Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedbali na varovné signály. Epidemie koronaviru dokazuje selhání našeho státu. Politici napříč stranami nesou zodpovědnost za současný stav

17.03.2020
Nedbali na varovné signály. Epidemie koronaviru dokazuje selhání našeho státu. Politici napříč stranami nesou zodpovědnost za současný stav

Autor: Facebook

Popisek: Ministr zdravotnictví ujišťoval, že roušek a respirátorů je dost... A pak vypukla pandemie

I když by se na první pohled mohlo zdát, že vedení našeho státu činí vše proto, aby zabránilo šíření pandemie koronaviru, není tomu tak. Ve skutečnosti jde o pouhý pokus hasit vzniklý požár, i když hlásiče nebezpečí spustily alarmy již na začátku roku. Každý rozumný člověk by rád věřil tomu, že politici, které bohatě platíme ze svých daní, mají skutečný zájem na našem prospěchu. Avšak situace je bohužel jiná. Naše daně jsou trestuhodně rozkrádány v předražených veřejných zakázkách, v korupčních intrikách či v rámci státní propagandy, to vše na úkor bezpečnosti občanů.

Mnoho z nich nyní právem přemýšlí, kolik dalších miliard se ztratí ve stínu krize, kterou Česká republika ještě nezažila. O kolik více peněz bude nyní vyplýtváno například na ochranné pomůcky, jejichž cena logicky s ohledem na nedostatek na trhu strmě stoupá. Kdyby je stát zajistil včas a kdyby byly v dostatečném množství nemocnicích a dalších důležitých zařízeních, ušetřily by se obrovské částky. Přitom bylo ještě začátkem února možné, bez větších problémů, koupit respirátory, roušky i dezinfekci za cenu obvyklou. 

Optikou hrozeb 21. století?

Jak současná, tak předchozí vlády trestuhodně zanedbaly, aby měl stát k dispozici dostatek ochranných prostředků pro všechny obyvatele, nejen kvůli epidemiím, které v poslední době nejsou ničím výjimečným, ale třeba i pro případ jaderné havárie. Je stěží uvěřitelné, že již tak nedostačující státní rezervy hodlá současná vláda rozprodávat (viz například skandál kolem záměru prodat ze státních rezerv drahé kovy). Ještě v listopadu minulého roku se ministr průmyslu Karel Havlíček nechal slyšet, že je nutné se na státní rezervy dívat optikou, nakolik odpovídají hrozbám 21. století. Jak tento pohled dopadl, vidíme právě nyní. Kdyby byl k dispozici dostatek roušek, nemuseli by být obyvatelé nyní podrobeni drastickým zákazům, příkazům a bezprecedentnímu omezení svých práv.

Články o koronaviru najdete ZDE

Velký problém

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v lednu chlácholil opozici, že čeští výrobci mají na skladě milion roušek a že s nimi tedy není problém. Jenže, jak se nyní ukazuje, nebyla to pravda a právě fatální nedostatek roušek a respirátorů je problém veliký. Navíc ve svém důsledku paralyzuje již tak decimované české zdravotnictví. Řada lékařů riskuje svoje zdraví, když vyšetřuje pacienty bez náležité ochrany a také občané by ji rádi používali, jak se to stalo běžné ve světě. Je smutnou ironií osudu, že naše země, někdejší textilní velmoc, není schopna zajistit šití roušek nebo výrobu respirátorů a tuzemské firmy svoji produkci přestěhovaly do Číny. Děsivé je také zjištění, že nejen ochranné pomůcky, ale také mnoho léků (!) se vyrábí v této totalitní velmoci, která může jejich vývoz kdykoliv zakázat. Stát, jenž rozprodal rodinné stříbro, včetně tak strategické suroviny, jakou je voda, si ponechal vliv akorát tak nad výrobou piva. Kdyby se choval rozvážněji, mohly někdejší české textilky nebo třeba světově proslulí výrobci bot a rukavic, denně chrlit miliony zdravotnických pomůcek, o jiném kvalitním zboží nemluvě. 

Slabiny českého zdravotnictví

Nová epidemie také prozrazuje slabiny českého zdravotnictví. Nejenže lékaři zůstali ve svých ordinacích napospas osudu, a někteří musí ordinovat bez nezbytných ochranných pomůcek, ale rozhořčeně také připomínají, že varovali ministerstvo zdravotnictví před tím, že se nemají rušit infekční a plicní oddělení v nemocnicích. Bohužel marně. Členové Lékařského odborového svazu jsou přesvědčení, že současná krize je důsledkem zanedbávání zdravotnictví v minulých letech. Jako nesystémové opatření zmiňují právě snižování počtu akutních lůžek a rušení některých oddělení. „Žádná vláda nereflektovala, že se nemají rušit infekční oddělení. Dříve jich bylo více, dnes máte jedno v každém kraji. Odmítali jsme rušení plicních oddělení. Ta plicní oddělení jsou velice důležitá. To jsou všechno věci, které mohou způsobit zhoršení pandemie,“ uvedla Dagmar Žitníková, předsedkyně Oborového svazu ve zdravotnictví na nedávném brífinku, věnovanému epidemii koronaviru.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace