Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pojďte si skočit bungee jumping se smrtí do supermarketu. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.03.2020
Pojďte si skočit bungee jumping se smrtí do supermarketu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Tesco

Popisek: A hezky nádech... výdech

Česká vláda vyhlásila nouzový stav. Světová zdravotnická organizace vyhlásila celosvětovou pandemii. A i přes neskutečné nucení se člověk teď tak trochu obává jít si se zpožděním nakoupit na měsíc (nebo půlrok) dopředu. Co kdyby ten chlap, co si zrovna plní nákupní vozík těstovinami všeho druhu a ze všech regálů obchodu, měl ten nesympatický moribundus, protože při zvedání celé palety s kolínky tak divně zahekal.

Opatření, která zavedla vláda, považuji za moudrá, ale naprosto nedostatečná. Uzavřít se totiž má všechno, co uzavřít jde. Ano, zavřely se školy, děti se tedy přelily ze škol do supermarketů a prostě se jim vyhlásily nové prázdniny. Děti to neřeší. Jaký je tedy dopad? Žádný. Vláda má vyhlásit daleko, daleko přísnější opatření. Jak to, že na supermarkety nepadla přísná omezení (třeba v jednu chvíli pouze 20 nakupujících, s rukavicemi)? Jak to, že obsluha v supermarketech nemá respirátory? Cílem všech opatření má být přeci to, aby si lidé sedli doma na zadky a měsíc tam vydrželi. Jedině tím se zamezí šíření nákazy. Ne tím, že omezíme jen něco a jen trochu.

Chcípneme hlady?

Nechcípneme, ani my, co jsme si nestihli udělat zásoby na půl roku dopředu. I ve vesnici odsunuté zcela na okraji civilizace, ve které žiju, je možné nakoupit si v supermarketu online s dovozem přímo před dveře. Online nákupy potravin už pokrývají prakticky celou republiku. A dá se tam koupit všechno, co si člověk jinak koupí, potáceje se mezi regály a ostatními lidmi.

Co má zůstat otevřené?

Nemocnice, lékárny, potraviny. Nic dalšího nikdo z nás nepotřebuje. Nechat otevřené restaurace od 6:00 do 20:00? Co je to za blbost? Koronavir se šíří jen po osmé večerní? Nebo si lidé zapomněli dělat svačiny s sebou? Co je to za nesmysl? Pro to, aby člověk mohl vyrazit do ulic, musí mít při vládou vyhlášeném stavu nouze důvod, přes který vlak nejede. Proto by měli ulicemi korzovat policisté a prostě lidi zahánět zpátky. Povel – nesrocujte se – by měl být chápaný v této době jako dobře míněná rada. Vždyť jde jen o jeden měsíc, kdy bychom místo nakupování a hledání zábavy mohli sedět na zadku a jen tak si přemýšlet. Však je o čem.

Sedět doma

Opatření proti pandemii se nesmí uvalovat polovičatě, protože pak se stanou neúčinnými a nebudou ochraňovat zdraví společnosti, ale budou jen škodit ekonomice. Oficiálně nakažených je 120 (stav v pátek odpoledne), těch neoficiálních bude mnohonásobně víc. Třeba se s vámi zrovna dnes jeden z nich pral o těstoviny v supermarketu. Za týden můžete obohatit počet nakažených o vlastní existenci. A vy už tak vysportovaní z lyžování v Itálii být nemusíte. Vás už si ten kekel může naservírovat s vážným průběhem hospitalizace. Stojí to za to? Není to chřipka. Pro chřipku si nebudou státy napříč světem likvidovat ekonomiku.

Před třemi týdny jsem musel zajet do Prahy (dvakrát do roka musím). Vzal jsem haranta na Václavák, aby se podíval na toho našeho národního komoně s Václavem v sedle. Při prohlížení Václava kolem nás prošla skupina třiceti čínských turistů. Všechno si fotili, vesele se culili. Ač jsem založením mírný a mírumilovný, v břiše se mi zakroutilo několik hadů a já si řekl – co tu dělají, jak to, že je sem ještě pouští, to je hodně blbý humor. Číňané už sem nesmí, ale stále si všichni můžeme skočit bungee jumping se smrtí do supermarketu nebo do hospůdky na jedno chlazený. Trochu bych ta opatření zpřísnil, řekl bych.

A ještě jeden malý podnět pro vládu: Po dohodě nebudou banky požadovat po tři měsíce splácení úvěrů postiženým nouzovým stavem. Nebylo by fajn dohodnout stejné podmínky i s exekutory? Prostě na tři měsíce pozastavit jejich činnost? Nejen firmy, ale i lidé jsou nouzovým stavem postižení.

EDIT sobota 8:06: Tak vida, premiér Babiš mi včera očividně koukal pod ruku, protožena na co v dnešním textu poukazuju, to promptně zavedl. Sláva na nebesích.

 

Vložil: Štěpán Cháb