Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát v roli kruté macechy a Maláčová jako vrchní bachařka. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.02.2020
Stát v roli kruté macechy a Maláčová jako vrchní bachařka. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jana Maláčová, ministryně práce a asociálních věci

Podle zjištění České televize mají státní úředníci interní zadání nevyhovět, odrazovat, odmítat ve věci jakékoliv žádosti, která by vedla k tomu, že stát finančně pomůže člověku v nouzi nebo v životní situaci, kterou sám nemůže zvládnout. Lidské chování zakázáno. Naprosto. Za odrazeného klienta jsou prémie, za ušetřené peníze jsou prémie, za hnusnou byrokratickou povahu jsou prémie. Neví o tom ministryně Maláčová? Děje se to proti přesvědčení té šlechetné duše, která chce všem a tolik pomoci? Vždyť její ústa i sociální sítě se plní politikou hodnou Matky Terezy.

Když Novinky medializovaly případ matky samoživitelky, která se snažila načerno přivydělávat vytíráním, a které kvůli tomu hrozilo vyřazení z evidence úřadu práce a odejmutí všech dávek, mohla se Maláčová přetrhnout, aby si nahonila politické body tím, že v případu samoživitelky osobně zakročí a vydobude jí právo na život. Jak se jí krásně dařilo, sklízela pochvalné komentáře. Ale co případy, které se nemedializovaly? Tam platí interní pravidlo – nepomáhejte, odrazujte, nevyplácejte, odmítejte. Už v článku o samoživitelce psali o tom, že podobných případů jsou stovky, ne-li tisíce.

Ušetřili jsme

V závěru roku 2018 se státní macecha chlubila tím, že na sociálních dávkách pro rodiny ušetřila 657 milionů korun. Není bez zajímavosti, že rok předtím zavedla tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Marksová povinnost žádat o přídavky na děti nikoliv jednou ročně, ale rovnou čtyřikrát. Už tehdy jsem psal, že to povede k jedinému, rodinám už ten souboj s byrokratickou hydrou nebude stát za to a prostě si o přídavky nepožádají. Vždyť je to směšná pětistovka měsíčně na jedno dítě.

Jak uvedl v té době Český statický úřad: „Z celkového počtu téměř 10 mil. vyplacených dávek v roce 2017 představovaly přídavky na dítě přes 40 %.“ A ušetřilo se 657 milionů korun ve srovnání s předchozím rokem. Samozřejmě ne pouze na přídavcích, ale i na příspěvcích na bydlení, na rodičovském příspěvku a na porodném. Tedy na dávkách, které mají a měly směřovat převážně do rodin a které jsou primárně určené k podpoře porodnosti.

Prostitutky samoživitelky

Stát lidem bere důstojnost. Nedokáže rodiny zvýhodnit natolik, aby mohly žít důstojně, ale na daních jim bere stejně jako ostatním. Pomoc nabízí s odporem, neochotně. Podle Českého rozhlasu je 60 % prostitutek zároveň samoživitelkami. Jistě, mnohé z nich taková práce třeba i baví, nic proti, ale předpokládám, že většina z nich do této profese sklouzla prostě kvůli snaze zajistit sebe a své děti, protože pomoc státu je nicotná. A pozor, Piráti by rádi zdanili i tuhle naprostou ztrátu důstojnosti, ke které se člověk uchýlí jen v naprosté nouzi a bídě. Prostituce není podnikání, prostituce je čiré zoufalství (ne pro každou prostitutku, samozřejmě, některé to prostě baví).

Teď s velkou slávou zvedli životní a existenční minimum, to jest částku, za kterou jde přežít celý měsíc, životní minimum z 3 400,- na 3 860,-, existenční minimum z 2 200,- na 2 490,-. To nezní jako životní výhra. Natož jako existenční výhra. Už teď má třeba Polsko oproti nám šestinásobné přídavky na dítě, v Německu pak desetinásobné. Přinejmenším s Polskem jsme na podobné ekonomické hladině, takže by to šlo i u nás. Ne, že ne.

K čemu je stát

Stát je dohoda nás všech o spravování věcí veřejných. Všechno, co stát dělá, by mělo být v náš prospěch. Logicky, zřizujeme a platíme si něco, mělo by nám to tedy všem sloužit. Pokud někdo potřebuje pomoc, mělo by se mu pomoci bez průtahů dostat. Tak zní naše nepsaná i psaná dohoda. Neměli bychom se setkávat s tím, že o pomoc musíme bojovat s molochem, který si na takovou pomoc vytvořil monopol. Obdoba obchodu – jdu si koupit rohlík, zaplatím rohlík, odnesu si rohlík a ten i sním. Nemusím se po zaplacení s prodavačem o samotný rohlík rvát a dokazovat mu, že mám hlad a tudíž si zasloužím rohlík sníst s vědomím toho, že nikdo jiný mi rohlík neprodá. Všichni platíme do státní kasy a většina z nás z ní celý produktivní život nebere prakticky nic. Díky tomu se může člověk v nepříznivé životní situaci obrátit na stát s žádostí o pomoc. A té by se mu mělo automaticky a bez průtahů dostat. Zavedlo se levicové zdanění, ale jede se na sociálním systému pravice. Hodně sebrat, co nejméně dát.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace