Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jezte je i pijte, třeba Mojito, co nejrychleji. Citrusy jsou plné škodlivých pesticidů. A Ministerstvo zemědělství? Nic neví, nic netuší

10.02.2020
Jezte je i pijte, třeba Mojito, co nejrychleji. Citrusy jsou plné škodlivých pesticidů. A Ministerstvo zemědělství? Nic neví, nic netuší

Foto: Pixabay

Popisek: Grapefruity... Jestlipak jsou z Turecka?

Přístup českých politiků k problematice kvality potravin je skutečně nepochopitelný. Před volbami se před kamerami pohoršují nad tím, že některé výrobky, například uzeniny či sladkosti, mají u nás jiné složení než ty zahraniční. Ale kvůli potravinám ohrožujícím zdraví, rozhodně na poplach nebijí. Před jejich častým výskytem v našich obchodech tak namísto nich varují soukromá média.

Na velmi vážný problém nedávno upozornil pořad televize Seznam A dost! Ve velkém nezávislém testu citrusových plodů zjistil, že například červené grapefruity dovezené z Turecka obsahují doslova nálož toxických látek. Povolený limit v nich byl překročen až o 950 procent! Zatímco maximální povolené množství pesticidů představuje pouhý 0,01 mg/kg, v tomto případě byl zjištěn fungicid imazalil 9,114 mg/kg a výrazně překročený byl i limit této látky v dužnině. Podobně byly v tureckých grapefruitech překročeny limity šesti dalších pesticidů. Podle profesorky Jany Hajšlové z Vysoké školy chemicko-technologické jde o nedodržení české legislativy a takové ovoce by se u nás vůbec nemělo prodávat.

Pijte a jezte co nejrychleji

Teprve na základě tohoto užitečného pořadu, jenž se závadným potravinám věnuje systematicky, se rozhodlo vedení některých velkých obchodních řetězců závadné citrusy stáhnout a dokonce začalo dovážené ovoce testovat na přítomnost zakázaných látek. I když jsou limity pesticidů u citrusových plodů překračovány především ve slupkách a kůře, v případě citronů nebo limetek se velmi často stává, že kůru lidé konzumují také, například v oblíbených míchaných drincích. V restauracích není výjimečné, že jsou citrony i s kůrou běžně podávány v nápojích, i jako součást některých jídel, například svíčkové. Umytí těchto plodů je přitom většinou neúčinné. Doktorka Hajšlová proto doporučuje vypít třeba oblíbené Mojito co nejrychleji, aby se škodlivé látky vyloučily do nápoje v menším množství.

Pouze od příslušných orgánů?

Testy pořadu A dost! zjistily také další nekorektní praktiku. Na obalech některých citrusových plodů je umístěn klamavý nápis, že se jedná o ovoce 'bez chemického ošetření po sklizni'. To ovšem může u některých zákazníků vyvolat mylný dojem, že se v tomto ovoci žádné pesticidy nenacházejí, opak je však pravdou. Testy citrónů ze Španělska obsahovaly několik druhů pesticidů, avšak na obalu tato skutečnost nebyla vůbec uvedena.

Vzhledem k tomu, že se výskytu nebezpečných potravin v Krajských listech.cz věnujeme také, zajímalo nás, zda na nebezpečné citrusy na našem trhu upozorňuje i portál Ministerstva zemědělství, nazvaný Bezpečnost potravin. K našemu velkému překvapení jsme tam informace, týkající se závadných citrusů, vůbec nenašli. Na náš dotaz, jak je to možné, nám ministerstvo zemědělství, do jehož působnosti tento web patří, odpovědělo: „Webový portál bezpečnostpotravin.cz obecně slouží k informování spotřebitelů o problematice bezpečnosti potravin a zdravé výživy. Veškeré informace do redakčního systému webovek přebíráme z dlouhodobě ověřených zahraničních a domácích zdrojů. Co se týká informací o závadných potravinách, tak na tomto portále poskytujeme pouze informace, které získává Informační centrum bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství od příslušných státních dozorových orgánů."

Testy A dost! zjistily také jednu velmi příznivou zprávu. Podle nezávislé analýzy se u nás dají koupit i zcela čisté a nezávadné citrusové plody, ovšem pouze z tzv. bio produkce. Nemluvě o tom, že většinou obsahují i více přírodního vitaminu C. Také v tomto případě ovšem platí, že by se měly konzumovat co nejrychleji. Vzhledem k tomu, že nejsou chemicky ošetřeny, rychleji se kazí.

Vložil: Adéla Hofmanová