Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Její život řídila vášeň, znala jenom trápení… A alkohol přitom tekl proudem. Tajnosti slavných

14.02.2020
Její život řídila vášeň, znala jenom trápení… A alkohol přitom tekl proudem. Tajnosti slavných

Foto: repro/imdb.com

Popisek: Eva Jakoubková v komedii Václava Vorlíčka Já nejsem já

Měla ráda starší pány a v jejích magických očích se utopil kdekdo, dokonce o ní marně snil i Miloš Kopecký. Dala ale přednost muzikantské legendě. A převzala od ní i vražedný životní styl, který ji nakonec připravil o práci, přátele a nakonec i o život.

Byla označována za nejkrásnější a nejtalentovanější herečku své generace. Navenek vždy usměvavá, ochotná a vstřícná, uvnitř permanentně utrápená žena. Kontroverzní vztah k otci, okouzlení staršími muži, velká empatie vůči slabým a nemohoucím, důvěřivost a bohémství, které se nejvíc rozvinulo v manželství s legendou českého bigbítu. Nezapomenutelná herečka Eva Jakoubková se životem jen velmi obtížně probíjela, a zatímco v práci excelovala, její soukromí se hroutilo jako domeček z karet.

Ivana Pešková a ing. Zbyněk Kořínek (Jaroslav Satoranský) v seriálu Inženýrská odysea

Ivana Pešková a ing. Zbyněk Kořínek (Jaroslav Satoranský) v seriálu Inženýrská odysea
(foto – repro/archiv ČT)

Psychicky vyčerpaná

Krásná brunetka s uhrančivýma očima se narodila 8. února 1952 v Ostravě-Zábřehu a už od dětství to neměla lehké. O jejím vztahu s otcem se říkalo, že byl slušně řečeno kontroverzní. Co všechno mu na dceři vadilo, je otázkou, každopádně po její smrti se dokonce nechal slyšet, že si nezaslouží ani pohřeb a hrob. Každopádně jeho dcera působila od mládí tak utrápeně, že se navzdory talentu málem nedostala ani na konzervatoř, protože v pouhých patnácti letech vypadala příliš staře. Nakonec se jí to ale přece jen podařilo a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Poprvé stanula před kamerou v roce 1972 v jedné z bezejmenných vedlejších rolí v televizní inscenaci Don Juan, rozhodně ale neslynula s davem. Byla tak výrazná a zajímavá, že po ní vzápětí sáhli i tvůrci televizních seriálů.

Nostalgická kráska

První příležitost dostala v Muži na radnici, svýma uhrančivýma očim, jakoby neustále zahalenýma závojem smutku, však naplno uchvátila diváky jako Ivanka v ‘uvědomělém‘ projektu Inženýrská odysea a přímo excelovala v úspěšném projektu slavného tvůrčího tandemu Jaroslav Dietl – Jaroslav Dudek Synové a dcery Jakuba skláře. Zpočátku ztvárňovala především postavy křehkých naivek, z nichž se časem úspěšně přehrála do pozice charakterních zralých žen. Tajemstvím jejího úspěchu byly především přirozená oduševnělá krása, velké magické oči a inteligence.

Marja Niranenová v inscenaci hry finského dramatika Arto Seppälä Poslední mejdan – Klub v Řeznické 1985

Marja Niranenová v inscenaci hry finského dramatika Arto Seppälä Poslední mejdan – Klub v Řeznické 1985
(foto – repro/vis.idu.cz/Miroslav Pokorný)

Katastrofa plná vášně

Toho pravého dlouho hledala, vdávala se až ve dvaatřiceti letech, což bylo v její generaci výjimečné. Mužům se z ní podlamovala kolena, své srdce ale věnovala jenom několika z nich a dávala přednost spíše starším pánům, kteří v ní budili naději na bezpečí a oporu. Již během studií si ji vyhlédl režisér Evžen Sokolovský, který se do ní zamiloval, totéž potkalo i herce Ivana Luťanského či Ilju Racka. Do houfu odmítnutých nápadníků se údajně zařadil dokonce i neodolatelný lovec žen Miloš Kopecký. Jejím osudovým mužem se nakonec stala nezapomenutelná legenda českého bigbítu Petr Novák, jehož Náhrobní kámen dodnes nechybí u žádného táboráku.

Rozvod kvůli bytu

Vzali se v září 1984, když už měl Novák bohužel období své největší slávy za sebou a válčil s režimem. Po třech letech bohémského soužití se ale oficiálně rozvedli, protože Petr nechtěl přijít o druhý byt v centru Prahy, a dál spolu žili takzvaně na psí knížku. Neustálé problémy, zákazy a trápení Petr vydatně utápěl v alkoholu, navíc byl velmi silný kuřák a téměř vůbec nejedl. Evu bezmezně miloval a sotva mohl tušit, že jeho vražedný životní styl časem ze zoufalství převezme. Stres a psychickou zátěž zvládala odjakživa velmi špatně, a tak když se blížila vyhrocená situace, nadopovala se po manželově vzoru alkoholem. Jenže co začalo nevinnou skleničkou na povzbuzení, skončilo tragédií.

Proserpina v televizní pohádce Princezna Duše

Proserpina v televizní pohádce Princezna Duše
(foto – repro/imdb.com)

Ztratila smysl života

Když Petr zemřel, propadla alkoholu úplně, jakoby definitivně ztratila smysl života. „Strašná škoda, krásná inteligentní žena, ale bílé víno nad ní bohužel zvítězilo,“ zalitoval jejího promarněného života před časem legendární textař Pavel Vrba. „Bydleli jsme vedle sebe. Evin manžel pil s chutí a Eva také. Jednou k nám přišla s pláčem, tvrdila, že má něco s orgány. Nevěděla, zda to byla rakovina, ale chtěla skoncovat s jakýmkoli alkoholem.“ Snaha nepít jí vydržela až do odchodu ze slavného pražského činoherního klubu. „Ona herectvím žila a najednou nevěděla, čeho se chytit,“ prohlásil před lety kamarád manželů, zesnulý bubeník skupiny Olympic Jan ‘Jeňýk‘ Pacák. „Vždy jsem říkal, že v rodině může pít jen jeden, aby ten druhý mohl toho prvního zachránit. Jenže Petr pil první ligu as Eva ho chtěla zřejmě trumfnout. Je jí obrovská škoda. Byla obrovský talent a velká dáma.“

Osamělé odcházení

Legendárního manžela přežila o osm let a smrt ji zastihla doma v pouhých třiapadesáti letech. Datum úmrtí bylo stanoveno na 16. července 2005, zemřela ale přinejmenším o dva týdny dřív a nepodařilo se zjistit, co bylo bezprostřední příčinou. Významnou roli zřejmě sehrál alkohol, není ale vyloučeno, že jí někdo ‘pomohl‘. Byla totiž dlouho osamělá, a tak se stýkala s podivnými individui, půjčovala si peníze a do bytu klidně pouštěla i neznámé lidi. Přátelé jsou přesvědčeni, že nezemřela přirozenou smrtí. Krátce předtím totiž měla dostat větší množství peněz jako tantiémy po Petrovi, v bytě ale žádné peníze nebyly nalezeny. Jisté je jen jedno – svět přišel o obrovský talent. A protože se před Petrovou smrtí nestihli znovu vzít, jeho příbuzní ani nedovolili, aby byli pohřbeni spolu na pražských Olšanech.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace