Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První málem zabil její kariéru, druhý ji psychicky neunesl. Štěstí našla až na třetí pokus. Tajnosti slavných

18.03.2020
První málem zabil její kariéru, druhý ji psychicky neunesl. Štěstí našla až na třetí pokus. Tajnosti slavných

Foto: repro/Supraphon

Popisek: Eva Pilarová

AUDIO/VIDEO Sotva se vyšvihla na hvězdné nebe, a už byla pod dohledem. Život hudební legendy znepříjemňovaly úřady i StB. Mnohem větší trápení a ztráty jí ale připravili její nejbližší. (Pokračování z pondělí 16. března)

Prakticky již od počátku kariéry se Eva Pilarová dostala do hledáčku StB, která bděla nad ‘správností počínání‘ českých populárních osobností. Na začátku sedmdesátých let se pak během normalizace její situace kvůli emigraci exmanžela Milana Pilara neustále zhoršovala. Zase jí zabavili cestovní pas, aby vůbec mohla dál vystupovat, podepsala v roce 1977 tzv. Antichartu, kampaň významných osobností kultury, odsuzující prohlášení Charty 77, konanou z iniciativy režimu. Za což se po roce 1989 jako jedna z mála veřejně omluvila.

Oliver Twist
(s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým):

Prokletá kára

První tvrdý střet se ‘strážci režimu‘ přišel už v šedesátých letech, v době kdy byla přítelkyní Pavla Sedláčka, kytaristy, skladatele a průkopníka rock’n‘rolu a big beatu u nás. Při jednom divadelním zájezdu na západ se souborem Semaforu si Sedláček koupil v Západním Berlíně v bazaru automobil. Po zhruba osmi měsících si pro něj přijela domů policie a byl zatčen stejně jako Eva. Byl obviněn, že způsobil československému devizovému hospodářství škodu v částce několik desítek tisíc a uvedl v omyl celní orgány. V této protizákonné činnosti mu údajně měly pomáhat jeho matka a Eva. Byl odsouzen na osmnáct měsíců nepodmíněně plus zabavení auta. Později se dozvěděl, že všechny jeho aktivity a pohyb na západě měla StB dokonale zmapované.

Hey Paula!
(s Pavlem Sedláčkem):

Podmínka za 50 dolarů

„Já zatčena nebyla, pouze mě vyslýchali. Dokonce u mě dělali domovní prohlídku. Na jedenáct metrů čtverečních, které jsem tehdy obývala, potřebovali celou noc,“ zavzpomínala v rozhovoru pro Blesk. „Ale byli laskaví, na rozdíl od Pavla, kterého zajistili a drželi ve věznici v Ruzyni, mě nechali přespat sice taktéž v Ruzyni, ale v hotelu Transit. Připadala jsem si jako těžký zločinec, protože před mým pokojem celou noc hlídkoval chlap s kvérem. Já tehdy dostala roční podmínku na tři měsíce za to, že jsem koupila padesát dolarů – slovy padesát dolarů!“ Původně se s Evou měli brát, advokátka prý však Sedláčkovi doporučila, aby raději neprovokoval sňatkem s hvězdou první velikosti. V roce dostala nabídku na půlroční angažmá s Karlem Gottem do Las Vegas, na Pragokoncertu jí však oznámili, že ji nepustí.

Nebude-li on:

Romantika v Paříži

Druhé manželství se zpěvákem Jaromírem Mayerem, s nímž se seznámila v Semaforu, začalo romanticky. O čtyři roky mladšího Jaromíra si vzala v roce 1968 v Paříži na konzulátu, bydleli v malém hotýlku na Champs Elysées a jejich sňatek se stal svatbou roku. „Jak jsme si ale řekli ano, vzalo všechno rychlý spád. Po roce a něco jsme se v tichosti rozváděli u soudu na Praze 6,“ vzpomínala. Po jejich rozchodu se dokonce hovořilo o tom, že Mayer neodešel z manželství s prázdnou a z její chalupy si odvezl nejrůznější starožitnosti. Zpívali spolu, měli vlastní úspěšný pořad v televizi, jenže Jaromír si připadal jen jako doplněk slavné ženy. „Většina chlapů neunese, když je manželka úspěšnější. Náš rozchod s Mirkem nebyl dramatický. Když nás rozvedli, šli jsme to zajíst do známé čínské restaurace ve Vodičkově ulici,“ zavzpomínala před lety v rozhovoru pro jeden dnes již neexistující deník. Mayer pak zpíval nějakou dobu sám, měl štěstí na několik hitů a v roce 1986 emigroval s manželkou Radkou, bývalou kulturní redaktorkou Lidové demokracie, s níž má dvě děti.

Rozhoupej zvony
(s Jaromírem Mayerem):

Narodila se podruhé

Počátkem sedmdesátých let ji postihla další tragédie – nepodařené přistání moderního stroje sovětské výroby Tu-154 způsobilo 19. února 1973 druhou nejhorší leteckou katastrofu na českém území. Běžný let z Kuby do Prahy, s mezipřistáním v Moskvě, se proměnil v peklo, při němž zahynulo 66 pasažérů, mezi nimi i členové zpěvaččiny doprovodné kapely. Přežil jen baskytarista Petr Marcol. „Já si pamatuji jenom tu velkou ránu, kdy celé letadlo zaskřípalo. Když jsem se probral z bezvědomí, letadlo hořelo. V tom ohni a kouři jsem se marně pokoušel rozbít okénko,“ popsal situaci těsně po nárazu. Na palubě měla původně být i Eva, z osobních důvodů však neodletěla. Tenkrát se podruhé narodila.

Kolotoč:

Sousto pro bulvár

Měla vlastně štěstí, že v tehdejším Československu neexistoval bulvární tisk, jinak by si na ní zřejmě novináři smlsli. I tak se po letech zčista jasna vyrojily spekulace, že jí život zachránil mimořádný zájem samotného kubánského diktátora Fidela Castra, kterého křehká plavovláska nemohla v zemi, rozpálené slunečními paprsky, neokouzlit. Nebývalé přízni kubánských politiků se opravdu těšila, mohl za to ale její první kubánský koncert v roce 1967. „Měla jsem obrovský úspěch a šéfové z kubánského ministerstva kultury mi nabídli, abych si v Miramare, bývalé milionářské čtvrti Havany, vybrala dům po emigrantech,“ prozradila kdysi Blesku. „Kdosi pak do éteru vypustil, že mi dal Fidel Castro dům, poněvadž jsem jeho milenka. Marně jsem tu fámu vyvracela, marně jsem lidi přesvědčovala, že na Kubě žádný dům nevlastním a že jsem se v životě s Fidelem Castrem nesetkala!“

Zastavte čas:

Když vás chlap nosí na rukou

Až v osmdesátých letech jí konečně vstoupil do života ten pravý. Seznámila se s ním v legendárním pražském nočním podniku s tanečním a varietním programem Alhambra. O třináct let mladší tanečník Jan Kolomazník tam byl v angažmá, ona zpívala. Stali se přáteli, což nečekaně změnila Evina těžká chřipka s vysokými horečkami. Jednoho dne prostě přišel a začal o ni pečovat. Dával obklady, vařil čaje, podával léky, venčil pejska… „Když jsem se vzpamatovala, našla jsem v koupelně dva kartáčky na zuby a zjistila jsem, že tam bydlí. Protože je to slušný chlapec, tak to chtěl zlegalizovat a požádal mě o ruku. Vdávat jsem se nechtěla, protože jsem už byla dvakrát rozvedená. Doslova mě ukecal,“ přiznala. Vzali se v roce 1984 a od té doby ji Jan nosil na rukou.

Až pro mě skončí tenhle kabaret:

Milující hospodyňka

A leckdy tak činil doslova. V roce 1989 u ní lékaři diagnostikovali zhoubný nádor, varovali ji, že možná přijde o hlas, předpovídali rok a půl života. Přesto dokázala nad krutou nemocí zvítězit. „Díky lékařům, léčitelce a v neposlední řadě díky Pánu Bohu se mně to podařilo. A díky Honzovi, který mi vytvořil krásné zázemí a pečoval o mě,“ prozradila. „Chodila jsem na ozařování. Občas jsem zazlobila a šla někam zpívat. Pan primář mě jednou zahlédl v přímém přenosu v televizi, strašně mně vynadal, prý jsem taky mohla v tom přímém přenosu omdlít. A tak jsem potom chvíli sekala dobrotu.“ Milující partner jí pomohl překonat strach a najít víru v uzdravení. Po celé manželství pral, vařil, nakupoval, uklízel... „Hýčkal si mě a já vydělávala,“ přiznala.

Montiho čardáš:

I dnes zazpívá cokoli

Trojnásobná vítězka čtenářské ankety Zlatý slavík v kategorii zpěvaček nazpívala během dlouhé kariéry velké množství hitů, velice populární byly její duety s Waldemarem Matuškou, zpívala ale i s Karlem Gottem a dalšími zpěváky. I po více než půl století pěvecké kariéry dokázala stále zapívat prakticky cokoli. Prosadila se ale také jako fotografka, a kuchařka, vydala pět knih se svými recepty. Po prodělaných zdravotních komplikacích dokázala znovu nabrat kondici. Loni 8. srpna oslavila osmdesátiny a 23. září bylo na Smíchovské Náplavce uvedeno na lodi Cargo Gallery její nové album s názvem Pilarka 80 – inventura těla. „Ve vydavatelství říkali, že by mi chtěli vydat novou každý další rok, kterého se dožiju,“ prozradila médiím. „Jestli budu jako maminka, muselo by jich být nejmíň dvacet čtyři.“ Její maminka Františka Bojanovská totiž oslavila loni červnu 104. narozeniny.

Rekviem:

Další album už nebude

Navzdory chuti do života ji poslední dobou začalo znovu trápit zdraví. V červenci 2018 doma upadla, zlomila si stehenní kost a navíc ještě utrpěla tříštivou zlomeninu ramene. Musela být okamžitě převezena do nemocnice, rovnou na operační sál. Opět zabojovala jako lvice a 28. října se vrátila na Staroměstském náměstí před publikum, i když se musela vzdát vysokých podpatků a chodila s pomocí hůlky. Loni na podzim se ale přihlásily další komplikace, problémy s ledvinami, které zřejmě byly následkem ozařování v osmdesátých letech. V říjnu podstoupila plánovaný zákrok, vzdát se ale nehodlala. Plánovala, jak letos oslaví šedesáté výročí na scéně. Osud jí to ale nedopřál. Sice měla v genech dlouhověkost, jenže se přidal zánět. Poslední dny prožila v Domově svatého Karla Boromejského v pražských Řepích, kde v manželově náruči 14. března 2020 zemřela.

Ave Maria:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace