Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Studená sprcha od expertů. Vláda se stále chlubí úspěchy, zatímco máme vysoké daně, ceny, inflaci a předražené bydlení

02.03.2020
Studená sprcha od expertů. Vláda se stále chlubí úspěchy, zatímco máme vysoké daně, ceny, inflaci a předražené bydlení

Foto: Pixabay

Popisek: Jak na tom opravdu jsme... Hrozí Česku recese?

Českým voličům je neustále vtloukáno do hlavy, jak si naše země velmi dobře vede, a že jsme na tom v mnoha směrech v Evropě nejlépe. Jenže jak domácí experti, tak ti zahraniční to vidí často jinak. Řada zásadních problémů u nás není dlouhodobě řešena, což může mít v budoucnosti vážné dopady na nás všechny.

V uplynulém týdnu zveřejnila Evropská komise každoroční hodnocení ekonomické situace jednotlivých členských států Evropské unie, tzv. Country report. Zpráva věnovaná České republice ovšem není zdaleka tak příznivá, jak by se podle sebevědomých prohlášení členů naší vlády mohlo zdát.

Hlavní rizika

Podle analýzy je například růst naší ekonomiky ve výši 2,9 % nadále solidní, ale jeho hlavní hnací silou stále zůstává spotřeba domácností tažená především zvyšováním mezd. Hlavním rizikem pro tak malou a otevřenou ekonomiku, jakou představuje ČR, je značná závislost na vývozu a přímých zahraničních investicích. Stejně tak není příliš optimistická naše budoucnost, co se týče udržitelnosti veřejných financí. Ta se kvůli vyšším nákladům souvisejícím se stárnutím populace zhoršuje. Zpráva dokonce konstatuje, že v oblasti dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí nebylo dosaženo žádného pokroku. Politická opatření v oblasti důchodů přijatá v posledních letech tak zhoršila dlouhodobý rozpočtový výhled do roku 2070 přibližně o dva procentní body HDP. Dlouhodobou udržitelnost veřejných financí navíc ohrožuje předpokládaný nárůst výdajů na zdravotní péči, který souvisí se stárnutím obyvatelstva.

 

Roste zadlužování a bezdomovectví

Autoři zprávy nejsou nadšení ani ze stále se prohlubujících regionálních rozdílů, ať už jde o výši průměrných mezd, či rozdíly v produktivitě práce a vzdělání. Všímají si rovněž narůstajícího vysokého zadlužení a bezdomovectví. Dostupnost bydlení se zhoršuje v důsledku rychle se zvyšujících cen nemovitostí, které jsou často nadhodnocené. S ohledem na rostoucí inflaci musela centrální banka za posledních 16 měsíců sedmkrát navýšit základní sazby. Zatímco bohatší regiony trápí nedostatek bytů a velký tlak na dopravu, v nejchudších oblastech mají lidé špatné spojení. Také nižší úroveň investic do dopravní infrastruktury může zvyšovat regionální rozdíly. 

Vysoké daně, málo lidí

Další kritika se týká vysokého zdanění práce, jak u zaměstnanců s nízkými, tak vysokými příjmy, avšak u nižších příjmových skupin je rozdíl oproti EU obzvláště výrazný. Příliš optimistické nejsou ani vize týkající se nezaměstnanosti. Je sice pravda, že náš trh práce má jedny z nejlepších výsledků v EU, avšak situace na něm je stále napjatější, mimo jiné kvůli nedostatku pracovních sil. Ten je už nyní překážkou k vyššímu hospodářskému růstu, především v oblasti stavebnictví. Podíl podniků v ČR zápasící s nedostatkem zaměstnanců je dokonce nejvyšší v celé Evropské unii. Obzvláště závažný je předpoklad, že očekávané demografické změny budou mít významný dopad jak na trh práce, tak na veřejné finance. Počet populace v produktivním věku se totiž stále snižuje, přičemž jenom mezi lety 2010-2017 klesla o půl milionu!

Navíc klesá zaměstnanost žen po narození dítěte a přispívá tak k rozdílům v zaměstnanosti mezi muži a ženami, i jejich odměňování. Rozdíl v zaměstnanosti bezdětných žen a těch, co mají malé děti je na úrovni EU nejvyšší. „Lze doložit, že nerovnost mužů a žen přetrvává po celou dobu jejich pracovního života,“ konstatuje Zpráva o České republice, vydaná Evropskou komisí.

Vložil: Adéla Hofmanová