Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak si v Kocourkovsku vychovávají zdravotnické kádry a zda bude předseda ODS skutečně jednou připuštěn. Co zaujalo Jiřího Macků

26.02.2020
Jak si v Kocourkovsku vychovávají zdravotnické kádry a zda bude předseda ODS skutečně jednou připuštěn. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook

Popisek: Petr Fiala, obecně přezdívaný ´pan profesor´

Nemocnice na kraji Libně, třetí pokračování… Čtyři hodiny v čekárně chirurgie a přechodné návštěvy tří jejich ordinací je dost dlouhá doba nudného nicnedělání, aby člověk nedumal nad bůhví čím vším. Třeba nad personálem: vstupní vyšetření provedl trochu vyjukaný dr. mlaďoch, ale na vyplnění papírů se nedá nic zkazit. Následně mně krev odebrala sestra, jež měla už dost dlouho nárok na důchod, poté si mě na sono vzala do péče další evidentní začátečnice.

Závěry veškerých vyšetření nakonec vyhodnotil prošedivělý doktor, jenž je buď vlastencem, nebo jenom svou šanci před lety promarnil neznalostí světového jazyka.

A potom mně to došlo

Na jedné straně skupina začínajících a stále se ještě rozkoukávajících zdravotníků, a potom od šedesáti nahoru parta, která už dala této profesi svá nejlepší léta. Leč kde jsou zástupci mezigenerační, v tom nejlepším věku, nejzkušenější, a přitom stále perspektivní, skutečné odborné opory našeho zdravotnictví?

Nu kde by byli: přece v Německu, Rakousku, Francii, Anglii, Itálii, Nizozemsku i jinde. Vystudovali vděčně doma zdarma (slovy předlistopadovými ´za peníze pracujícího lidu´), leč potom se na tentýž lid vykašlali, ještě s mokrým diplomem nyní již dovoleně opustili republiku a odešli na Západ kurýrovat budovatele kapitalismu. Eura platí, ne nějaká odpovědnost, vděčnost nebo nedej bože vlastenectví.

Jak to vymyslely socialistické zelené mozky

Dvouletou prezenční službu jsem absolvoval na začátku 60. let minulého století v řadách čs. lidové armády. Mladé muže, kteří absolvovali vojnu během vysoké školy, čekala tenkrát kariéra důstojníků v záloze, zatímco ti stále jenom trochu odrostlí kluci, kteří před narukováním neměli mnohdy o budoucím životě pořádnou představu a na nějaké studium myšlenky či možnosti, dostali na vojně ve specializovaných kursech a poté v praxi nebývalou šanci vrátit se do civilu jako vyučení řidiči, opraváři, kuchaři, zdravotníci…

Zvláštní kategorii pak představovali maturanti - buď nastoupili automaticky do školy pro poddůstojníky, nebo dostali výjimečnou nabídku pro celý život - absolvovat na vojenských vysokých školách jako lékaři či inženýři. Zadarmo, i když ne tak úplně: s povinností nejprve odpracovat pro armádu tuším čtyři roky.

Dnes v této demokracii na hlavu postavené žádné podobné závazky neplatí. Vysokoškolské studium je zadarmo, jako by na něj musel mít automaticky nárok každý; proto ty zástupy věčných studentů a třicetiletých líných mamánků. Nárok nesmyslný, když třeba Slovák vystuduje v Česku, aby potom s diplomem - via Bratislava - odešel do Rakouska.

Do vysokoškolského vzdělání je třeba tvrdě investovat

Jinde tak naivní ve výchově inteligence nejsou. Pro zajímavost alespoň stručně, jak lze zcela bez stipendia (prospěchového, sportovního, hudebního) studovat na vysněných školách v USA. Server CNBC na internetu uvádí, že (nejen američtí) studenti zaplatí průměrně za jeden rok na veřejné univerzitě zhruba 20 090 dolarů (v přepočtu skoro 460 tisíc korun), pokud se však rozhodnou pro školu soukromou, může se částka vyšplhat až na 34 220 dolarů (přibližně 780 tisíc korun). Kvůli vysokoškolskému diplomu si tak mnoho studentů musí vzít půjčku, kterou pak – díky nadprůměrným příjmům své oceňované profese – snadno za pár let splatí.

Ale proč si brát vzor u socialistických zelených mozků či v kapitalismu znajícího cenu vzdělání, když můžeme jít originální kocourkovskou cestou vypuzování vlastních mozků do zahraničí. Přemýšlí na toto téma někdo třeba v poslanecké sněmovně?

Rady, návrhy a doporučení: AŇO, bude líp!

SVĚTLANA WITOWSKÁ (47), moderátorka ČT, v rozhovoru pro neovlivní.cz: „Jednou už lidé Babiše volit nebudou. Teď to činí právě ta generace, která tu už za třicet let nebude. Jsem optimistka, za třicet let to politikům současná mladá generace prostě nedovolí.“ – Tolik pravdivého odhalení od ikony ČT, kdo by to čekal! Věru, za třicet let budou úplně jiní lidé volit úplně jiné politiky. Pokud budou z naší krve, ještě to nedopadne tak zle. Ale nic z toho už neovlivníte ani vy, paní Světlano, ani ti neovlivní.cz.

PETR FIALA (55), předseda ODS, v rámci své nekončící galapřehlídky vychloubání se opakovaně nechává slyšet: „ODS bude vládnout, nic jiného si nepřipouštím!“ – A co budete dělat, vážený pane profesore, když vás k tomu nejvyššímu žlabu volič prostě nepřipustí? A třeba nepřipustí už vůbec k ničemu, vždyť přece takovej samec zase nejste!

ANNA GEISLEROVÁ (44) je pilná dáma, oceňovaná filmová a televizní herečka, modelka, naposledy i spisovatelka a jistě i dobrá matka tří dětí. Také ji, jako snad všechny její kolegy a kolegyně z herecké branže, trápí současná situace ve společnosti. Že se máme, jak se máme, že máme divadel jako nikde jinde (a kdo má všechny ty role utáhnout…), že v čele státu jsou takoví, jací jsou, a tak má nutkání kriticky vystupovat na lešení různých manifestací. Ale proč tolik pesimismu, paní Geislerová, vždyť snad není všem dnům konec. AŇO, bude líp!

 

Vložil: Jiří Macků