Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Past na diváky. Posedlost hvězdami se ČT opět nevyplatila. Známou herečku zastínil malý kluk

19.02.2020
Past na diváky. Posedlost hvězdami se ČT opět nevyplatila. Známou herečku zastínil malý kluk

Autor: ČT

Popisek: Zuzana Stivínová v roli Jiřiny Štěpničkové: Útěk Štěpničkové byl nastraženou akcí tajné policie. Místo svobody tak Jiřinu Štěpničkovou čekal život za mřížemi, soud jí uložil patnáct let, odseděla si deset

Tvůrci filmových a televizních děl jsou si velmi dobře vědomi faktu, že diváky často více přiláká hvězdné obsazení než příběh. Většina z nich se proto snaží do hlavní role obsadit populární osobnosti. A často je to ke škodě věci. Stačí připomenout nedávné rozhořčení, jaké vyvolala zpráva, že v připravovaném seriálu České televize o Boženě Němcové vytvoří postavu uhrančivě krásné spisovatelky Aňa Geislerová.

A podobné to je i v případě televizního filmu Past, který uvedla Česká televize v neděli večer. Do hlavní role legendární herečky Jiřiny Štěpničkové obsadil režisér Viktor Polesný Zuzanu Stivínovou. I když je to bezesporu umělkyně výtečná, typově je od femme fatale prvorepublikového filmu a divadla zcela odlišná a v některých scénách místy působila vulgárně. Vůbec se nedivím, že bylo mnoho diváků více nadšeno z výkonu malého Adama Vojtka. Zatímco Stivínovou respektovali s přesvědčením, že by se asi těžko našel někdo jiný, způsob, jakým Adam zahrál hereččina malého syna Jirku, oceňovali superlativy. Je opravdu škoda, že Viktor Polesný nedal šanci jiným hereckým tvářím. Napadá mě třeba skvělá Simona Peková z brněnské divadelní scény, Jiřině Štěpničkové nápadně podobná, jak vzhledem, tak naturelem.

 

 

Malý Adam Vojtek v roli Jiřího Štěpničky, tehdy čtyřletého, nyní známého herce, uchvátil diváky, foto ČT

Past na diváky

V případě Pasti však nejde zdaleka jenom o rozpaky nad obsazením. Ti, co tento bezesporu užitečný snímek zhlédli, se často netajili zklamáním nad tím, že v něm na úkor zbytečných scén chyběla důležitá fakta a že byly některé reálné postavy záměrně přejmenovány či ignorovány, což bylo matoucí a zavádějící.  Někteří, do dějin českého divadla a filmu zasvěcení jedinci, si dali tu práci a fiktivní aktéry rozšifrovali. Tak například Lenka Zahradnická (alias Eva) podle nich hrála Vlastu Chramostovou, zatímco Sabina Remundová (Běla Šulcová) Světlu Amortovou.

 

Někteří kolegové Jiřiny Štěpničkové z Divadla na Vinohradech, kde hrála od poloviny třicátých let až do svého útěku, pro ni dokonce požadovali trest smrti. Jejich jména ale ve filmu nezazní. Skrývají se pod pseudonymy jako třeba Sabina Remundová (ve filmu Běla Šulcová, na snímku vlevo). Podle všeho hraje Světlu Amortovou…

Podle svědectví jejích kolegů to přitom byla právě Amortová, kdo pro Jiřinu Štěpničkovou bezostyšně žádal trest smrti. A stín podezření se dodnes vznáší i nad Chramostovou. To, že Lenka Zahradnická nepříliš přesvědčivě hrála právě ji, naznačovala scéna, v níž ji při podpisu vynucené spolupráce přidělil agilní estébák krycí jméno Klára. Pod stejným byla vedena i Chramostová. Ta se ve svých pamětech svěřila, že se spolupráci s tajnou policií podřídila proto, že chtěla být slavná, vydělávat peníze a cestovat do ciziny.

 

 

Simona Peková z Brna - dle KL vhodnější adeptka pro roli Štěpničkové

Promarněná šance

Jiní se zase pozastavují nad tím, že se mezi aktéry Pasti, byť pojmenovanými jinak, vytratila postava Jiřiny Jiráskové. Herečka sama přitom přiznala, že mezi třinácté komnaty jejího života patří okamžik, kdy v Divadle Na Vinohradech zvedla ruku pro potrestání Štěpničkové. Netušila prý ale, že se její kolegyně stala obětí pasti StB. Ta známé herečce podstrčila falešný dopis, v němž ji režisér Čáp nabádal k emigraci na západ, ale při pokusu o útěk byla na hranicích zadržena i se svým malým synem.

Mimochodem, tato, pro Štěpničkovou fatální událost, byla v Pasti zmíněna jen okrajově a povrchně, což bohužel platí pro většinu scén. Nelze než souhlasit s těmi diváky, co tento televizní film považují za obvyklou rutinu a promarněnou šanci.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace