Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pět Čechů, kteří přiletěli z Číny, skončilo v izolaci, ale čínští turisté se volně pohybují po celé zemi. Jsme pro smích

06.02.2020
Pět Čechů, kteří přiletěli z Číny, skončilo v izolaci, ale čínští turisté se volně pohybují po celé zemi. Jsme pro smích

Foto: Facebook

Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch čábruje po pražském letišti Václava Havla a před kamerami a foťáky si myje ruce v dezinfekčním roztoku

Když budeme brát českou politiku jako jednu velkou komedii, docela dobře se pobavíme. Třeba při pohledu na to, jak si někteří naši politici snaží získat přízeň voličů za každou cenu, třeba i na úkor ´čínské´ chřipky. Neustále se ukazují před kamerami, aby veřejnost ujistili, jak se o ni starají. Ve skutečnosti je tomu ale jinak a skutečně účinná opatření zatím nařízena nebyla ani v případě rizikovější epidemie ´obyčejné´ chřipky.

Mezitím, co ministr zdravotnictví běhal v pátek po letišti a novinářům předváděl, jak si zde cestující mohou dezinfikovat ruce, v Lánech řešili nebezpečnou nákazu z Číny i prezident s premiérem. Babišovo počínání si vzal na paškál známý lékař Roman Šmucler. Ten na svém Facebooku zveřejnil jízlivou glosu: „Ideální bude, když bude pan premiér běhat po Ruzyni s teploměrem a všichni ho u toho budou fotit. V pravé ruce bude mít mobil a tím bude střídavě řídit průmysl a dopravu. Jsme pro smích. Shodou okolností je hlavní lékař ČR profesionálem v této oblasti a jediné, co mají dělat politici, je, do toho prof. Prymulovi nemluvit.“ 

Na co čeká, proboha?

Jako hodně špatný vtip působí zpráva, že se vláda rozhodla dočasně zakázat lety z Číny, ovšem až od 10. února, tedy až po skončení oslav čínského nového roku. „Babiš zase perlí. Tomu se ani věřit nedá. Na co čeká, proboha?“ reagují na jeho myšlenkové pochody diskutující na sociálních sítích. Většina z nich je přesvědčena, že pokud má mít zákaz letů z Číny smysl, pak musí platit okamžitě. A někteří lidé by si dokonce přáli, aby tento zákaz platil nejen okamžitě, ale dokonce trvale. Narážejí přitom třeba na to, že je naše země zaplavena nekvalitními čínskými výrobky, ale také asijskými turisty, kteří u nás rozhodně nepatří k nejoblíbenějším. Jiní se nicméně obávají, že masový příliv turistů, jemuž se snaží některé světové metropole již bránit, se stejně zastavit nedá. Nebo upozorňují na to, že se k nám čínští turisté mohou dostat vlakem z Vídně, kam přiletí.

Varovný případ z Bavorska

Přes politická gesta se neřeší většinou médii opomíjený fakt, že se po naší zemi pohybují tisíce turistů, kteří přiletěli z čínského regionu dosud. V úvahu se často nebere ani fakt, že inkubační doba koronaviru trvá dva týdny a případná nákaza se u některých jedinců tedy může objevit až za čas. Přesně takový případ se stal v sousedním Bavorsku. Žena z Číny, zprvu neprojevující žádné symptomy (koronavirus u ní byl diagnostikován až po jejím návratu domů), nakazila několik zaměstnanců jisté německé firmy, a vzápětí dokonce onemocněly i dvě děti jednoho z nich. Za pozornost stojí také další skutečnost. Pět Čechů, pobývajících v Číně, bylo dopraveno domů vojenským speciálem za vydatné asistence kamer a členů vlády. Následně jim byly nařízeny dva týdny karantény, v nemocnici Na Bulovce. Jenže v případě turistů, kteří k nám přicestovali z Číny, se taková okázalá opatření nekonají. 

V lázních bez obav?

O víkendu jsme se na vlastní oči přesvědčili, kolik čínských turistů pobývá například v Karlových Varech. Volně, bez ochranné roušky (která by měla chránit ostatní, aby je nemocný člověk nenakazil), se pohybují po lázeňském území, kde se léčí tisíce pacientů, často vážně nemocných. Dostávají se do blízkého kontaktu nejen s personálem hotelů a sanatorií, ale také restaurací a obchodů. O tom, že asijská klientela (s výjimkou japonské) si nedělá příliš těžkou hlavu s hygienou, u nás kolují legendy. Hotelový personál jí musí například vysvětlovat, jak správně používat toalety.

Ve Varech jsme se také dozvěděli, že zdejší lidé mají z rizika nákazy dost velké obavy (platí to i o Českém Krumlově). Mladá prodavačka z obchodu s kosmetikou se nám přiznala, že skončí, protože má strach aby „něco nechytila.“ Denně prý přijde do styku s asijskými zákazníky, kteří jsou evidentně nachlazeni, osahávají přitom zboží, také peníze mohou být zdrojem nákazy, a to až několik dní. Na letišti se neustále dezinfikují místa, kudy cestující procházejí, ale obchodníci nemohou dezinfikovat každý kus zboží, jehož se zákazníci dotknou. 

Čtrnáct obětí chřipky

Jak už jsme upozornili, vážnějším problémem než šířící se koronavirus je v naší zemi akutní chřipková epidemie, která má již čtrnáct obětí. Právě kvůli chřipce by měla být organizována masívní hygienická opatření, všude, kde se koncentruje větší množství lidí. Skutečnost je však jiná. Pacienti bez chřipky, s jiným onemocněním, se musí v přeplněných ordinacích či lékárnách potkávat s těmi, co chřipku již mají. Vůbec přitom není vyžadováno, ani doporučováno, aby nosili ochranné roušky, a tak často nakazí své okolí. Přitom by stačilo, aby je k tomu vyzval ošetřující lékař. 

Školy a školky se uzavírají, až onemocní polovina třídy. Žádná preventivní opatření nejsou také v tomto případě nařízena v prostředcích hromadné dopravy. Oproti tomu v Londýně turisty z Číny vyzvali, aby MHD nevyužívali.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace