Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vláda jedná nahodile, píárově, nesystematicky a dělá podezřelé kroky. Je to festival chaosu

05.03.2020
Vláda jedná nahodile, píárově, nesystematicky a dělá podezřelé kroky. Je to festival chaosu

Foto: Facebook

Popisek: Premiér Andrej Babiš: Čau lidi, omlouvám se všem za zpoždění, řešil jsem koronavirus

Chování České televize je velmi podivné a je za to právem stále častěji kritizována. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by tuto kritiku vzala na vědomí. I když například odborníci nabádají (a to přímo ve vysílání ČT 24) diváky, aby média nesledovali více než je zdrávo, snažili se zachovat klid a nepodléhali panice, tento zpravodajský kanál navzdory tomu pokračuje v mediální hysterii a upřednostňuje vybrané politiky. Nejspíše to však není náhodné.

Někteří diváci ČT si totiž povšimli zajímavé okolnosti. Když minulý týden svolali členové Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu, zabývající se střetem zájmu českého premiéra, závěrečnou tiskovou konferenci, namísto ní ČT upřednostnila briefing premiéra Babiše na téma koronavir. A když se v neděli odpoledne po čase sešli na další pražské demonstraci příznivci Milionu chvilek, přesně v tu dobu zařadila mimořádnou zprávu, podle níž se u nás najednou objevili tři pacienti, nakažení záhadným virem. ČT poté odstartovala skutečné mediální orgie. Ve svých zpravodajských i publicistických pořadech zcela rezignovala na princip vyváženosti a opakovaně zařazovala vyjádření premiéra Babiše i ministra zdravotnictví Vojtěcha, zatímco opozice a kritické ohlasy prakticky nedostaly prostor.

 

Chřipka nic?

Mediální hysterie pokračovala i v následujících dnech, kdy byli reportéři ČT vyslání do terénu ať už před různé nemocnice či na letiště, odkud společně se zahraničními zpravodaji dále chrlili nové a nové a často naprosto nesmyslné a zbytečné informace. Je opravdu důležité, aby byla veřejnost informována o tom, jakou mají pacienti teplotu a jak je vybaven jejich pokoj? Je nutné ukazovat prázdné regály v našich či zahraničních obchodech? Celé je to o to absurdnější, že v případě přinejmenším stejně nebezpečné chřipky, které od začátku roku podlehlo již několik desítek lidí, nikdo o přesném počtu nakažených a jejich zdravotním stavu (o úmrtí ani nemluvě), neinformuje. Stejně tak jsou na okraj zájmu přesunuta jiná témata. V úterý to došlo tak daleko, že pravidelné briefingy poslaneckých klubů, vysílané před zasedáním Sněmovny, byly vysílané na kanále ČT 24+, o němž mnoho diváků nemá vůbec tušení.

 

Zajímavé otázky

Vyjádření opozičních poslanců, která na něm zazněla, však byla důležitá. Předseda ODS Petr Fiala položil několik zajímavých otázek, leccos naznačujících. Ptal se například, jak má chápat veřejnou výzvu premiéra, aby se lidé ptali svých sousedů a známých, kde byli na dovolené (ve svém důsledku to mimo jiné způsobilo hysterii, kdy se někteří lidé obávali sousedů, kteří se vrátili z Itálie, venčících psy). Stejně tak se pozastavil nad zákazem účasti diváků nad plánovaným mistrovstvím světa v biatlonu, zatímco jiné akce bez problémů dál běží, a ptal se: „Nebo je to politické rozhodnutí, protože se pan Hamza postavil proti vzniku Národní sportovní agentury?“ Podobně se podivil, že vláda ruší některé lety, ale turisté k nám přijíždějí přes jiná letiště a byla tak znemožněna jejich přímá kontrola na letišti Václava Havla. „Vláda jedná nahodile, nesystematicky a píárově,“ postěžoval si Fiala.

 

Festival chaosu

Ke kritice se přidal i jeho kolega Zbyněk Stanjura, Ten jako šéf poslaneckého klubu ODS rovněž kritizoval postup vlády a premiéra Babiše. Ten prohlašuje, že Itálie nezvládla situaci, ale sám jedná chaoticky. „Je to festival chaosu,“ glosoval kontroverzní kroky vlády a premiéra. Zároveň upozornil, že ODS již v lednu navrhovala, aby se parlament celosvětově se šířící nákazou zabýval, avšak koaliční poslanci to zamítli. Stejně tak rozhořčeně reagoval i na další problémy. Podle něj se vláda úplně vykašlala na praktické lékaře a jejich sestry. Ti nyní dokonce varují, že pokud nebudou mít k dispozici dostatek ochranných pomůcek, zavřou své ordinace.

 

Vložil: Adéla Hofmanová