor, který byl nákazou ochromený. A je v zájmu nás všech, tedy alespoň těch v Evropě, aby ochromení co nejdříve pominulo. K Číně je potřeba přistupovat s opatrností, ne partyzánskou, jak to předvádí primátor Hřib, ale s opatrností určitě. Mají tam totalitní režim. Skutečně tam je. Zavírají tam lidi za názor. Mají své převýchovné tábory. I své brigády na brambory a pětiletky. Opatrnost je zcela na místě. A přeci jenom, košile bližší kabátu. Ekonomicky jsem přisátí na západ, nikoliv na východ.

Předsedkyně Evropské komise jedná... snad stejně, jako Pilát

A ano, jistě, Evropská unie a její vedení se mohlo blýsknout při řešení koronaviru. Mohla se zavádět celoevropská opatření, mohla se už v zárodku izolovat Itálie, poslat jim tam lékaře z nezasažených států. A mnoho dalšího. Nic, unijní špičky se z oblaku své nadřazenosti jen usmívaly do objektivů fotoaparátů a nevyšlo z nich nic, co by moudré rozhodování byť jen připomínalo. Ale opěvovaná Čína? Téměř dva měsíce si nechtěla poškodit mezinárodní tvář, a tak umlčovala každého, kdo v Číně začal mluvit o tom, že nový typ koronaviru má pandemický potenciál. A jedině kvůli jejímu chování jsme tam, kde jsme.

Ukničení komentátoři

Prezident Zeman také velmi trefně poukázal na politickou opozici a komentátory. Mají držet hubu a krok. Jsme přeci téměř ve válečném stavu, kdy je potřeba ukazovat svaly, nepoužívat rozum. Stejně jako u prezidenta Putina pronesl Zeman památnou větu, parafrázuji – střílet je, novináře zavšivené. A je to tak, teď není čas na kritické myšlení, ale na strach a hrůzu ze smrti. A i když nejsme v Číně, musíme mlčet a se vším souhlasit. Je to tak správně. Brigáda na bramborách nám tu pětiletku do budoucna splnit pomůže. Obzvláště, když Babišova vláda během nouzového stavu odsouhlasila plošné sledování obyvatel na internetu tajnými službami (o tom, dovolím si, až příště).

„Přál bych vám, abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, abychom pomáhali jeden druhému a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost.“ To jsou slova Miloše Zemana, jediná, která měla v projevu zaznít. Jsem velký euroskeptik, kavárnické manýry jsou mi na hony vzdálené, Miloše Zemana jsem při přímé volbě vždy v druhém kole jako menší zlo volil, ale to, co předvedl prezident ve svém projevu, to by se dalo tesat do mramoru a vystavovat v expozici s kuriozitami.

Pokud chcete trochu optimismu, co se epidemie týká, nahlédněte do rozhovoru s ekonomem Pavlem Kysilkou. Moc příjemný rozhovor, který do člověka vlije řádný kus naděje na lepší příští. K přečtení ZDE. Rozhodně bych podobná slova rád slyšel z úst prezidenta. Bohužel, u něj se do mě vlila beznaděj.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace