Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidovci vyrážejí za svými voliči v procesích a Greta Thunberg v zajetí odhalujících čísel. Co zaujalo Jiřího Macků

komentář 05.02.2020
Lidovci vyrážejí za svými voliči v procesích a Greta Thunberg v zajetí odhalujících čísel. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook

Popisek: Bojovní lidovci ještě před sjezdem: Tomáš Zdechovský, Marian Jurečka (posléze zvolený předseda) a Jan Bartošek

Musíme jít mezi lidi, dělat permanentní kampaň! zvolal na kongresu křesťansko-demokratické strany KDU-ČSL Marek Výborný ještě z předsednické funkce, čímž nechtěně odhalil tajemství úspěchů některých politiků koalice, byť krutě ojedinělých, kteří to tak provádějí celé volební období.

Kartografický odbor předsednictva strany už údajně dostal za úkol naplánovat směřování tras, bohulibé a již shora požehnané akce Vstříc lidem!, jež bude probíhat pěšky pod oprášeným názvem procesí. Tentokrát ovšem v obráceném gardu: už se občané nebudou srocovat v kostelích pod přikazovatelnou, naopak církevní a partajní funkcionáři, následovaní houfem novinářů, budou svorně putovat od vsi ke vsi (podmínkou návštěvy bude ověřená účast nejméně 5% tamních voličů) za doprovodu dixielandu Armády spásy a pojízdného cateringu firmy Boží dopuštění. Místní na ně budou tentokrát čekat na návsi v očekávání nejnovějších slibů. Vzhledem ke všeobecně vášnivě diskutovaným i odsuzovaným restitucím církevního majetku bude z veřejných diskusí vyřazen §7 Desatera, tedy Nepokradeš. Co se týká uzavření případných koalicí, zapadl na kongresu inovativní návrh, aby KDU-ČSL začala jednat s dalšími církvemi.

Z diskuse vyjímáme (a rozumy glosujeme): Marek Výborný, odstupující kapitán vodu nabírající lidovecké bárky, ještě před opuštěním kapitánského můstku vyslal kouřový signál o pomoc směrem k dýchavičnému torpédoborci (resp. babišoborci) ODS: „My, křesťanští demokraté, podobně jako vy, občanští demokraté, musíme společně vyhrát volby. Jsme na jedné lodi české politiky a já se nebojím říct na jedné palubě či v jedné kajutě.“ - V tom případě ovšem pánové pozor, abyste se neoctli i v jedné posteli…

Host Petr Pithart, jenž jako by se mimoděk zastavil cestou z natáčení poslední verze Sněhurky, pronesl bouřlivě aplaudovaný příspěvek - „Je nezbytné s dalšími opozičními stranami porazit ve volbách politickou divizi firmy trestně stíhaného podnikatele v těžkém konfliktu zájmů." - Heleďte se, sv. Petře Ukřivděný a neukojitelný pretendente na politické nanebevstoupení, zkuste se, v rámci křesťanských snah po usmíření, vyslovovat na politické scéně trochu méně militantně, pokora by vašim šedinám jenom slušela.

Okrajový adept na předsedu Jan Horníček si vybral pro příklad jinou loď: „Musíme voliče překvapit, vyprovokovat, třeba i šokovat něčím novým. Teď na to máme jedinečnou příležitost. Řekněme lidem pravdu: tančíme na Titanicu, a přitom už jsme narazili.“ - Ano, to je vskutku ta úplně nová šokující pravda: jdete ke dnu. Už ani orchestr nehraje, zbývá čas tak na zpověď a jednu povinnou modlitbu.

Nový předseda Marián Jurečka na novinářský dotaz, kolik procent by si pro lidovce přál ve sněmovních volbách 2021, završil setkání svou vizí: „Tolik jako za Josefa Luxe." – Jo, ale kde brát, když už je vyluxováno…

Rady, návrhy a doporučení

NORA FRIDRICHOVÁ (42), novinářka a televizní reportérka, moderátorka a dramaturgyně, se poněkud odvázala, když kritizovala svého profesního kolegu, byť z opačné strany ideologické barikády, Luboše Xavera Veselého. Trochu se prý obává, že rozhovor, který s politiky vede, není tentýž, o němž se učila na žurnalistice.

Nuže paní Noro, stejnou teoretickou přípravu jako vy jsem na Karlově univerzitě absolvoval též - tenkrát to byl Institut novinářství a osvěty, příští rok bude diplomu již rovné půlstoletí. Mj. o žánrech jsme se pochopitelně učili rovněž, nevzpomínám si však, že třeba rozhovory je třeba vést či psát podle jediného mustru. Buďte skromná, respektujte tvůrčí přístup druhých, vždyť vy sama také nejste bůhvíjaká Oriana Fallaci.

ZDENĚK HŘIB (38), pražský primátor, má se svou stolicí (jako že si Prahu přivlastňuje…) starostí nad hlavu. Aktuálně řeší úkol nejpalčivější, jak přejmenovat mobilní aplikaci Lítačka, pravděpodobně za účelem totálního vymazání jakékoli připomínky působení své předchůdkyně, Pražany láskyplně nazývané Krnda. Nápadů už se na sociálních sítích objevilo přehršle, žádný však nebyl tak nápaditý a vtipný jako tento můj: co byste tedy říkal, vážený pane primátore Zdendo, kdyby - i při dodržení ženského roku - se nově jmenovala ´Hřibova kulajda´? To by jistě vašemu egu mohlo šmakovat, nemluvě již o werichovském „to je blbý, to se bude líbit!“.

Greta Thunberg: Zajímavé poodhalení tušené reality

Nevěřím na věštění z karet, ruky, křišťálové koule ba ani z třikrát převařeného lógru. Těžko ovšem zpochybnit třeba takovou astrologii neboli hvězdopravectví, obor zabývající se hledáním vztahů a souvislostí mezi děním na obloze a na určitém místě Země v souvislosti s vývojem jak jedince, tak celého lidského společenství.

Zato nad numerologií (označení pro různé iracionální a pseudovědecké výklady významu čísel, prostředek pro různá věštění a hledání esoterních souvislostí - Wikipedie), odvozené právě od astrologie, jsem v rozpacích, zvláště když jejím zakladatelem měl být tak solidní myslitel řecký filosof, matematik a astronom Pythagoras, který žil okolo roku 500 před naším letopočtem. A nápadným shodám čísel věnoval velkou pozornost po mnoha staletích i Sigmund Freud třeba v Úvodu do psychoanalýzy.

Greta Thunberg je sedmnáctiletá švédská dívenka, která na mě zvláště chováním nepůsobí nejlepším dojmem. Žije si však svůj život, byť ne zcela zdravý, až bych řekl dusíc se v nějaké bublině plné kysličníku uhličitého. Avšak to, že svými klimatickými vizemi, jež světu vnucuje někdy až hysterickým způsobem, fascinuje tato sedmnáctiletá záškolačka půl planety, mě děsí.

Rád bych se o tajích jejího uvažování dozvěděl víc, ale nejsem ani psycholog, ani psychiatr a tlusté odborné příručky kvůli tomu nemíním louskat. Takže jsem se zkusmo obrátil na numerologii, která překládá jednotlivá písmena křestních jmen do řeči čísel a jejich významů:

Jméno: Greta. Význam slova: Perla. Jejím osobním číslem je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.

Tak si to porovnejte s realitou…

 

Vložil: Jiří Macků