Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zářila už od šestnácti a stál o ni i Gott. Z Francie pak ale musela šupem domů. Tajnosti slavných

17.02.2020
Zářila už od šestnácti a stál o ni i Gott. Z Francie pak ale musela šupem domů. Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Lenka Filipová

AUDIO/VIDEO Zpívá už půl století a dodnes jí obecenstvo tleská vestoje. Mimořádně talentovaná zpěvačka a kytaristka okouzlila Paříž a město nad Seinou uchvátilo ji. Pak se ale musela rozloučit, protože nechtěla ohrozit svoji rodinu.

Vyrůstala obklopená hudbou a jako šestnáctiletou ji coby mimořádný talent vzal brněnský orchestr s sebou dokonce až za velkou louži. Nikdy neměla ambice stát se hvězdou, její písně ale útočily na přední příčky hitparád a hrají se i u táboráků. Excelentní kytaristka projela celý svět, dodnes zpívá s mimořádnou úctou i své staré hity a nadšené publikum zpívá s ní. Rozhodně to ale neznamená, že by na pódiu žila jen takzvaně z podstaty.

Jsem tvá:

Stačilo jen natáhnout ruku

Narodila se 14. února 1954 v Praze a do vínku dostala dobré základy pro uměleckou dráhu. Její otec Adolf Filip by totiž operní pěvec a pražský divadelní herec a matka působila jako učitelka hudební výchovy, při níž používala kytaru. Kouzelný nástroj se šesti strunami tudíž doma neustále stál opřený o stěnu, takže stačilo jen po něm sáhnout. Poprvé to Lenka udělala už v devíti letech. Jejím prvním domácím učitelem se stal bratr Vláďa a brzy začala chodit na hodiny do Lidové školy umění k profesoru Eduardu Šidlovi. Po základní škole sice šla nejprve na gymnázium, pak se ale rozhodla přestoupit na pražskou konzervatoř. Hru na kytaru studovala nejprve pod vedením virtuosa a autora české klasické školy na kytaru Štěpána Urbana a absolvovala u jeho žáka Milana Zelenky. První úspěchy se ale dostavily ještě dřív.

Za všechno může čas:

S lidovkami za moře

Do světa vyrazila poprvé v šestnácti letech, s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů absolvovala jako host tříměsíční turné po Spojených státech a Kanadě. „Tehdy mě vzali přímo ze školy, protože se za mě zaručil šéf orchestru Bohouš Smékal. Cestovala jsem s paní Šulákovou a Jožkou Černým, což pro mě byla obrovská škola lidové muziky. Měla jsem v rámci koncertů takové svoje okénko s kytarou, napleteným copem a jihočeským krojem. Byla to úžasná zkušenost a první velký kulturní šok,“ zavzpomínala v rozhovoru pro idnes.cz. Už v té době velmi hodně zpívala i psala písničky. Začala se prosazovat jako dobrá šansoniérka, interpretovala poezii Vítězslava Nezvala, kterou zhudebnil její kamarád, hudební skladatel a kytarový virtuos Štěpán Rak.

Až budem to mít:

Ze Semaforu ke Gottovi

Po absolutoriu se jí práce jen hrnula. Hostovala s populární folkovou skupinou Spirituál Kvintet, vystupovala v rozhlasových hudebních programech a v několika pořadech studia Viola, moderovala v televizi… V letech 1973 až 1975 účinkovala ve hrách Miloslava Šimka v legendárním divadle Semafor. A díky toma dostala v roce 1974 nabídku hostování v koncertních pořadech Karla Gotta. Po absolutoriu roce 1976 pokračovala ve studiu klasické kytary pod vedením známého uruguayského profesora Oscara Cacerese na prestižní Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Vedle klasické kytary pronikla i do tamního tvůrčího písničkového podhoubí, díky doporučení Hany Hegerové se seznámila s lidmi z pařížské Olympie, vystupovala v hudebních klubech a byla pozvána jako host i do francouzské noční rozhlasové show na stanici France-Inter.

Honem, honem:

Zamilovaná

V Paříži získala i kontrakt s přední evropskou vydavatelskou společností CBS a natočila první dva singly. A díky tomu se také setkala s písničkářem Francisem Cabrelem, který v té době právě patřil do ‘stáje‘ CBS a přičinil se o přelom v její kariéře. Dostala totiž od něj dárek, písničku Je L'laime a mourir. „Setkala jsem se s Francisem, skamarádili jsme se, a pak jsem slyšela u našeho společného producenta nesmíchané demo nahrávky pro jeho druhé album, a právě tahle píseň mě z celého alba nejvíc oslovila. Tak jsem Francise poprosila, jestli by mi ji věnoval, že bych si ji nechala otextovat česky,“ prozradila na svém webu. Francis byl pro, a tak zavolala do Prahy textaři Zdeňku Rytíři a požádala ho, aby pro ni napsal český text. On to udělal přes noc a druhý den ráno už jí ho diktoval po telefonu. Lenka ji nahrála 13. listopadu 1980 a píseň Zamilovaná se stala jejím imageovým hitem. V roce 1981 dala písnička jméno i jejímu debutovému albu, které se nakonec dočkalo zlatého ocenění.

Zamilovaná:

Přátelství až do smrti

Ve Francii se jí dařilo, měla podepsanou smlouvu s CBS, s nímž připravovala další projekty. Není divu, že si začala pohrávat s myšlenkou v Paříži zůstat. Jenže nedostala z vlasti povolení ve spolupráci pokračovat a rozhodla se k návratu, aby neohrozila rodinu. Poté byla zhruba rok a půl druhou zpěvačkou Orchestru Karla Vágnera. Od raného mládí ale měla velmi blízko ke kolegovi Karlu Zichovi, byl to právě on, kdo ji kdysi pozval na pódia se Spirituál Kvintetem. A tak po ukončení hostování u Vágnera začala vystupovat s jeho skupinou Flop. „V tomto období jsme se spolu často objevovali v médiích, měli několik společných hitů včetně písničky Mosty. Naše přátelství se neroztrhlo, ani když Karel zamířil k trošku tvrdší, rock’n‘rolové muzice, zatímco já zformovala svou první skupinu Domino a každý jsme zamířili stylově trochu jinam.“ Přátelství vydrželo až do Karlovy tragické smrti při potápění na Korsice v roce 2004. Jeho kytaru má Lenka dodnes a stále na ni hraje.

(Pokračování ve středu 19. února)

Mosty:

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská