Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Informace o novém léku nesmí uniknout pod hrozbou vězení. Koronavirus se nejspíš vrátí, říká virolog

21.03.2020
Informace o novém léku nesmí uniknout pod hrozbou vězení. Koronavirus se nejspíš vrátí, říká virolog

Foto: Youtube / repro

Popisek: Biochemik Jan Konvalinka

Vynikající český biochemik Jan Konvalinka, který je mimo jiné spoluautorem knihy Viry pro 21. století, nám dává naději, že by se v blízké době mohl objevit lék proti koronaviru. Ve velmi přínosném rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu prozradil, že nejnadějnějším z nich je experimentální přípravek Remdesivir, který by mohl být již nyní podán některým českým, vážně nemocným pacientům.

Remdesivir se nachází ve třetí fázi klinického testování a již byl podán přibližně tisícovce pacientů po celém světě, avšak všechny testy ještě nejsou dokončeny. „Zatím nemáme informace o účinnosti léčby,“ zdůraznil Jan Konvalinka, avšak zároveň uvedl, že dosavadní poznatky jsou velmi povzbudivé. Podle něj by mohly být výsledky testů známy koncem dubna. Do té doby nesmí být žádné informace zveřejněny, mimo jiné proto, že by mohly ovlivnit celou řadu věcí, například burzovní trhy. Kdyby totiž unikly, byly by například schopné změnit ceny akcií v řádech miliard dolarů, takže by se mohly stát dvě věci. Jednak by tomu, kdo únik zavinil, hrozilo vězení za manipulaci s burzovním trhem, co je však ještě horší, klinická studie by nebyla uznána a musela by být opakována od začátku.

Silná česká stopa

Jan Konvalinka rovněž připomněl, že tento nadějný lék má velmi silnou českou stopu, protože Tomáš Cihlář, šéf týmu, který ho vyvinul, pochází z České republiky. Existuje proto určitá naděje, že by mohla být naše země nějakým způsobem zvýhodněna. Již nyní je o Remdesivir obrovský zájem, ale o tom, zda může být některým pacientům podán již nyní, rozhoduje etická komise v San Francisku. „Není to něco, na co bychom měli nárok,“ připustil. Zároveň však vyjádřil naději, že se nám to podaří. Stejně tak doufá, že pokud skončí testování s úspěchem, všechny zainteresované instituce se budou snažit co nejvíce zrychlit povinné úřední postupy, protože jde o životy mnoha lidí. Nicméně nároky na výrobu budou extrémně náročné, protože dnes již jde o stovky tisíc pacientů. V této souvislosti Jan Konvalinka odhaduje, že by Remdesivir mohl být k dispozici v létě.

Nesahat do obličeje!

Jeden z našich nejlepších odborníků na problematiku virů otevřeně přiznal, že o novém koronaviru toho zatím mnoho nevíme. Například proč víc napadá muže než ženy. Velmi důležité je podle něj též zjištění, zda získají pacienti, kteří chorobu prodělají, imunitu, ať už doživotní, nebo alespoň dlouhodobou. „Není vyloučeno, že mohou být infikováni znovu, třeba na podzim nebo příští rok,“ varuje. Stejně tak se obává, že by mohl koronavirus mutovat, podobně jako HIV nebo chřipka. „Ale to teď ještě pořád nevíme.“

Na závěr rozhovoru s Tomášem Pancířem zmínil i několik praktických informací. Například výsledky studií, z nichž vyplývá, že koronavirus zůstává poměrně dlouho na různých povrchách. „Velmi častý způsob, jak nás virus infikuje, není jenom to, že na vás někdo prskne nebo zakašle, ale jde to také tím, že sáhnete na nějaký předmět. Třeba na knihu, kterou vám někdo vrátí, peníze nebo na povrch sedadla v tramvaji. Pak si omylem sáhnete do očí nebo utřete nos. Právě přenos virové části z nějakého povrchu do vašeho obličeje, a velmi často do očí, je branou infekce. Čili nesahat do obličeje,“ apeloval Jan Konvalinka ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Vložil: Adéla Hofmanová