Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příští volby vyhraje Okamura s Klausem juniorem. EU se o to postará. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.02.2020
Příští volby vyhraje Okamura s Klausem juniorem. EU se o to postará. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT

Popisek: Tomio Okamura, předseda vlády České republiky. Budeme to za dva roky kvůli unii psát?

VIDEO Tak z Evropské komise (to je nejvyšší orgán unie) přijde befelem podřídit se takzvané ‘povinné solidaritě‘. Jedná se o jinak pojmenované kvóty na imigranty. Oni nám je sem nacpou, i kdybychom se na hlavu stavěli (a také že jsme se už na hlavu postavili, očividně bez úspěchu). Pro Českou televizi o povinné solidaritě pohovořila eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Věc probrala i s Janem Hamáčkem, ministrem vnitra, který při rozhovoru opět odmítl zavedení kvót na imigranty, pročež byl eurokomisařkou ujištěn, že povinná solidarita nejsou kvóty… jen že budeme muset přijímat imigranty tak, jak si to nějaký byrokrat v unii spočítá v tabulkách. A s vědomím toho, že do Německa, Švédska i Francie od propuknutí imigrační krize chodili jen samí inženýři, doktoři a vědečtí pracovníci, máme se na co těšit, protože nám takové štěstí nedopřejí a pošlou nám dělný imigrační lid. A to bude teprve veselo.

 

Pojem solidarita

Nejlépe sáhnout pro definici na Wikipedii: „Solidarita znamená obvykle dobrovolnou společenskou soudržnost mezi rovnými, ochotu ke vzájemné pomoci a podpoře v rámci nějaké skupiny. Člověk je solidární s nějakou skupinou, pokud ji podporuje a její úspěchy i neúspěchy pociťuje jako vlastní.“

Pojem oxymóron

A zase sáhneme po Wikipedii: „Oxymóron (protimluv, z řeckého oxys „ostrý“ + moros „tupý“) je v lingvistice spojení slov, jejichž význam se navzájem vylučuje. Pro příklad třeba kulatý čtverec, chytrý hlupák, humanitární bombardování. Nebo povinná solidarita.

 

Zvykové právo unie

Ale ono se to u té unie stává zvykovým právem. Evropská komise navrhla evropskou ústavu, v referendech ji ve Francii a Nizozemsku odmítli. No, tak ji přejmenovali na Lisabonskou smlouvu a doporučili vládám, aby o nich nevyhlašovaly referenda. Stačilo přejmenování a změny v interpunkci a dokument byl prosazen. Jen Irsko se kouslo a vyhlásilo referendum. Och, jaká to blamáž, v referendu byla Lisabonská smlouva odmítnutá. Co následovalo? Skartace smlouvy? Ani náhodou, Irové museli vyhlásit referendum znovu a odhlasovat si po vydatné masírovací kampani přijetí smlouvy. V ten okamžik to měla celá unie zabalit, protože se zpronevěřila demokracii naprosto brutálním způsobem. A to hned na několika frontách. Nutno dodat, že byla unie po zásluze potrestaná, zlomový okamžik přijetí Lisabonské smlouvy vedl u nás k citelnému nárůstu euroskepticismu a ve Velké Británii zprostředkovaně k vyvolání referenda o vystoupení z unie.

A máme tu kvóty. Minule neprošly. Visegrádská čtyřka se jim kousla a hodila jim do kvót vidle. Byly z toho tahanice u Evropského soudu. A jsou doposud. Máme právo rozhodovat o svém osudu? Zdánlivě ano. Vždyť nám to unie garantuje. Odmítli jste kvóty? Nevadí, nemusíme mít kvóty, budeme místo nich mít povinnou solidaritu. A ne, to nejsou kvóty, to je prostě solidarita. Sice se vám dostane toho, proti čemu jste se bouřili, ale, sakra, říkáme tomu jinak, tak to také něco jiného je. I když je to ale úplně to samé. Proč Evropská komise tak usiluje o to, aby ji občané jednotlivých států prostě nenáviděli stejně jako socialistické satelity ve své době Kreml?

„Myslím si, že potřebujeme určitý mechanismus povinné solidarity. V Evropské unii by solidarita neměla být ničím na výběr,“ řekla Johanssonová pro Českou televizi. Budete solidární za každou cenu. Loni ve Švédsku došlo k více než stovce výbuchů. Takové dárečky si máme povinně solidárně převzít? U nás za ten rok nevybuchlo nic. Myslíte, eurokomisaři, že nám to nějak výrazně chybí?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace