Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pojďte si skočit bungee jumping se smrtí do supermarketu. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.03.2020
Pojďte si skočit bungee jumping se smrtí do supermarketu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Tesco

Popisek: A hezky nádech... výdech

Česká vláda vyhlásila nouzový stav. Světová zdravotnická organizace vyhlásila celosvětovou pandemii. A i přes neskutečné nucení se člověk teď tak trochu obává jít si se zpožděním nakoupit na měsíc (nebo půlrok) dopředu. Co kdyby ten chlap, co si zrovna plní nákupní vozík těstovinami všeho druhu a ze všech regálů obchodu, měl ten nesympatický moribundus, protože při zvedání celé palety s kolínky tak divně zahekal.

Opatření, která zavedla vláda, považuji za moudrá, ale naprosto nedostatečná. Uzavřít se totiž má všechno, co uzavřít jde. Ano, zavřely se školy, děti se tedy přelily ze škol do supermarketů a prostě se jim vyhlásily nové prázdniny. Děti to neřeší. Jaký je tedy dopad? Žádný. Vláda má vyhlásit daleko, daleko přísnější opatření. Jak to, že na supermarkety nepadla přísná omezení (třeba v jednu chvíli pouze 20 nakupujících, s rukavicemi)? Jak to, že obsluha v supermarketech nemá respirátory? Cílem všech opatření má být přeci to, aby si lidé sedli doma na zadky a měsíc tam vydrželi. Jedině tím se zamezí šíření nákazy. Ne tím, že omezíme jen něco a jen trochu.

Chcípneme hlady?

Nechcípneme, ani my, co jsme si nestihli udělat zásoby na půl roku dopředu. I ve vesnici odsunuté zcela na okraji civilizace, ve které žiju, je možné nakoupit si v supermarketu online s dovozem přímo před dveře. Online nákupy potravin už pokrývají prakticky celou republiku. A dá se tam koupit všechno, co si člověk jinak koupí, potáceje se mezi regály a ostatními lidmi.

Co má zůstat otevřené?

Nemocnice, lékárny, potraviny. Nic dalšího nikdo z nás nepotřebuje. Nechat otevřené restaurace od 6:00 do 20:00? Co je to za blbost? Koronavir se šíří jen po osmé večerní? Nebo si lidé zapomněli dělat svačiny s sebou? Co je to za nesmysl? Pro to, aby člověk mohl vyrazit do ulic, musí mít při vládou vyhlášeném stavu nouze důvod, přes který vlak nejede. Proto by měli ulicemi korzovat policisté a prostě lidi zahánět zpátky. Povel – nesrocujte se – by měl být chápaný v této době jako dobře míněná rada. Vždyť jde jen o jeden měsíc, kdy bychom místo nakupování a hledání zábavy mohli sedět na zadku a jen tak si přemýšlet. Však je o čem.

Sedět doma

Opatření proti pandemii se nesmí uvalovat polovičatě, protože pak se stanou neúčinnými a nebudou ochraňovat zdraví společnosti, ale budou jen škodit ekonomice. Oficiálně nakažených je 120 (stav v pátek odpoledne), těch neoficiálních bude mnohonásobně víc. Třeba se s vámi zrovna dnes jeden z nich pral o těstoviny v supermarketu. Za týden můžete obohatit počet nakažených o vlastní existenci. A vy už tak vysportovaní z lyžování v Itálii být nemusíte. Vás už si ten kekel může naservírovat s vážným průběhem hospitalizace. Stojí to za to? Není to chřipka. Pro chřipku si nebudou státy napříč světem likvidovat ekonomiku.

Před třemi týdny jsem musel zajet do Prahy (dvakrát do roka musím). Vzal jsem haranta na Václavák, aby se podíval na toho našeho národního komoně s Václavem v sedle. Při prohlížení Václava kolem nás prošla skupina třiceti čínských turistů. Všechno si fotili, vesele se culili. Ač jsem založením mírný a mírumilovný, v břiše se mi zakroutilo několik hadů a já si řekl – co tu dělají, jak to, že je sem ještě pouští, to je hodně blbý humor. Číňané už sem nesmí, ale stále si všichni můžeme skočit bungee jumping se smrtí do supermarketu nebo do hospůdky na jedno chlazený. Trochu bych ta opatření zpřísnil, řekl bych.

A ještě jeden malý podnět pro vládu: Po dohodě nebudou banky požadovat po tři měsíce splácení úvěrů postiženým nouzovým stavem. Nebylo by fajn dohodnout stejné podmínky i s exekutory? Prostě na tři měsíce pozastavit jejich činnost? Nejen firmy, ale i lidé jsou nouzovým stavem postižení.

EDIT sobota 8:06: Tak vida, premiér Babiš mi včera očividně koukal pod ruku, protožena na co v dnešním textu poukazuju, to promptně zavedl. Sláva na nebesích.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace