Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zářila už od šestnácti a stál o ni i Gott. Z Francie pak ale musela šupem domů. Tajnosti slavných

17.02.2020
Zářila už od šestnácti a stál o ni i Gott. Z Francie pak ale musela šupem domů. Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Lenka Filipová

AUDIO/VIDEO Zpívá už půl století a dodnes jí obecenstvo tleská vestoje. Mimořádně talentovaná zpěvačka a kytaristka okouzlila Paříž a město nad Seinou uchvátilo ji. Pak se ale musela rozloučit, protože nechtěla ohrozit svoji rodinu.

Vyrůstala obklopená hudbou a jako šestnáctiletou ji coby mimořádný talent vzal brněnský orchestr s sebou dokonce až za velkou louži. Nikdy neměla ambice stát se hvězdou, její písně ale útočily na přední příčky hitparád a hrají se i u táboráků. Excelentní kytaristka projela celý svět, dodnes zpívá s mimořádnou úctou i své staré hity a nadšené publikum zpívá s ní. Rozhodně to ale neznamená, že by na pódiu žila jen takzvaně z podstaty.

Jsem tvá:

Stačilo jen natáhnout ruku

Narodila se 14. února 1954 v Praze a do vínku dostala dobré základy pro uměleckou dráhu. Její otec Adolf Filip by totiž operní pěvec a pražský divadelní herec a matka působila jako učitelka hudební výchovy, při níž používala kytaru. Kouzelný nástroj se šesti strunami tudíž doma neustále stál opřený o stěnu, takže stačilo jen po něm sáhnout. Poprvé to Lenka udělala už v devíti letech. Jejím prvním domácím učitelem se stal bratr Vláďa a brzy začala chodit na hodiny do Lidové školy umění k profesoru Eduardu Šidlovi. Po základní škole sice šla nejprve na gymnázium, pak se ale rozhodla přestoupit na pražskou konzervatoř. Hru na kytaru studovala nejprve pod vedením virtuosa a autora české klasické školy na kytaru Štěpána Urbana a absolvovala u jeho žáka Milana Zelenky. První úspěchy se ale dostavily ještě dřív.

Za všechno může čas:

S lidovkami za moře

Do světa vyrazila poprvé v šestnácti letech, s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů absolvovala jako host tříměsíční turné po Spojených státech a Kanadě. „Tehdy mě vzali přímo ze školy, protože se za mě zaručil šéf orchestru Bohouš Smékal. Cestovala jsem s paní Šulákovou a Jožkou Černým, což pro mě byla obrovská škola lidové muziky. Měla jsem v rámci koncertů takové svoje okénko s kytarou, napleteným copem a jihočeským krojem. Byla to úžasná zkušenost a první velký kulturní šok,“ zavzpomínala v rozhovoru pro idnes.cz. Už v té době velmi hodně zpívala i psala písničky. Začala se prosazovat jako dobrá šansoniérka, interpretovala poezii Vítězslava Nezvala, kterou zhudebnil její kamarád, hudební skladatel a kytarový virtuos Štěpán Rak.

Až budem to mít:

Ze Semaforu ke Gottovi

Po absolutoriu se jí práce jen hrnula. Hostovala s populární folkovou skupinou Spirituál Kvintet, vystupovala v rozhlasových hudebních programech a v několika pořadech studia Viola, moderovala v televizi… V letech 1973 až 1975 účinkovala ve hrách Miloslava Šimka v legendárním divadle Semafor. A díky toma dostala v roce 1974 nabídku hostování v koncertních pořadech Karla Gotta. Po absolutoriu roce 1976 pokračovala ve studiu klasické kytary pod vedením známého uruguayského profesora Oscara Cacerese na prestižní Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Vedle klasické kytary pronikla i do tamního tvůrčího písničkového podhoubí, díky doporučení Hany Hegerové se seznámila s lidmi z pařížské Olympie, vystupovala v hudebních klubech a byla pozvána jako host i do francouzské noční rozhlasové show na stanici France-Inter.

Honem, honem:

Zamilovaná

V Paříži získala i kontrakt s přední evropskou vydavatelskou společností CBS a natočila první dva singly. A díky tomu se také setkala s písničkářem Francisem Cabrelem, který v té době právě patřil do ‘stáje‘ CBS a přičinil se o přelom v její kariéře. Dostala totiž od něj dárek, písničku Je L'laime a mourir. „Setkala jsem se s Francisem, skamarádili jsme se, a pak jsem slyšela u našeho společného producenta nesmíchané demo nahrávky pro jeho druhé album, a právě tahle píseň mě z celého alba nejvíc oslovila. Tak jsem Francise poprosila, jestli by mi ji věnoval, že bych si ji nechala otextovat česky,“ prozradila na svém webu. Francis byl pro, a tak zavolala do Prahy textaři Zdeňku Rytíři a požádala ho, aby pro ni napsal český text. On to udělal přes noc a druhý den ráno už jí ho diktoval po telefonu. Lenka ji nahrála 13. listopadu 1980 a píseň Zamilovaná se stala jejím imageovým hitem. V roce 1981 dala písnička jméno i jejímu debutovému albu, které se nakonec dočkalo zlatého ocenění.

Zamilovaná:

Přátelství až do smrti

Ve Francii se jí dařilo, měla podepsanou smlouvu s CBS, s nímž připravovala další projekty. Není divu, že si začala pohrávat s myšlenkou v Paříži zůstat. Jenže nedostala z vlasti povolení ve spolupráci pokračovat a rozhodla se k návratu, aby neohrozila rodinu. Poté byla zhruba rok a půl druhou zpěvačkou Orchestru Karla Vágnera. Od raného mládí ale měla velmi blízko ke kolegovi Karlu Zichovi, byl to právě on, kdo ji kdysi pozval na pódia se Spirituál Kvintetem. A tak po ukončení hostování u Vágnera začala vystupovat s jeho skupinou Flop. „V tomto období jsme se spolu často objevovali v médiích, měli několik společných hitů včetně písničky Mosty. Naše přátelství se neroztrhlo, ani když Karel zamířil k trošku tvrdší, rock’n‘rolové muzice, zatímco já zformovala svou první skupinu Domino a každý jsme zamířili stylově trochu jinam.“ Přátelství vydrželo až do Karlovy tragické smrti při potápění na Korsice v roce 2004. Jeho kytaru má Lenka dodnes a stále na ni hraje.

(Pokračování ve středu 19. února)

Mosty:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace