Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Splašky stékající z pódia Comedy Clubu a Blbá blondýna kontra blbý blondýn. Co zaujalo Jiřího Macků

04.03.2020
Splašky stékající z pódia Comedy Clubu a Blbá blondýna kontra blbý blondýn. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook

Popisek: Lukáš Pavlásek

Když se poprvé objevili na scéně stand up komici (tenkrát to byli v pořadu Na stojáka skutečně převážně komici v dobrém slova smyslu), byla to záležitost pro úzký okruh diváků, pro návštěvníky tuším bývalého kina Kotva či odběratele placeného kanálu HBO. (Jednou jsem kvůli tomu zakoupil celý kartón piva, protože jako bonus ukrýval cédéčko s některými vybranými výstupy.) Dnes už je to, díky televizi a YouTube, zábava pro všechny diváky, stejně jako příležitost pro nejrůznější exhibující psychopaty.

Zprvu to však nebyla záplava, laťka byla nastavena poměrně vysoko. Výstupy Ester Kočičkové neměly chybu, spolehlivě dokázali pobavit třeba Miloš Knor, Petr Vydra, Adéla Elbel, Karel Hynek nebo slovenský import Juraj ´Šoko´ Tabaček či Michael Szatmary. Jenže jak šel čas, zhrubla spolu s atmosférou ve společnosti i stejdž.

Humor, ironii a sarkasmus nahradila vulgárnost

Nabízená širší společenská témata se rychle zúžila pouze na vztahy mezi oběma pohlavími a na vztah (přesněji řečeno odpor) vystupujících k představitelům státu, tedy výhradně těm z demokratických voleb vzešlých. Humor, třeba i jedovatý, začala vytlačovat vulgarita. Kdo byl vulgárnější, dočkal se většího ocenění od publika. Běžným tématem současnosti je jak se kdy, kdo, kde a s kým ožral a posléze vyspal, rozebírají se detaily vyměšování všemi možnými tělesnými otvory. Pánové v nejlepších produkčních letech běžně útočí na bránice přítomných dam chlubením, co všechno lze stihnout mezi ranní polucí a večerní masturbací.

Třeba LUKÁŠ PAVLÁSEK (41) v jedné scénce prozradil tajemství, čím se před výstupy intenzívně zabývají páni v místnůstce za scénou, protože ten, kdo ´je´ první, taky musí první na scénu. A tam potom třeba, jak předvedl sám, vybalí svůj vlastní geniální nápad na novou reality show, při níž by tentokrát svezl do vily sedm vozíčkářů - leč vozíky jim sebral - a nechal je plácat se v místnosti s padajícími dveřmi, opičí dráhou, schody či tajnými vchody, přičemž diváci by jim posílali esemesky Vstaň a choď! a pod. Možná ho i napadlo, že by jim k tomu mohla vyhrávat The Tap Tap kapela. Praštěné nápady Blbé blondýny jsou vypointované skeče Ivy Pazderkové, zatímco její exmanžel zůstává na jevišti stand upu pouze blbým blondýnem bez jakékoli přidané hodnoty.

A, to je třeba k atmosféře v sálu dodat, přítomní a zvláště dámy při podobných výronech tohoto ´humoru´ hýkají nadšením, jak to alespoň do záznamu servírují režiséři a zvukaři svými mixy až hysterického smíchu a potlesku. Často i v místech, kde žádný humor ani náhodou nebyl, jelikož sám vystupující neplánoval, že by něco k obveselení mínil sdělit.

Vzdělaní dědkové, držte už konečně hubu!

To, jak se někteří účinkující (většinou ze všeho znalých hereckých kruhů) pasují do rolí učitelů národů, však není humorné, to je leckdy přímo směšné až trapné. Zaujal mě třeba jistý JAROSLAV CERMAN (29), dle Googlu komik, autor a přední osobnost českého internetu. Ten si ve své scénce například stěžuje „Jsem už od rána nasranej, protože v knihkupectví jsem zjistil, že dneska může napsat knihu každej duševní mrzák, svoje myšlenky může sepsat každej upocenej retarda. Třeba knihu Tato země je naše od toho prezidentova boyfrienda s těma brejlema. Nebo Klára Stamková psala o islámu, to je pro naši zemi úplně typický,“ hrozí se. (Dodejme, že srandista ani nezná jméno zmíněné, čímž se poněkud diskriminuje jakkoli se ke komukoli vyjadřovat.) On však útočí dál až na generaci svých prarodičů: „My máme odborníky na všechno. Cyril Höschl, lékař, odpovídá, jak bude vypadat Evropa ekonomicky. A jaký bude vývoj lidstva, pane Cílku, geologu a klimatologu? Co to má za smysl?“

Podobné typy už dobře známe, takových mezi námi běhá a opakovaně se pokouší manipulovat s davem víc: ani ne třicátník, zadělaný doma až notně po Listopadu a tedy nic zásadního nepamatující, tepe sedmdesátiletého vědce, že si vůbec dovolí se svými celoživotními zkušenostmi a vědomostmi něco sdělit. Jenže ono se to závěrem obrací i proti němu: ano, dneska může i na stojáka vystoupit každej duševní mrzák a myšlenkový impotent. I tento zřejmě zakomplexovaný censor současnosti, povoláním analytik sociální patologie Jaroslav Cerman, člen správní rady Institutu regionálních demokratických hodnot (!?). Zřejmě jedné z těch společensky potřebných a plně vytížených ´neziskovek´, která svou zatím poslední práci, analýzu ´Uprchlická krize, nebo krize uprchlíků´, s nasazením všech svých pěti pracovníků sesmolila už kdysi v říjnu 2015…

Když komik miluje rodný jazyk a ctí demokraticky zvolené představitele

Další výtečník s absencí objektivního pohledu na svět JAN STUDNIČKA (údajně scenárista, copywriter a odborník na sociální sítě) se rád zabývá magií a spiritualitou zvířat, na čemž i založil svůj výstup: „Ke každému člověku patří nějaké spirituální zvíře, vyjadřující jeho vnitřní vlastnosti. K hrdým lidem třeba lev, zatímco k těm, co volí ANO, zase krysa. Babiš sám má medvěda, protože přivandroval ze Slovenska a polovina národa mu chce ustřelit palici. Hrozně těžký je určit spirituální zvíře Miloše Zemana - někdo říká, že je to prase, jiný že jezevec z Vysočiny…“ Hustéééj humor, fakt! V rámci objektivity a vyváženosti pohledu na politickou scénu však už ani zmínka třeba o spirituálním vztahu Kalouska a sovy kalouse ušatého, či Pekarové Adamové a nepřežvýkavého sudokopytníka pekari páskovaného. Ne-li už s hovádky božími úplně jinými.

Zcela mimořádně do tohoto panoptika trapností zapadá jistý TOMÁŠ MĚCHÁČEK (40) mající s objektivním pohledem na společnost a její představitele také značné problémy. Tento údajně slavný herec a režisér (tvrdí Wikipedie), známý televizním divákům především z otravné reklamy jednoho bankovního domu, se ve svých avizovaných profesích představil v totálně ubohé a vulgární scénce Kandidátní projev Miloše Zemana. Nezaslouží si z ní připomenout jediné slovo a jediné gesto, natož buranský vtip o trtkání ´indiferentních´ manželů Klausových a následku, jaký to zanechá na jejich ´indiferentním´ synovi. To není měcháček, leč přímo měch možná žalovatelných zhovadilostí, jimiž se zájemci mohou ´pokochat´ na YouTube.

A aby toho nebylo dost, tento herec (což vždy byli lidé znalí rodného jazyka a milující ho) se ve své další ´světové´ scénce doslova utrhne ze řetězu, lítá po jevišti jako magor a řve do mikrofonu jakýsi pomatený text, jenž sice celkově nedává žádný smysl, zato jsem v něm napočítal celkem 48 (!) různých slovesných tvarů odvozených od podstatného jména nasranost. Ani on přitom nic neodpustí politikům, jelikož si rovněž vybírá výhradně z ´protivného´ břehu. Viz třeba zmínka o ´Burešovi z Východu s tím jeho zpičeným hnízdem´.

Nezbývá než závěrem zopakovat konstatování z titulu: ze scény Comedy Clubu na FTV Prima stékají na domácí kulturní scénu kýble splašků. Čest těm několika z již přepočetného davu profesionálních ´bavičů´, kteří ve jménu humoru, ironie a třeba i krutého sarkasmu ještě odolávají.

 

Vložil: Jiří Macků