Vše zalité sluncem, a pak blesk z čistého nebe. Zrada lásky ji dostala až na práh smrti. Tajnosti slavných
19.02.2020
Foto: repro/lenkafilipova.cz
Popisek: Lenka Filipová
AUDIO/VIDEO Téměř pětatřicet let se jí dařilo v kariéře i soukromí, svého manžela ale proměnila v paní Columbovou. Podrobnosti o něm vyšly najevo až po jeho radikálním rozhodnutí, které ji málem zabilo. (Pokračování z pondělí 17. února.)
V mládí žila na plné pecky a bývala prý i dost velká koketa. Pak ale potkala toho pravého. Žili spolu šťastně a v pohodě, možná právě díky tomu, že se po jejím boku nikdy na veřejnosti neukazoval a nepřipustili, aby jim zvědaví novináři šťourali v soukromí. Pak jí ale osud postavil do cesty krátce za sebou tvrdé zkoušky a je přesvědčená, že nikoli náhodou. „Několikrát za život dostáváme kopanec od života a je jen na nás to správně pochopit, něco změnit. Když tomu neporozumíte, budou přicházet větší a větší kopance, dokud je nepochopíte,“ svěřila se později Bleskuexcelentní kytaristka Lenka Filipová. „Jsem zdravá a žiju! To je štěstí.“
Částečné zatmění srdce:
Náhradnice Céline Dion
Během osmdesátých let vydala několik dalších, neméně úspěšných studiových alb, mimo jiné Quo vadis Lenka, Řeka života či Částečné zatmění srdce, a některé její písničky doslova zlidověly, například Prý se tomu říká láska, Za všechno může čas nebo Toulavý valčík. „Texty, které mi tehdy většinou psal Zdeněk Rytíř, byly tak nadčasové, takže písničky zpívám ráda i dnes.“ Vystupovala se svou doprovodnou kapelou Domino a stále častěji zařazovala i cizojazyčné písně. Nikdy se netajila tím, že jazyky jsou její zálibou, mluví plynule francouzsky, anglicky i rusky a okrajově ji zajímají i další. Pro svoji všestrannost byla dokonce v roce 1988 oslovena, aby reprezentovala Švýcarsko v mezinárodní písňové soutěži Eurovision Song Contest. Vystoupit měla se skladbou Ne partez pas sans moi (Neodcházej ode mne). „Krátce předtím, než jsem měla odlétat, mi ale účinkování nebylo povoleno a s mojí písničkou nakonec vystoupila ‘náhradnice‘, tehdy ještě nepříliš známá Céline Dion. A vyhrála to.“
Kultivovaná dáma
Koncertovala po celém světě, na kytarovém festivalu v Nizozemských Antilách dokonce získala vysoce ceněnou Grand Prix. Kromě písničkářské kariéry ale nezanedbávala ani klasickou kytaru. V roce 1990 vydala první klasické album Concertino, věnované kytarovým autorům různých staletí. Později se dočkalo dvou pokračování a Lenka ho dodnes úspěšně oživuje na pódiích. „Krásu klasické kytary chci publiku pořád ukazovat, někdy mám pocit, že je koncert až osvětová činnost. Málokdo ví, jak specifická každá kytara je,“ říká. Přesto během kariéry přidala do svého nástrojového repertoáru vedle folkové i elektrickou kytaru. Ani v devadesátých letech její popularita neklesala, pravidelně se umisťovala v první desítce ankety Český slavík a za album Svět se zbláznil z roku 1997 obdržela cenu Akademie populární hudby. Na dlouhou dobu poslední studiovou desku Tisíc způsobů, jak zabít lásku vydala v roce 2003, pak se věnovala především vystupování a na trhu se objevilo několik kompilací s jejími největšími hity.
Tisíc způsobů, jak zabít lásku:
Český pan Columbo
Na téměř pětatřicet let se stal jejím životním partnerem architekt Boris Drbal, už před svatbou se ale dohodli, že se stane jakousi mužskou verzí seriálové paní Columbové. Nikam spolu nechodili, nedoprovázel ji na koncerty ani společenské akce. A přestože Lenka byla a je mimořádně úspěšná, její manžel dokázal vydělávat ještě mnohem víc, takže si mohl dovolit koupit luxusní vilu i drahá auta a zabezpečit jedinou dceru Lenku, která se stejně jako maminka prosazuje na hudební scéně pod pseudonymem Lenny. Ve světě architektů je Drbal uznávanou osobností, která se podílela na celé řadě luxusních a známých staveb. Projektoval například rekonstrukci legendárního Becher´s Baru v karlovarském hotelu Pupp či se s kolegou Jiřím Deylem podílel na exkluzivním golfovém areálu Olšová Vrata. Lenka s ním prožila třicet čtyři let, a pak přišel šok. Jako blesk z čistého nebe.
The Star Of The County Down:
Smrtící zrada
O dva roky starší manžel ji ze dne na den opustil, aniž by tomu předcházely sebemenší varovné signály. Do osudného dne v roce 2017 žili v pohodě, jejich vztah neměl žádné trhliny. A pak se Boris prostě rozhodl začít znovu a Lenku nečekaná situace srazila na kolena. Těžký psychický šok se podepsal na jejím zdravotním stavu, prodělala totální selhání imunitního systému, celý organismus vlastně zkolaboval. Musela se stáhnout do ústraní, v tichosti bojovala s problémy a jedinou oporou pro ni zůstala dcera. Obě tvrdé rány osudu se jí ale podařilo překonat, navíc prý přinesly do jejího života i poznání. „Každý dyskomfort, který zažijeme, ať už se týká oslabené imunity, nebo emoční situace, kdy se cítíme zahnáni do kouta, nevidíme východisko a ryjeme v zemi, nám pomůže uvědomit si spoustu věcí,“ svěřila se později deníku Blesk. „Několikrát za život dostáváme kopanec od života a je jen na nás to správně pochopit, něco změnit.“
Scarborough Fair:
Hádka duše s tělem
Po uzdravení se do další práce vrhla doslova po hlavě a pustila se do zcela neobvyklého projektu. Výsledkem spolupráce s virtuosem na keltskou harfu Seanem Barrym je album Oppidum, na němž zpívá v pěti různých jazycích, mnohé texty v gaelštině či bretonštině. V listopadu 2018 je úspěšně pokřtila, koncem února 2019 pak vyrazila na třínedělní turné. „Je to Angličan – pravý Kelt a jeho hudební kořeny jsou opravdu silné. Je to excelentní hráč na harfu, ale dokáže v podstatě zahrát na jakýkoli nástroj, na který sáhne,“ prozradila o Seanovi serveru idnes.cz. Pokud byste chtěli na její koncert, ten nejbližší se uskuteční již 26. února v pražském Kulturním domu Kyje. A od března její diář už zase začíná praskat ve švech. Kdekdo se pozastavoval nad tím, jakým tempem se znovu pustila do práce, a Lenka přiznává, že vlastně zaskočila i samu sebe. „Muzika mě doslova zase pohltila zpátky a musím říct, že koncertování a pódium miluju stále víc a víc,“ přiznala. „Je pravda, že jsem do toho skočila po hlavě a někdo by to mohl nazvat riskem nebo hazardem, ale vím hodně o psychosomatice a věřím, že spousta věcí jde jednoduše od hlavy. Je důležité, aby se duše s tělem nehádala – a v mém případě tělo vidělo, že duše strašně moc chce.“
Oidhche Mhath Leibh:

Vložil: Adina Janovská