Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mateřství je přece něco velmi intimního, kojit na veřejnosti se mi příčí, říká herečka. Přečetli jsme

04.02.2020
Mateřství je přece něco velmi intimního, kojit na veřejnosti se mi příčí, říká herečka. Přečetli jsme

Foto: ČT

Popisek: Takhle je známe všichni, zamilovaný vítězný pár ze StarDance VII

Herečka Marie Doležalová se před rokem stala maminkou. S partnerem Markem Zelinkou, se kterým vyhrála StarDance, oznámili světu, že dcera Alfréda bude mít sourozence. „S velikou radostí vám oznamujeme, že naši rodinu na jaře čeká velká jízda. Že jsme v naději na nový velký dobrodružství! Ale řeknu vám, že s tímhle chlapem, který vyrobil selfí tyč z našeho smetáku, se rozhodně ničeho nebojím!!!!“ napsala herečka na Instagramu. V rozhovoru pro MF Dnes vysvětluje jak si užívá mateřství a proč se do práce, na rozdíl od jiných kolegyň, příliš nežene.

Marii Doležalovou dost překvapilo, že se v dnešní době už zdaleka tolik neřeší třeba šestinedělí. „Ve smyslu, že dřív bylo striktně dáno, že maminky mají být doma. Než jsem poprvé pozvala rodinu na návštěvu domů a než jsem poprvé vůbec vyrazila někam ven a měla chuť zapojit se ve vnějším světě, tak jsem mezitím zjistila, že všechny mé kámošky, které porodily měsíc po mně, už dávno byly ukázat své děti v divadlech, například,“ prozradila. Zatímco Marie s návratem do práce otálí, třeba v osmdesátých letech se vracely herečky do práce okamžitě: „Možná ale záleží i na tom, v jakém věku herečka dítě má - jestli v pětadvaceti, nebo jednatřiceti jako já. Než se mi narodila Alfí, zažila jsem toho pracovně už tolik, že dnes nemám pocit, že musím dělat tohle i támhleto a že kvůli tomu musím nechávat dítě v šatně.“

Do rolí se jí spěchat nechce

Herečka se prý navíc nedokáže od svého dítěte odpoutat, myšlenkami je stále u něj: „Nedokázala bych hrát nějaké zásadní emoce s tím, že druhá polovina hlavy by si říkala - teď je půl dvanácté, takže za hoďku, až to dotočíme, by mohla Alfí spinkat, pak jí asi dám napít...“ Marie zatím s prací otálí: „Nevrátila jsem se stále ani do divadla, ani do Letních shakespearovských slavností. Herečky, které porodily půl roku po mně, jsou už zpátky ve svých rolích, ale mně se tam spěchat nechce. Když si představím, že bych se měla postupně navracet ke svému povolání, a sotva bych se v něm znovu zaběhla, zase bych ho pomalu opouštěla, je to pro mě strašná představa,“ prozradila.

marie doležalová instag

 Marie Doležalová je podruhé těhotná, malá Alfí bude mít sourozence, foto Instagram

Díky penězům za reklamu nemusí řešit práci

Marie Doležalová naštěstí nemusí práci řešit kvůli penězům: „Já měla to štěstí, že ve chvíli, kdy jsem byla těhotná, dostala jsem lukrativní nabídku na reklamu pro banku, která obnáší několik natáčecích dnů v roce a je to skvělý kontrakt. Ale uvědomuju si, že díky téhle náhodě jsem výjimka a nemám obvyklé starosti, jaké maminky musí řešit,“ konstatovala. Marie je nadšená matka, která si ale uvědomuje, že dříve běžné věci dnes společnost celkem rozdělují. Jedna z nich je například kojení, jeho délka a také otázka, zda kojit na veřejnosti, či ne. Uvědomuje si, že společnost je vyhrocená a stojí na dvou pólech: „Na jednom jsou ženy, které kojí opravdu dlouho, chodí pomalu s odhaleným prsem a skoro pohrdají těmi ženami, které dítě odstaví dřív. Narazila jsem na to při zmínce, že Alfí teď byl rok a ještě jsem ji neodstavila. A najednou zjišťuju, že lidé jsou z toho trochu v rozpacích,“ svěřila se v rozhovoru pro MF Dnes.

Maminkám bojovnost nesluší 

Marie je známá blogerka, za svoji prvotinu Kafe a cigárko dokonce vyhrála cenu Magnesia Litera, svůj Instagram zásobuje hojně a fotí všude, ale s jednou výjimkou. Do tváře její dcery ještě nikdo na sociálních sítích neviděl: „Nechceme to. Tedy - já jako pyšná matka bych to podvědomě samozřejmě chtěla, aby všichni viděli, jak je hezká. Ale... Když se narodila, sledovalo mě sedmdesát tisíc lidí. Představte si tu masu a oba jsme se s Markem shodli, že není přirozené vypustit fotku malinkého miminka mezi takové množství lidí, je to něco velmi osobního,“ soudí herečka. Mateřství je pro ni něco intimního a to stejné má ve vztahu ke kojení, hojně propíraný boj za kojení na veřejnosti se jí tedy spíše příčí: „Hlavně si ale myslím, že maminkám nesluší bojovnost, s kterou kojení na veřejnosti prosazují. Nemám ráda argument, copak ty si nedáš občas svačinu na veřejnosti? Cítím v tom určitou bojovnou energii, která k tomu podle mého názoru nepatří. Z projevů některých maminek cítím přesvědčení, že celý svět je musí chápat v jakékoliv situaci. Ale nemusí. Ne vždycky.“

 

+

Ačkoliv je Marie nadšenou maminkou, je fajn, že není rozhodně nějaká kovaná biomatka a má sympaticky umírněné názory. A velmi správně říká, že maminkám nesluší bojovnost. Je fajn, že se nestydí přiznat, že díky reklamě, kterou natáčí pár dnů, je zabezpečená na celý rok a práci tak může odložit a užívat si miminka.

-

Na druhou stranu je Marie opravdu fajn herečka a určitě ji spousta fanoušků postrádá. Zatím se neobjevuje naprosto nikde, výjimku udělá leda pro charitu. Jednou dvakrát za měsíc by ji její maminko určitě mezi fanoušky pustilo!  

Vložil: Michaela Špačková