Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Principál Hrušínský v roli bojovníka za smrt všech seniorů, chroniků a možná i Jiřiny Bohdalové. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.03.2020
Principál Hrušínský v roli bojovníka za smrt všech seniorů, chroniků a možná i Jiřiny Bohdalové. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Principál Jan Hrušínský ve ´svém´ divadle

Jan Hrušínský, ředitel Divadla Na Jezerce, si velmi emotivně postěžoval na svém facebookovém profilu na koronavirus. Že prý je nařízení vlády o zákazu pořádání akcí nad 100 diváků zaměřené hlavně proti malým podnikatelům (jakým je třeba právě Divadlo Na Jezerce), protože ti zákaz mohou odstonat bankrotem, jelikož kompenzace, pokud vůbec nějaké budou (a měly by být), rozhodně nebudou na přežití. A může za to hlavně Babiš a jeho mladíček z ministerstva zdravotnictví, jak píše Jan Hrušínský ve svém postu.

A má rozhodně pravdu, omezení se dotkne podnikání mnoha firem, podniků nebo třeba divadel. Jen lze pochybovat o tom, jestli je Babiš až tolik mocný a vlivný, že by dokázal rozjet celosvětovou pandemii, aby zničil Divadlo Na Jezerce a malé konkurenty jeho gigantického Agrofertu. Mám pocit, že tady by bylo vhodné alespoň mírně pochybovat. Protože veřejně pořádané akce jsou prostě pro pandemii tou pravou žní, co se přenosu nákazy týká.

 

Mediální lynč koronavirem

Jan Hrušínský v dalším svém postu napsal: „Zkuste se zamyslet nad tím, zda ten, kdo ve vás strach vědomě vyvolává a přijímá právě nyní jedno opatření za druhým – tím náhodou neodvádí pozornost třeba od dnešní volby členů do Rady České televize.“ A tak nevím, bylo by lepší, kdyby vláda žádná opatření nepřijímala? Nebo kdyby přijímala opatření jen liknavě, aby se neřeklo? V úterý se celá Itálie ocitla v karanténě, ani do divadel se tam nesmí. Z ekonomického hlediska je to pohroma, to bezesporu, může nás to uvrhnout do hluboké finanční krize. Ale pochybuji, že do karantény tamní vláda Itálii uvrhla z nějakého plezíru… případně proto, že Babišovu Agrofertu překážel nějaký italský konkurent. Troufám si tvrdit, že ochrana veřejného zdraví by měla být nadřazena kšeftu. A to i kšeftu Divadla Na Jezerce. Jasně, koronavirus plní stránky všech médií i obrazovek. A je možné, že to má dobrý důvod, je možné, že vir je skutečně nebezpečný. A je lepší utrpět ekonomickou ztrátu, než cynicky nechat umírat oslabené lidi. Je také možné, že je to jen neškodná 'chřipečka'... ale kvůli chřipečce si Čína nebo Itálie nebudou odstřelovat ekonomiku.

Slepota

Pan Hrušínský až v nábožném nadšení hodil celý problém s pandemií na Andreje Babiše, což je příznakem jisté slepoty, fanatismu a paranoidního vidění světa. Ne všechno, co Babiš udělá, je špatně. Premiér Babiš nástup pandemie, zdá se, nezvládl, jak by mohl. Ne tím, že zavedl špatná opatření, ale proto, že je zavedl příliš pozdě a velmi mírně.

Na webu divadla stojí toto prohlášení: „Oficiální vyjádření Divadla Na Jezerce k rozhodnutí premiéra Babiše a ministra zdravotnictví: Jsme donuceni pro vás nehrát. Nevíme do kdy, protože to nikdo neurčil. V každém případě vstupenky na dnešní a případně i další naše představení zůstávají v platnosti a divadlo bude hledat náhradní termíny, o kterých budete včas informováni. Děkujeme za pochopení vážné situace, která díky tomuto rozhodnutí pro nás a pro tisíce dalších firem v České republice nastala. Prosíme naše diváky i příznivce divadla: Nepodlehněte panice a zachovejte nám přízeň. Děkujeme. Těšíme se na vás v lepších časech - věříme, že přijdou brzy. Vaše Divadlo Na Jezerce.“ Je důležité upozornit, že k opatření vláda přistoupila kvůli vážnému ohrožení zdraví společnosti a akceschopnosti zdravotnických zařízení, nikoliv proto, aby vážně ohrozila chod Divadla Na Jezerce a tisíce dalších firem v České republice.

Rada pro pana Hrušínského

Milý pane Hrušínský, nemám pocit, že Vás chce Babiš zlikvidovat. Opatření vlády, ať jsou jakkoliv chaotická, slouží skutečně k ochraně veřejného zdraví. To bychom mohli všichni brát tak nějak s klidem a pokorou. Nikdo z nás nejspíš nechce být přenašečem, který nakazí lidi se slabší imunitou. Skutečně byste si vzal na svědomí, že by mohla Jiřina Bohdalová na jevišti Vašeho divadla chytit vir a později na něj zemřít (Bohdalová hraje ve dvou představeních Jezerky, Generálka a Gin Game), jen proto, že potřebujete zaplatit dubnové složenky? To je přinejmenším nezodpovědné, nemyslíte? A trochu nesolidární a asociální.

Měl byste, pane Hrušínský, využít moderních technologií. Proč nezačnete na dobu karantény s online přenosy? Hezky za polovic. Měl byste možnost oslovit i více potenciálních diváků, kteří by tak v klidu a bezpečí mohli sledovat divadelní kusy Vašeho divadla. Je přeci zbytečné a nezodpovědné zaměňovat bezpečnostní opatření proti pandemii za zájmy Babiše a Agrofertu. A pokud bude pan Hrušínský jen skuhrat na Facebooku, tak by mohl využít vynuceného volna a vyrazit na lyžovačku do Itálie. Však o nic nejde, ne? Skuhrání jde obsluhovat i z Itálie.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace