Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pirátský princip politiky, která zanechává podivnou pachuť na patře. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.03.2020
Pirátský princip politiky, která zanechává podivnou pachuť na patře. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: A teď na koho, na lumpy, nebo prostě na všechny?

Piráti vydali v reakci na kauzu na Ministerstvu práce a sociálních věcí manuál, který nazvali velmi pěkně – Vyhodnocení důvěryhodnosti právnických a fyzických osob. Policie před necelými dvěma týdny zasahovala v sídle MPSV a vznesla obvinění proti dvěma zaměstnancům. Jeden z nich byl blízký spolupracovník ministryně Jany Maláčové. Na to konto vytvořili Piráti manuál s návodem, kterak vybírat správného zaměstnance. A ne, není to motivační canc, nad kterým jde mávnout rukou.

Základní myšlenka celého manuálu je ve své prostotě jasná – pokud má jakýkoliv subjekt (stát, podnik, neziskovka,…) přijímat zaměstnance, je potřeba si jej proklepnout. Nespoléhat jen na jeho životopis. Logicky. Samozřejmě. Jak jinak.

 

Zásadně špatně jsou u manuálu dva body, cituji:

Projevy extremismu – projevy extremismu jsou rizikové, zcela nepřijatelná je účast a podpora hnutí směřujících k potlačování lidských práv a svobod, a tudíž šíření takových názorů lze považovat za potenciální riziko dané osoby z hlediska vnitřní integrity.

Sdílení dezinformační portálů – navzdory tomu, že moderní společnost je pod značným informačním tlakem, je nutné, aby osoby pracující s důležitými informacemi byly schopné rozlišovat mezi informacemi, které jsou pravdivé a nepravdivé. Musí se řídit tím, kdo je autorem informace, na jakém portálu je zveřejněna a jak je zdrojovaná. Šíření dezinformací či dokonce poplašných zpráv je opět vyhodnoceno jako problematické. Pokud je mystifikace publika vědomá a záměrná, lze danou osobu vyhodnotit i jako manipulátora.

Celý manuál k přečtení ZDE

 

Za hezkými slovy ukrytý bubák

Projevy extrémismu. Co si pod tím představit? Hajlování na neonacistickém koncertu? Nevím, nebude stačit podpora Okamurovy SPD, která je z mnoha stran nálepkovaná jako extrémistická? Není teď extrémistou i bývalý prezident Klaus? A jeho syn? Je zpochybňování přínosu imigrace extrémismem? A klimaskepticismus? Není to extrémismus? Nebo euroskepticismus volající po vystoupení? Další extrém? Velmi problematické, protože to, co je pro někoho extrém, je pro druhého názor. Takový kandidát na senátorské křeslo Tožička, kterého si Piráti navrhli a po návalu kritiky zase stáhli, je v mnohém také extrémista. Nebo není a má jen své názory?

Sdílení dezinformačních portálů. Další problematická záležitost. Krajské listy.cz se ještě před rokem potýkaly právě s takovou nálepkou. A to naprosto nezaslouženě. Stačilo k tomu jediné – slovenský web konspiratori.sk nás zavedl do svých útrob dezinformačních webů kvůli spojení  ‘opruzená prdel‘ v titulku  jednoho z článků. Spojení bylo přímou citací, přesto jsme museli rok okopávat Slovákům kotníky, než se nás uvolili vyřadit. Bez omluvy, bez kompenzací. Prostě velmi jednoduchý odstřel webu jednou pitomou nálepkou. Perfektní příklad té jejich honby za dezinformačními weby.

Lustrovat osoby se mají i podle sociálních sítí, jak píší v manuálu. A už ne pouze zjišťovat, zda se zkoumaný jedinec v diskuzích nechová jako slon v porcelánu, ale koho má v přátelích, kdo jej přes sítě sleduje. A na jejich základě pak sestavit profil žadatele o pozici. Něco podobného, s čím přišla Čína a její sociální bodový systém. Kamarádíš se s někým závadným? Jsi tedy závadný a zlikvidujeme tvou budoucnost. Protože prostě můžeme?

Lipovská jako příklad

Hana Lipovská je stále ve hře o místo člena Rady České televize. V manuálu Pirátů je tato pozice výslovně zmíněná a je doporučené už u nominace kandidáta provést podobné šetření. Jak to chápu, tak ekonomku Hanu Lipovskou by měla z nominace sestřelit už skutečnost, že spolupracuje s Institutem Václava Klause. Klaus je pravděpodobně extrémista, je spojen s mnoha vlivnými lidmi a institucemi. Pro Hanu Lipovskou by to tedy měl být ortel a práci by si měla hledat pro příště někde mezi košťaty v kumbálu pro uklízečky, chápu-li to dobře. Protože lidé, kteří budou mít ve svém životopisu něco jiného než práci pro Člověka v tísni, budou vlastně diskvalifikovaní navěky… ačkoliv ano, Piráti v manuálu zmiňují, že se člověk může přerodit, uvědomit si svou omylnost (a nadělat si nějaké dobrovolnické hodiny u Pánka v Člověku v tísni).

Pachuť na patře

Jistě, Piráti se manuál zatím nesnaží nacpat do úřadoven a HR kanceláří z moci zákonodárné, jen nadhodili možnost se jím řídit. Ovšem po přečtení manuálu člověku zůstane na patře taková nepříjemná pachuť něčeho nepříjemného a z minulosti dobře známého. Variace na notoricky známé heslo – máš-li dlouhý vlas, nesmíš mezi nás. Nebylo by mnohem lepší se do všeho, co se hýbe, prostě nesrat?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace