Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zmatkař, popleta, uťápnutý chudinka… Svými nápady dostával do kolen i Voskovce s Werichem. Tajnosti slavných

12.02.2020
Zmatkař, popleta, uťápnutý chudinka… Svými nápady dostával do kolen i Voskovce s Werichem. Tajnosti slavných

Foto: repro/youtube.com

Popisek: Václav Trégl jako osobní sluha císaře Rudolfa II. v komedii Císařův pekař – Pekařův císař

Neustále těkající očka pod pozvednutým obočím, vysoký hlas a bláznivé nesmysly z něj učinily vyhledávaného sparing partnera populárních komiků. Skvělý improvizátor a mistr popletené legrace se stal vzorem i pro mnohem mladší následovníky.

Možná patříte k vyznavačům tohoto druhu humoru, nebo naopak vůbec ne. Přesto vám tenhle chlapík přijde vtipný. Svými kousky vyvolá váš úsměv, určitě se mu ale nebudete smát. Zmateným zadrháváním, přebrepty a naprosto neadekvátními reakcemi bodoval Václav Trégl nejen u publika, ale také spolehlivě odbourával kolegy na jevišti. Byl totiž v tomto směru mistrem improvizace, takže do polední vteřiny nikdy netušili, co si pro ně zase uchystá. Celý život strávil putováním po divadlech, současně ale patřil i k nejzaměstnanějším představitelům vedlejších rolí, od počátku zvukového filmu až po televizní inscenace. Sotva by někdo uvěřil, že byl v soukromí klidný, tichý a nemluvný.

Soused a docent Ducánek (Vlasta Burian) v komedii z roku 1941 Provdám svou ženu

Soused a docent Ducánek (Vlasta Burian) v komedii z roku 1941 Provdám svou ženu
(foto – repro/archiv TV Barrandov)

Otec na vzdělání trval

Narodil se 10. prosince 1902 v Bělé pod Bezdězem do rodiny zednického mistra, a když se měl rozhodnout, jak naloží se svou budoucností, znamenalo to pro něj úkol mimořádně obtížný. Rodiče si přáli, aby se stal lesníkem. On sám ale spíš uvažoval o chemii, současně ale už od dětství pokukoval po divadlu a v patnácti letech se stal členem studentského divadelního kroužku, z nějž brzy přešel do ochotnického souboru. Studovat sice načal na reálném gymnáziu v Mladé Boleslavi, divadlo mu ale nedalo spát. A otec moudře rozhodl, že se tedy může stát hercem. Ovšem pod podmínkou, že řádně vystuduje. A tak Václav přestoupil v roce 1920 do dramatického oddělení Marie Laudové-Hořicové na pražskou Státní konzervatoř.

Jedinečný styl

Už během studia působil v různých ochotnických souborech a na avantgardních scénách, například v holešovickém Divadle legie mladých, na žižkovské Malé scéně, v Malostranském divadle či v Divadle Na Slupi. „Už v počátcích umělecké kariéry si vypracoval v podstatě neměnný, ale jedinečný a nenapodobitelný herecký styl, jímž se zaskvěl v nesčetných podobách staříků napůl šibalských, napůl přihlouplých, stařecky popletených, vrnivých a neodbytně upovídaných, u nichž nikdy není jisté, zda jde o mazanost nebo nedovtipnost, či naopak v postavách nevzrušivých, působících téměř nehybnou komikou, pomalostí mluvy, jednoduchostí mimiky, mnohdy zaměřených k netečnosti tiché dětinskosti či senility,“ charakterizoval jeho herectví filmový encyklopedista, publicista a fotograf Miloš Fikejz.

Se Stellou Zázvorkovou a Janem Werichem v komedii A. P. Čechova Medvěd – Divadlo estrády a satiry 1954

Se Stellou Zázvorkovou a Janem Werichem v komedii A. P. Čechova Medvěd – Divadlo estrády a satiry 1954
(foto – repro/vis.idu.cz)

Partner V+W

Po absolutoriu v roce 1924 strávil jednu sezónu v pardubické Východočeské společnosti, další čtyři v divadelní společnosti Černého a Veverky a přes několik dalších divadelních scén doputoval v roce 1931 až do pražského Osvobozeného divadla. Po boku Jiřího Voskovce a Jana Wericha našel uplatnění v jejich hrách Osel a stín, Balada z hadrů, Golem či Slaměný klobouk. „Byl pro nás vynikající partner se schopností improvizace a s fantazií, která dostřelila daleko dál než Apollo XI a vracela se do tohoto světa s větší bezpečností,“ napsal o něm po letech Jan Werich. Není tudíž překvapivé, že si svůj filmový debut odbyl v roce 1931 právě s kolegy z Osvobozeného divadla jako člen bandy v hudební komedii Pudr a benzin. A o tři roky později nemohl chybět ani v dalším filmu populární dvojice V+W Hej rup a s Janem Werichem si zahrál holiče Ludvíka Ešpandra v komedii U nás v Kocourkově.

Válka u Buriana

Tehdejší filmoví tvůrci rychle pochopili, jaký materiál mají před sebou, takže se Václavovi začaly nabídky doslova hrnout a již o tři roky později dosáhl svého rekordu, když si během jediného roku zahrál v patnácti filmech. V roce 1935 se stal členem souboru Divadla Vlasty Buriana a populární komik měl i při filmování rád kolem sebe osvědčené kolegy z divadla, takže Václav nechyběl ve většině jeho filmů třicátých a čtyřicátých let. V roce 1942 přešel do pražského Intimního divadla, které právě založil Jaromír Dohnal s přispěním návštěvnické obce Lidové divadlo a jež sídlilo v malostranské Umělecké besedě. Spolupráci s filmem sice během okupace výrazně omezil, v roce 1940 ale dostal jednu ze svých největších rolí v romantickém dramatu Peřeje. Za připomenutí z tohoto období stojí například jeho lesník Patočka v komedii Když Burian prášil či nádražní skladník Vendelín Pivoda v Přednostovi stanice.

Divadelní sluha Kváča v operetní parodii Zdeňka Podskalského Fantom operety

Divadelní sluha Kváča v operetní parodii Zdeňka Podskalského Fantom operety
(foto – repro/archiv ČT)

Svérázný popleta

Po osvobození strávil jednu sezónu v Divadle kolektivní tvorby, aby se vzápětí vrátil k Voskovci a Werichovi. Poté co Jiří Voskovec v roce 1948 emigroval, stal se Václav členem souboru Hudebního divadla Karlín, na jehož prknech strávil sedm let. Jeho poslední domovskou scénou se stalo v roce 1955 Divadlo ABC, které bylo v roce 1962 jako samostatná scéna zrušeno. Celý soubor převzala Městská divadla pražská a Václav v něm setrval až do oficiálního odchodu do penze v roce 1965. Z filmového plátna se po roce 1948 téměř vytratil, výraznější příležitost dostal jen jako osobní sluha císaře Rudolfa II. v historické komedii Císařův pekař - Pekařův císař. V dalším desetiletí mu znovu začalo svítat na lepší časy a od poloviny šedesátých let jeho umění stále častěji využívala i Československá televize. Během kariéry ztvárnil před kamerami téměř dvě stovky různých zmatkařů a popletů, sluhů, holičů, hostinských, staříků či chudáků. Tím poledním se stal v roce 1978 zákazník v baru v televizní komedii režiséra Jiřího Adamce Šaty po tetě.

Šťastný důchodce

Své soukromí odjakživa střežil jako oko v hlavě, takže se o něm téměř nic neví. Byl ženatý, a jakmile mu zbyla jen troška času, vyrážel s manželkou Aničkou vlakem z nádraží v pražském Braníku na chatu do Luk pod Medníkem. Miloval prý procházky přírodou a v důchodu se stal přímo vášnivým zahrádkářem. Říkával, že se mu po divadle ani trochu nestýská, úplně mu stačilo občasné účinkování před kamerou. V roce 1962 mu byl udělen titul Zasloužilý umělec a svou popletenou komikou inspiroval mnohem mladší následovníky, například Luďka Sobotu. Václav Trégl zemřel 11. února 1979 v Praze. U příležitosti stého výročí jeho narození mu město Bělá pod Bezdězem slavnostně odhalilo pamětní desku na jeho rodném domě a v roce 2011 o něm vyšla knížka Ondřeje Suchého Takový byl Václav Trégl.

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská