Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhadná laboratoř ve Wu-chanu. A nebezpečná vládní propaganda, co se neštítí ničeho. Škodí občanům i firmám a zatajuje, co se jí nehodí

20.03.2020
Záhadná laboratoř ve Wu-chanu. A nebezpečná vládní propaganda, co se neštítí ničeho. Škodí občanům i firmám a zatajuje, co se jí nehodí

Autor: Quartz / repro

Popisek: Virová laboratoř ve Wu-chanu, jedna ze sedmi v Číně, kde se provádí výzkum smrtících virů

Současný nouzový stav naší koaliční vládě umožňuje, aby učinila některá skutečně důležitá opatření, bohužel však také aby v jejich stínu používala praktiky, v demokratické společnosti nepřípustné. Namísto toho, aby přiznala svoje četná pochybení (což by v tak složité situaci každý rozumný člověk pochopil, protože platí, že kdo nic nedělá, nic nepokazí), útočí na všechny strany, a dokonce se snaží svoje chyby vydávat za přednosti. Horší ovšem je, že hlavní viníky současné krize prezentuje jako spasitele.

Premiér Babiš se snaží, často s využitím metody sugesce, obhájit své počínání, a naopak očernit protivníky či konkurenci. Neštítí se přitom používat ani ty nejšpinavější praktiky, například dehonestaci a eliminaci nepohodlných osob či novinářů, často s pomocí lží a dezinformací. Neustálými tiskovými konferencemi každý den přesvědčuje národ, že dělá vše v zájmu našeho zdraví, že jeho vláda je tou nejlepší a všechny ostatní země prý jen kopírují u nás zavedená opatření.

 

Záhadná laboratoř

Premiér Babiš se očividně spoléhá, že většina lidí nemá dostatek seriózních informací nebo již ztratila paměť. Možná i on sám pozapomněl, že jako vůbec první zavedla drastická opatření k zastavení celosvětové pandemie Čína, když do karantény uzavřela celá obří města. Ostatně, jen tu a tam u nás probleskne šokující informace, že v blízkosti ohniska nákazy ve městě Wu-chan sídlí institut virologie, zabývající se výzkumem různých patogenů. I když se tento nezpochybnitelný fakt snaží některá média označit za fake news, na existenci laboratoře upozorňují experti a tajné služby nejméně tři roky. Je dosti pravděpodobné, že se právě odtud mohla dostat na nekontrolovaný černý trh testovaná zvířata, jimž byly aplikovány nové patogeny a poté se začaly nekontrolovatelně šířit. Web ČT 24 již v lednu zveřejnil alarmující varování vědců, že ve Wu-chanu existuje laboratoř na výzkum smrtících virů. To, že jim odtamtud mohlo ´něco´ uniknout, ale Čína velmi silně popírá.

 

Podivné obchody

Tyto velmi závažné okolnosti ovšem naše vláda ignoruje a namísto toho se snaží veřejnost přesvědčit, že je Čína naopak jediná země, která nám pomáhá epidemii koronaviru zdolat. Tento týden zahájili ministři vlády propagandistickou kampaň, během níž neustále veřejnosti podsouvají, že tato totalitní supervelmoc je jediná, kdo nám může dodat chybějící roušky a respirátory. Ani slovo o tom, že zakázala jejich export českým firmám, které je tam vyrábí. Nynější obří státní obchod s čínskými dodavateli probíhá za podivných okolností. Co je ovšem podstatně podivnější, je skutečnost, že vláda ignoruje české výrobce, kteří by byli schopní a ochotní ochranné pomůcky nebo laboratorní testy vyrábět a stabilně dodávat na náš trh. Na některé firmy a laboratoře se dokonce rozhodla „zakleknout“.

 

Kauza Tilia

Příkladem je kauza soukromé laboratoře Tilia, jejíž lékařka provedla několik testů na koronavir a když nahlásila dva pozitivní pacienty, nesměla v dalších testech pokračovat a byla lživě osočována. Teprve poté, co byl její případ medializován, se jí tento týden podařilo získat certifikaci k dalšímu testování. Přestože v Tilii dokázali vyvinout jednodušší test na zjišťování koronaviru, o nějž mají zájem i v zahraničí, stát o něj nestojí a za přítomnosti televizních kamer, natáčejících dramatické noční záběry, se Babišovi ministři v přímém přenosu chlubí, že zakoupili rychlé testy v Číně.

Podobné to je i s tuzemskými výrobci respirátorů, kteří se snaží poptávku uspokojovat. Ti si stěžují, že vládní zásahy a zákazy jim znemožňují jejich výrobky prodávat do nemocnic, praktickým lékařům či armádě, a navíc jsou na ně posílány kontroly z finančních úřadů. „Respirátory a roušky, které by u nás dávno mohly pomáhat, někde uvízly,“ postěžoval si předseda Českého nanologického průmyslu Jiří Kůs v rozhovoru pro televizi DVTV. Namísto toho se členové vlády každý den na brífincích dušují, že již brzy dorazí roušky a respirátory z Číny. Prozatím se tak ale nestalo.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace