Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Principál, herec, nebo politik amatér? Jan Hrušínský zasel vítr, sklidil bouři, pak ale… VIP skandály a aférky

17.03.2020
Principál, herec, nebo politik amatér? Jan Hrušínský zasel vítr, sklidil bouři, pak ale… VIP skandály a aférky

Foto: Facebook

Popisek: „Všimli jste si, že by někdy byla oceněna kvalitní komedie?! Že by Cenu Alfréda Radoka získal umělec za to, že dokázal lidi poctivě rozesmát a dát jim radost ze života? Ne. Umělec je prý jen ten, kdo dokáže lidi přivést k pláči a smutku,“ zamýšlí se na svém Facebooku Jan Hrušínský

FOTO Koncerty, představení a jakékoliv produkce jsou zrušené, takže herci a zpěváci přicházejí o pěkný balík. Jan Hrušínský se dokonce naštval a prohlásil, že jde o cílenou likvidaci jeho Divadla Na Jezerce. Pak se za to omluvil. Jezerka je prostě jeho život, divadlo, stovka lidí, jenž je na jeho principálských dovednostech ekonomicky závislá a též všichni okolo, diváci, herci, režiséři… Hrušínský se snaží je uživit a dělat ´lidové´ divadlo v tom nejlepším smyslu slova – diváka pobavit, potěšit, ale nesklouznout k laciné manýře. To je možná to nejtěžší.

Ze syna ze slavné herecké rodiny se v poslední době stal pomalu amatérský politický komentátor. Je fakt, že k politice měl tak nějak blízko vždy. Hrát ale začal už jako malý. Jedna z prvních velkých rolí byl Honza v Dívce na koštěti a také Orlík ve slavné Moskalykově Babičce. Tehdy chodil na konzervatoř, po jejím dokončení začal hrát v Činoherním klubu v Ústí.

 

S Libuškou Šafránkovou v Babičce, foto ČT

Se ženou se zná od školy 

Právě zde potkal svou ženu a parťačku, také herečku Miluši Šplechtovou: „Dobře si pamatuji, když ji Jan Kačer přivedl do Činoherního studia Ústí nad Labem, kde jsem tehdy hrál. Obsadil ji do Shakespearovy Komedie masopustu a z nás se stali kolegové. Se všemi, co tam tehdy pracovali, jsme se hodně přátelili a drželi při sobě. Z nás dvou se ale stál pár až dva roky poté. Zkoušeli jsme Čechovovy Tři sestry, což bylo jedno z nejlepších představení, které tehdy vzniklo. A my jsme se v něm coby Irina a baron Tuzenbach do sebe zamilovali,“ popisuje jejich seznámení Jan Hrušínský.

Miluše se přitom kvůli Janu Hrušínskému rozvedla. Manželství jim vydrželo už 36 let. I když jisté aférky se také objevily, Libuše dokonce odešla z Národního divadla, respektive vyhodili ji, patrně kvůli jejímu muži - dnes již vše odvál čas.

 

Principál a principálka ve svém divadle, foto Facebook

Nová role na ´stará kolena´, principál

Jeho žena se ale dokázala přes všechno přenést, konec konců je spojovalo nejenom manželství, ale také podnikání. V roce 2002 totiž založili hereckou společnost a za své sídlo si v roce 2005 zvolili Divadlo Na Jezerce: „Pro mě to byl den určitě nesmírně vzrušující a svým způsobem krásný, protože to prostředí, do kterého jsme se dostali v divadle Na Jezerce díky tomu výběrovému řízení, kterým prošla naše divadelní společnost, je velmi, řekl bych přitažlivé a velmi, tím, že je zasazeno do parku, tak člověka zasáhne jakousi dávkou takového pozitivního klidu,“ netajil své nadšení.

 

Ještě 5. března měla Jezerka premiéru komedie Naprostí cizinci

Z herce se tak stal podnikatelem a člověkem s velkou zodpovědností: „Toužil jsem se postavit na vlastní nohy, víc si takzvaně čichnout ke svobodě. Když to vezmu zpětně, tak jsem dneska mnohem méně svobodný a jsem svázanější, než jsem byl dřív jen jako herec. Tenkrát jsem zodpovídal pouze za sebe a za svoji práci, která byla malou součástí nějakého kolosu. Dneska mám ten celý kolos na bedrech. Obrovskou loď, kde pracuje přes sto třicet lidí.“

 

Z prince je již král (zde se ´svou´ Jiřinou Bohdalovou, která Na Jezerce zahájila svou již asi pátou divadelní kariéru), foto ČT

Člověk politický

Před pár lety také objevil Facebook a možnost šířit tak své názory dále. Jde o názory protivládní, Jan Hrušínský je vehementní zastánce Evropské unie a odpůrce prezidenta Zemana a premiéra Babiše, což mu ´přináší´ mnoho vyhraněných komentářů, ať už souhlasných, nebo nenávistných.  

 

S milovaným a obdivovaným tatínkem

Jeden z jeho posledních postů, kdy prohlásil, že koronavirus je cílenou likvidací jeho divadla, vyvolal doslova bouři, která stále ještě rezonuje v médiích. Svá slova ale brzo vzal zpět: „Vážnost situace si pochopitelně uvědomuji, jen jsem nešťastný, protože nevím, zda dlouhodobě dokáži uživit lidi, kterým dávám práci, a za které tak nesu odpovědnost. Víte, v mnoha příspěvkových divadlech v podobných situacích mají v podstatě takové lepší placené volno. V soukromých divadlech to tak není. Tak mi tu přehnanou starost o divadlo, které už osmnáct let provozujeme - a o lidi, které mám rád - promiňte.“

 

A Na Jezerce s režisérem Menzelem a bratrem Rudolfem, s nímž neměli dlouhý čas nejlepší vztahy, ale snad je to teď také mnohem lepší. Foto Facebook

Lucie Benešová jako prostitutka Róza

Seriál Slunečná vábí jedno známé jméno za druhým, nejnověji je to Lucie Benešová. Ta si střihla zajímavou roličku bývalé prostitutky Rózy: „V den natáčení jsem se ptala režiséra Libora Kodada, jak to bude vypadat. Když řekl, že na to bude dohlížet náš kaskadér Ladislav Lahoda, tak jsem byla v klidu. Hlavně jsem nechtěla, aby to nevypadalo trapně. Mí kolegové Jiří Weingärtner a Miroslav Dvořák, se kterými jsem točila poprvé v životě, dostali instrukce od kaskadéra a mohlo se točit,“ popisuje natáčení hlavní aktérka Lucie Benešová.

 

Její úloha je pěkně dramatická, jde dokonce o znásilnění, což už jednou hrála... Foto FTV Prima

„Když mi bylo třináct, tak jsem točila film Horká kaše, který končil tím, že se na mě partička čtyř kluků z Jižního Města ´vystřídalaʻ. Bylo to opravdu dramatické, a dokonce moje maminka musela podepsat souhlas, že takovou scénu můžu natáčet,“ vzpomínala Lucie.

 

Roušku především!

Celebrity se rozhodly vychovávat a vzdělávat a jejich nejnovější chvályhodná mise je naučit Čechy nosit roušku. Je to pochopitelně pěkně těžké, pro nás je rouška cosi cizího. Inspirovat se můžete například u Marty Jandové, jejíž rouška byla nejpovedenější, a dokonce se rozhodla si roušky i šít!

 

Prosím, chraňme se. Teď není čas na “hrdinství”. Je čas na ohleduplnost, pokoru a soudržnost, nabádá Marta na Instagramu

„Jdu studovat návod. Šicí stroj od Husquarny už mám od 10ti let. Táta mi ho koupil na turné na Slovensku. Dokonce s ním v hotelu hned přešil povlečení, protože byly urvaný knoflíky. Já pak dokonce šila i bundy s podšívkou. Podle Burdy. Moje Husquarna je na chatě. Tak mám teď nový šicí stroj. Začínám s internetem. Návod na roušku. Aspoň se nějak v té karanténě zabavíme. Pak půjdeme uklidit dvorek,“ referuje.

 

Krpálek potřeboval nové auto, tak ho má

Lukáš má nový bourák

Život ale kvapí dále a vydělávat je třeba. Lukáš Krpálek spojil své síly s autosalónem a je fakt, že u nového bouráku mu to sluší. „Našel jsem partnera, se kterým od začátku i do budoucna spolupráce mohu řešit zajištění mobility naší čtyřčlenné rodiny. Hledal jsem nejen velký vůz pro sebe, dále praktický a bezpečný pro manželku s dětmi, ale současně jsem hledal i flexibilního partnera, který mi nabídne osobní až rodinný přístup. Oceňuji na celém systému služeb Louda Auto a CAR4WAY osobní, neanonymní přístup a schopnost flexibilně reagovat na měnící se požadavky podle toho, jak se mění potřeby naší rodiny. Odpadla tím mě i manželce Evě jedna organizační starost, kdy, kdo, bude, čím a kam jezdit,“ pochvaluje si Lukáš.

 

 I v karanténě musíme být, milé dámy, jak ze žurnálu :-)

I doma se rtěnkou

Vlastina Svátková nedávno přiznala, že se s manželem pohybuje neustále na hraně rozvodu a že je u nich často divoko. Nyní se rozhodla nikam nevycházet, což musí být někdy pěkně náročné. I tak se ale udržuje krásná! „A i když nikam nechodím a nikam nepůjdu, umyju si hlavu, navoním se a dám si rtěnku, nejenom kvůli tomu, aby si můj muž mohl ťukat na čelo, proč se líčím, když jsem celý den doma v županu, ale hlavně kvůli tomu, že třídím, vyřazuju a zkouším, co už opravdu nepotřebuju (rtěnky nevyjímaje), taky googlím, jestli můžu z Hornbachu něco objednat on-line a naštvu svoji maminku, že nemáme televizi a žijeme v nevědomosti, ale kdybychom žili v nevědomosti, chodím v té rtěnce po polouzavřených obchodních centrech a divím se, proč je vše zavřené,“ vysvětlila poněkud krkolomně. 

 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace