Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šije celá země. Češi opět předvedli své nejlepší vlastnosti, smysl pro humor a šikovné ruce. Už nečekají na spasitele shora

18.03.2020
Šije celá země. Češi opět předvedli své nejlepší vlastnosti, smysl pro humor a šikovné ruce. Už nečekají na spasitele shora

Foto: Facebook

Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib propaguje i na sobě povinné nošení roušek. Podrobnosti v článku

FOTO Český národ se v těžkých dobách dokáže vždy předvést v tom lepším světle. Nejenže disponuje obrovským smyslem pro humor, který mu pomáhá zvládat věci, jaké dosud nezažil, ale i schopností vždy si poradit v každé situaci. Tak je tomu i v případě skandálního nedostatku ochranných a dezinfekčních prostředků, nutných k tomu, aby se zabránilo masovému rozšíření koronavirové epidemie. Poté, co je vláda nedokázala dosud zajistit v potřebném množství, šikovné české švadlenky se pustily do šití roušek a respirátorů na vlastní pěst a svým nadšením dosáhly toho, že už prakticky šije celé Česko.

Ještě, než se o tom blíže rozepíšu, dovolím si malou připomínku. Když ministerstvo zdravotnictví, ale i veřejnoprávní média, spustily na téma koronavirové nákazy osvětovou kampaň, neustále omílaly nutnost pečlivého mytí rukou. Mnoho lidí se nad tím pozastavilo, protože koronaviry se přenáší v hojné míře vzduchem a mytí rukou podle nich zdaleka nestačí. Jenže v té době nikdo nutnost nosit ochranné roušky a respirátory nezmiňoval, nyní už víme proč. Právě nedostatek ochranných pomůcek přitom zásadním způsobem ovlivnil, že se obávaný vir začal množit přesně jako houby po dešti. Někde méně, někde více. 

 

Pirátský předseda Bartoš byl jeden z prvních politiků, který nošení roušky na svém FB propagoval (samozřejmě pirátsky černé, že :-))

Nemocný provokatér

Hned poté, co bylo zjištěno, že se i k nám dostala nákaza z ciziny, by bývalo stačilo vyhlásit pro všechny ty, co k nám přijížděli z rizikových regionů, povinnost používat roušku. Nejenže se tak nestalo, ale navíc byla ignorována řada pacientů, kteří se v obavách, že jsou nakažení, sami hlásili a požadovali testování. Bezprecedentní skandál vyvolala kauza muže, jenž se snažil nechat testovat v pražské nemocnici, ale podařilo se mu to, až když případ medializovali jeho kolegové, novináři. Premiér Babiš tohoto pacienta během rozhovoru v nedělní Partii na TV Prima lživě označil za provokatéra, i když se vzápětí ukázalo, že se dotyčný muž skutečně koronavirem nakazil. Nejen on, ale i stovky dalších Čechů vzali situaci do svých rukou a jsou ochotni si drahé testy na koronavir raději sami zaplatit než čekat na libovůli státu.

 

Divadlo pod Palmovkou v Praze 8 sdílí na Facebooku: Naše šikovné garderobiérky se rozhodly, že budou šít roušky pro nemocnice. Pokud byste měli doma přebytečné látky a tkalouny (ale pozor, jen ze 100 % bavlny) a chtěli byste je věnovat, budeme moc rádi. Látky nechávejte na vrátnici Divadla pod Palmovkou (v ulici Na Hrázi 327/11, naproti supermarketu BILLA), ale jen budete-li mít cestu okolo. Rozhodně kvůli tomu nevycházejte! Jestliže nemáte cestu okolo a chcete věnovat větší množství materiálu, napište nám na mail a domluvíme se s vámi na vyzvednutí u vás doma. Děkujeme za pomoc!

Akceschopné švadlenky

Podobně jsou akceschopné i šikovné české švadlenky. Rozhodly se nečekat další dny, jestli se vládě přece jenom podaří nějaké roušky sehnat a začaly je šít na vlastní pěst. Obdivuhodné je, že nejen pro sebe, ale i pro řadu jiných potřebných, které tak šikovné nejsou nebo zkrátka nemají šicí stroj. V tomto případě si pochvalu zaslouží i ten ministr, jenž dokázal v rekordním čase prosadit výjimku pro obchody s látkami a galanteriemi, aby si bylo možné zakoupit vše potřebné. Do šití se pustily nejen zručné švadleny, ale též řada celebrit, mezi nimi dokonce i bývalá první dáma Dagmar Havlová a zpěvačka Lucie Bílá. Zda se o něco podobného pokouší první dáma současná, není známé, dává totiž o sobě vědět minimálně a naposledy se veřejně ukázala na hradním plese.

 

A ještě jeden snímek ze Šlapanova na Vysočině: Keramička Jitka Jeslínková se také pustila do šití, pro sebe i pro přátele a známé, samozřejmě zdarma

Primátor vzorem

Pražský primátor Zdeněk Hřib šel jako jeden z mála politiků příkladem a jako první se národu během svého vystoupení v pořadu ČT 24 Události komentáře ukázal v podomácku vyrobené, (mimochodem designově velmi zajímavé) roušce.

 

Jak v metru, tramvajích a autobusech?

A dodejme ještě, co magistrát vyhlásil k pražské MHD: Do přepravního prostoru metra pouze se zakrytým nosem a ústy! Na základě nařízení primátora hl. m. Prahy mají cestující za povinnost od úterý používat ochranu dýchacích cest, tj. mít zakrytý nos a ústa po celou dobu svého pohybu v přepravním prostoru pražské MHD. Platí to tedy od jejich nástupu do autobusů či tramvají po výstup, od vstupu do vestibulů metra a přepravního prostoru po jejich opuštění. Jako ochranu lze využívat respirátor, roušky či po domácku vyrobené roušky, šátky, šály nebo jinou tkaninu, která může pomoci bránit šíření kapének během dýchání či mluvení a chránit tak ostatní cestující i řidiče. V případě nedodržování tohoto pravidla mají řidiči právo vyloučit cestujícího bez ochrany nosu a úst z přepravy. Dále pak autobusy budou automaticky zastavovat ve všech zastávkách na znamení – v praxi to znamená, že cestující nemusí mačkat tlačítko ´Stop´, řidiči budou automaticky zastavovat na každé zastávce na znamení. Řidič poté otevře dveře, pokud bude na zastávce stát cestující nebo na palubě zaznamená pohyb, např. směrem ke dveřím nebo se sedící cestující začnou zvedat. Magistrát též doporučuje cestujícím, aby se během jízdy posadili, a pokud stojí, aby se o madla či tyče raději opírali předloktím nebo tělem, a ohlásil i dočasné vypnutí systémů uzavřené vnitřní cirkulace vzduchu ve vozidlech DPP.

 

Ten také jako lékař připomněl, že jeho předchůdci dříve používali bavlněné, nejednorázové roušky i při těžkých operacích. „Já v tom nevidím problém,“ uvedl v souvislosti s tím, že Praha zavedla povinnost nošení roušek, šátků či šál v prostředcích městské hromadné dopravy. Konečně!

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace