Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přejdeme zase na skládky? Dávalo by to nejspíš smysl. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.02.2020
Přejdeme zase na skládky? Dávalo by to nejspíš smysl. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Odpad, všude samý odpad

Tak jsem se dnes proklikal k informaci, že třídit plasty je zbytečné. Což mou duši militantního třídiče odpadů dovedlo až k pocitu marnosti. Ze všech vytříděných plastů celé Evropské unie se totiž dočkalo recyklace jen 6 %. Zbytek skončil na skládkách nebo ve spalovnách. Případně se takový odpad přeposlal do třetích zemí (třeba Malajsie), kde si s ekologií příliš nelámou hlavu a tak odpad končí bůh ví kde.

Třídit plasty totiž neumíme. Zvládneme tak ještě petlahve z čirého plastu, ale u toho naše snaha končí. Recyklace je příliš nákladná a není na světě takové síly, která by vytvořila komerční poptávku po plastovém odpadu. Americký inženýr ekonomiky z MIT Andrew McAfee přišel s kacířskou myšlenkou, že bychom měli začít plast skládkovat. Vytvořit speciální skládky, monitorované, vybudované tak, aby nekontaminovaly spodní vody a nezasahovaly do životního prostředí. Do budoucna by se nám takové skládky, podle pana inženýra, mohly hodit. To až dojde ropa. V tu chvíli by se komerční využití takových skládek rozhodně našlo. Také možnost, ukládat si odpad a v budoucnosti jej pak těžit. Proč ne, pokud by to bylo dobře naprojektované a dávalo by to smysl. Proč se kvůli číslům snažit o recyklaci, když stejně nefunguje.

Odesílání odpadů do třetích zemí

Obdobné, jako emisní povolenky. S ekologií vlastně státy nic podstatného nedělají, jen si nakupují odpustky a delegují své problémy na země třetího světa. Tím, že odešleme plastový odpad do Malajsie, nezmizí, nevypaří se, nemůžeme si udělat čárku – zrecyklováno – protože Malajsie si s plasty poradí po svém. Dílem je zrecykluje, jistě, ale daleko větším dílem je spálí, nebo prostě naskládkuje. To není řešení. Čína už náš odpad nebere, v minulých letech jsme většinu plastu posílali právě tam. Proč jej nebere? Protože většina nejde zrecyklovat.

Velká část plastových odpadů v třetích zemích projde spalovnami. Ale spalovnami bez potřebných filtrů. Maximálně s jedním základním, který lidstvo používá už desítky let a dokáže odfiltrovat jen tu ‘nejbrutálnější‘ část spalin. Zbytek jde do atmosféry. My už provozujeme ve spalovnách pětistupňovou filtraci, navíc jde spalovny přetransformovat na účinné producenty elektrické i tepelné energie. Odesílání odpadu do třetích zemí je proto nesmyslné. Ekonomicky i ekologicky.

Plazmové reaktory a spalovny

Jinou alternativou jsou plazmové reaktory, které dokáží komunální odpad, tedy i plastový, zplynovat. Princip je v zásadě jednoduchý. Při extrémních teplotách se odpad rozloží, čímž vznikne plyn. Ten se dá následně využít pro výrobu elektřiny nebo tepla. A podle všeho plazmový reaktor stojí stejně jako vybudování tradiční spalovny. Proč se tedy nejede tímto směrem, když víme, že se u plastů zrecykluje jen úsměvných 6 % vytříděného?

Opravdu bych byl daleko, daleko šťastnější, kdybych věděl, že odpad, který vyprodukuje má rodina, odvezou popeláři k místnímu plazmovému reaktoru a že se mi odpad vrátí ve formě elektrické energie nebo teplé vody. Zato s velkou nelibostí nesu, že to, co doma vytřídím, se z větší části ocitne na skládce nebo ve spalovně, která navíc není vylepšená na produkci elektrické a tepelné energie. Taková ekologie by dávala smysl. Rozhodně nedává smysl ekologie, kdy odešleme svůj odpad třeba do Malajsie a ta jej prakticky bez filtrů spálí nebo z části nasype do moře. V něm ročně podle britské neziskové organizace Ellen MacArthur Foundation končí každý rok nejméně osm milionů tun plastů. A to je forma ekologie, která je obdobně pitomá, jako protlačování elektromobility Evropskou unií. Nedává to smysl, neměli bychom to tedy dělat.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb