Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý jsme pisálkové, kteří ničemu nerozumí. Tak nechme promluvit odborníky. Je to hodně zajímavé

06.03.2020
Prý jsme pisálkové, kteří ničemu nerozumí. Tak nechme promluvit odborníky. Je to hodně zajímavé

Foto: Reflex / repro

Popisek: Nejlepší by bylo, kdybychom ten nový koronavir prodělali všichni rychle a získali imunitu, řekl pro Reflex kardiochirurg Jan Pirk

I když jsou naši čtenáři v naprosté většině případů velmi korektní a jejich názory jsou pro nás přínosné, čas od času se na diskusním fóru Krajských listů.cz objeví pár útočných komentářů (většinou od stále stejných osob). Často nás degradují na pisálky, kteří ničemu nerozumí a posílají nás pracovat do kravína či do jiných končin. Ignorují, že většina z nás jsou dlouholetými zkušenými profesionály s nejvyšším možným vzděláním a domnívají se, že vlastně nemáme právo psát o ničem jiném než bezvýznamných podružnostech.

Není ovšem nic jednoduššího, než je přesvědčit o pravém opaku a naše komentáře či názory potvrdit stanoviskem vysoce renomovaných odborníků. Tak je tomu i v případě aktuálního mediálního ´hitu´, koronaviru. Již od začátku upozorňujeme na dosti zvláštní skutečnost, že je tato nákaza v podstatě stejně nebezpečná jako chřipkové viry a přesto je letošní chřipková epidemie v našich médiích pojednávána zcela okrajově. 

Import z Itálie?

Je to překvapivé tím spíše, že Státní zdravotní ústav každý týden vydává aktuální zprávu, v níž informuje o výskytu chřipky nejen u nás, ale i v Evropě. Podle nejnovějších dat sice epidemie chřipky ve většině zemí Evropy postupně klesá, avšak sedm zemí stále hlásí vysokou aktivitu. Letos přitom v populaci cirkulují oba typy chřipky, A i B, nicméně v šedesáti procentech převažuje chřipka typu A.

Velmi zajímavé je, že u nás je evidován vzestup viru chřipky B, pravděpodobně v souvislosti s importem z Itálie. Tento týden poklesl počet onemocnění chřipkou v poměru 1323 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což v přepočtu znamená, že v současné době stále mají chřipku tisíce občanů ČR. Aktuálně se nejvyšší počet nakažených vyskytuje v Jihomoravském, Zlínském a Libereckém kraji a na Vysočině. 

Padesát obětí

Ještě závažnější je statistika, z níž vyplývá, že od začátku roku bylo hlášeno celkem 250 klinicky závažných případů chřipkové infekce, vyžadující hospitalizaci v režimu intenzívní péče, z nichž 50 již na následky chřipky zemřelo! V kontrastu s tím, jaká hysterie panuje v českých médiích kolem koronaviru se to ani nechce věřit. Zatímco televizní kanály neustále chrlí reportáže a zprávy o tom, že pár pacientů, kteří se koronavirem nakazili, jsou ve velmi dobrém stavu a průběh jejich onemocnění je mírný, ve stínu této absurdní infoshow zemřely, bez jakékoliv pozornosti, desítky lidí, kteří se nakazili ´pouze´ chřipkovým virem. V rámci celé Evropy se jedná o tisíce úmrtí.

Hysterie, která nemá obdoby

Na tento neblahý fakt sice upozorňuje řada českých lékařů, ale média jejich názory a stanoviska upozaďují na úkor propagandy členů vlády. Primářka mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václava Adámková se v rozhovoru pro server Aktuálně nechala slyšet, že hysterie kolem koronaviru, která v Česku nyní vypukla, nemá obdoby a podle ní bude trvat tak dlouho, dokud ji budou živit média. Také ona se pozastavila na tím, že se na chřipku, navzdory počtu úmrtí, zapomíná.

 

Vynikající kardiochirurg, profesor Jan Pirk je přesvědčen, že je reakce politiků na koronavir populistická a snaží se z ní vytěžit politické body. Také on upozorňuje, že kromě chřipky se vyskytuje řada závažnějších nemocí, na něž umírá daleko více lidí, a přitom se o nich nemluví. „Tohle je prostě chřipka,“ komentoval onemocnění koronavirem ve video rozhovoru pro časopis Reflex.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace