Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Avast? Jako kondom z papíru. Jde to i bez antiviru. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.01.2020
Avast? Jako kondom z papíru. Jde to i bez antiviru. Komentář Štěpána Chába

Foto: Avast

Popisek: Avast je jedna z mála softwarových společností, která razantně prorazila na celém světě

Naše šéfredaktorka pořád říká – pořiď si chytrý telefon, pořiď si Windows. A já říkám – nechci, sledují, šmírují, šťourají se člověku v soukromí. Ona na to – hovnajs, nemáš na to, tak se to snažíš ukrýt za vyšší hodnoty. Telefon mám blbější než nápady oceněných v Ig Nobelově ceně (ocenění těch nejblbějších vědeckých nápadů a experimentů), místo Windows už asi pět let jedu spokojeně na Linuxech (šéfredaktorka se jistě zašklebila nad mou neupřímností, protože má v živé paměti, že mi za tu dobu spolupráce Linuxy dvakrát spadly… jako kdyby Windows nikdy nepadaly).

Provalilo se, že Avast přeprodává třetím stranám informace o uživatelově chování na internetu. Každé kliknutí, s přesným časem, s přesným výčtem toho, na co a kde kouká, co si čte, co koupil. V nastavení si člověk v Avastu může určit, zda chce Avastu poskytnout tato data v anonymizovaném režimu, aby Avast mohl ‘zlepšovat služby‘ poskytované zákazníkům. Ovšem provalil se průšvih. Anonymizovaná data třetí strana může s přehledem přiřadit ke konkrétnímu člověku, včetně adresy, telefonu, jména, jak informoval server PCMag, který se rozhodl Avast v této věci prověřit. A to už je průšvih větší než Brno.

Je to zadarmo, produkt jsi ty

V diskusích se pak velmi často objevoval argument – je-li něco zadarmo, produktem jsi ty. Nemusí to být vždy pravda. U Avastu tento argument zcela očividně nejde vyvrátit. Ovšem u mnou preferovaného Linuxu zcela jasně. Ten vznikl jako Open Source a je postavený na tom, že je zadarmo, je kvalitní a přesto z člověka nedělá produkt. Zároveň u toho, poznámka i pro naši šéfredaktorku, některé jeho distribuce jsou udělané tak, aby byly jednoduché (snad až primitivní) na ovládání. Jinak řečeno – nainstalujete-li si třeba Linux Mint, v ovládání se neztratíte. Vše je v češtině, vše velmi podobné tomu, co používáte ve Windows. Upozorňuju, že jsem, co se týká IT vědomostí a dovedností, naprostý laik. Linux se prostě od svého vzniku velmi změnil. Už to není operační systém pro programátory.

Mironet a Windows

Zajímavé je v souvislosti s Linuxem zmínit kauzu, která se roztočila kolem společnosti Mironet. Mironet byl největším prodejcem výpočetní techniky v republice. V roce 2000, na podnět softwarového korporáta Windows, vtrhla do sídla Mironetu policie, zabavila všechny počítače, účetnictví a Mironet tím téměř položila. Windows podal totiž trestní oznámení, že Mironet užíval v jednom nabízeném počítači jejich nelicencované programy. Robert Novotný, ředitel Mironetu, tvrdil, že je to nesmysl. Po dvou letech byl osvobozen. Co tomu předcházelo? Mironet se totiž na přelomu tisíciletí rozhodl, že bude nabízet počítače s nainstalovaným operační systémem Linux.

Windows šlo o ovládnutí českého trhu a největší prodejce v republice nabízel počítače primárně s Linuxy. Přišlo trestní oznámení, že Robert Novotný porušuje autorská práva, protože v jednom prodaném počítači byly (údajně) nelicencované programy společnosti Windows. Což se neprokázalo. Novotný byl osvobozen, Mironet byl zbaven podezření, obvinění bylo označené za falešné. Za tu dobu ale ztratil Mironet výsadní postavení na trhu. Trh ovládla Alza (která nabízí mezi stovkami počítačů a notebooků jen dva stolní počítače s OS Linux). Nyní Novotný žádá po státu odškodnění 626 milionů korun. Člověk z toho může vyspekulovat jediné – jednalo se o účelové jednání nadnárodního molocha, který nechtěl pustit na píseček svobodný operační systém a udržet si tak u nás prakticky monopol.

Od Linuxu k Avastu

Proč jsem u kauzy Avastu sklouzl k Linuxu? Linux nepotřebuje antivir. Nesbírá o člověku informace. Programy, které v Linuxu člověk používá, nejsou od toho, aby o člověku přeprodaly informace. Je to Open Source, operační systém s komunistickým heslem – s lidmi pro lidi – ale bez důsledků v praxi použitého komunismu sovětského typu. Vyvíjejí jej lidé, nikoliv jedna mamutí korporace, jejíž vedlejším předmětem podnikání je špionáž převlečená za hru Hledání min.

Týden poté, co jsem přešel na Linux, jsem se stal pevnou součástí linuxové sekty. Nechápal jsem, a nechápu doposud, proč si je někdo do počítače ochotný nacpat Gatesovu sbírku šmíráckých udělátek, na které se navazují další a další (typu Avast), když je k dispozici bezproblémový a velmi výkonný operační systém Linux. Nutno dodat na ospravedlnění Avastu, že odesílání osobních údajů lze v nastavení a při instalaci vypnout. To u Windows nejde. Alespoň ne zcela.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace