Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úspěch je tu hlavním měřítkem, ale prohra... Boj s depresí sami nezvládnete. Miroslav Hanuš otevřeně o tom, o čem se nemluví. Přečetli jsme

07.02.2020
Úspěch je tu hlavním měřítkem, ale prohra... Boj s depresí sami nezvládnete. Miroslav Hanuš otevřeně o tom, o čem se nemluví. Přečetli jsme

Foto: ČT / StarDance

Popisek: Ze zákulisí pátého večera StarDance

Rok 2019 byl zcela jistě rokem Miroslava Hanuše. Herec jednak tančil ve StarDance, ale navíc se nebál vyjít do světa s oznámením, že musí celoživotně bojovat s depresemi, tedy se závažným psychickým onemocněním, nikoliv jen se špatnou náladou nebo smutky. V rozhovoru pro MF Dnes se právě ke svému účinkování ve StarDance a k nemoci vrátil.

Začít tančit ve StarDance není nic snadného, je třeba mít k dispozici opravdu hodně času: „Když nabídka přišla, byla zrovna taková životní konstelace, že jsem o ní začal uvažovat. Normálně mám práci na dva tři roky dopředu, ale vzniklo mi volné okénko, tak jsem si řekl, že to zkusím, protože je to v tomto životě asi poslední příležitost věnovat se tak intenzivně nějakému pohybu,“ přiznal v rozhovoru. Pro účast se rozhodoval několik dnů: „Nechal jsem si asi tři týdny na rozmyšlenou, protože přece jenom to není záležitost na jeden večer. Příprava je veliká a namáhavá, zabere vám čas, nemůžete se věnovat své hlavní práci, je to riskantní i zdravotně. Riziko, že se vám něco stane, je větší než u trénovaných lidí,“ konstatoval Miroslav Hanuš.

Veřejně přiznal deprese

Pro herce je typické zveličování a humor: „Já rád mluvím v nadsázce, ale někteří lidé to pokaždé nepochopí, takže i tohle je z těch vyjádření, které se nedají brát úplně vážně. Rád se dotýkám vážných věcí a současně mám rád nadhled. Proto jsem i v děkovné řeči na rozloučenou zmínil vážné téma, ale zároveň tam byla i nadsázka,“ připomněl svou závěrečnou řeč ve StarDance, kde veřejně pohovořil o svých psychických problémech, tedy o tom, že se léčí s depresemi, což není právě obvyklé. „Řekl jsem si, že to téma otevřu, a bylo to dobře, protože jsem na to měl spoustu ohlasů. Depresemi trpí mnoho lidí, zároveň je to pořád tabuizované téma. Ve společnosti se mluví o lecčems, ale málokdy o něčem důležitém, a tohle důležité je,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes.

 

hanus divadlo v dlouhe 

Domovskou scénou je pro něj už léta Divadlo v Dlouhé, foto Divadlo v Dlouhé

Měřítkem doby je úspěch

Zamyslel se také nad tím, proč se o podobných nemocích příliš nehovoří: „V naší společnosti je úspěch hlavním měřítkem, kritérium, podle kterého se měří, jestli je váš život dobrý, nebo ne. A když je někdo nemocný, tak to samozřejmě úspěch není. Všichni si raději nasadí krásné porcelánové zuby a předvádí na fotkách svou dokonalost. A i když se nad tím můžeme pousmát, podvědomě to vnímáme, podsouvá se nám, že takto je to správně. Za vším je byznys, který chce prodat ty porcelánové zuby, a starosti, různé neúspěchy, pády, které jsou běžnou součástí života, se potom berou jako prohra. Bohužel na věci okolo psychiky je stále nesmyslně nahlíženo v negativním světle, tak jsem si řekl, že to trochu změním a promluvím o nich v přímém přenosu, na který kouká více než milion tři sta tisíc lidí a hromada dalších pak i na internetu,“ vysvětlil, proč se rozhodl své problémy zveřejnit.

Jít k psychiatrovi není ostuda

Miroslav Hanuš ví, že s depresemi musí bojovat celoživotně, a že je třeba se s nimi naučit žít: „Lidé s depresí se na sebe často dívají velmi kriticky, je to pro ně prohra a selhání, proto včas nevyhledají pomoc, což je samozřejmě chyba. Nemoc má nějakou příčinu, je to jako se stavebnicí, kterou postavíte špatně a ona se vám zbortí. Ale dá se léčit, můžete se naučit tu stavebnici postavit jinak, což sice není snadné, ale jde to. A to jsem chtěl, aby se vědělo, že tyhle problémy má obrovské procento lidí a není důvod, proč se za ně stydět. Tak jako jdete se slepým střevem na operaci, je normální si nechat pomoci s depresí,“ vysvětlil v rozhovoru.

 

hanus maskova

S Adrianou Maškovou dotančil až do krásného šestého kola, foto ČT / StarDance

Šťastná etapa

Loni bylo Miroslava Hanuše všude plno a zná ho zcela jistě více lidí než před soutěží: „Já vlastně nevím, jestli už jsem se dostatečně proslavil, myslím, že ten čas ještě nepřišel. Ale že jsem se trochu proslavil, jsem poznal podle toho, že mi nabídli StarDance. A pak také asi před pěti lety, kdy jsem se objevil jako otázka v AZ kvízu. Současně jsem ale poznal, že jsem slavný jenom trochu, protože ten soutěžící moje jméno neuhodl,“ uvedl s příznačnou nadsázkou a humorem. Cítí se teď ale skutečně dobře: „Já jsem teď v takové šťastné životní etapě. Už nám odrostly děti, jsou velké a zdravé, my jsme se ženou také ještě zdraví a plní síly, nikomu nic nedlužím, můžu si vybírat, co budu hrát, jakou práci vezmu, peněz mám tolik, že můžu přispět i druhým, na ulici se na mě lidé smějí. Vlastně mám velké štěstí.“

 

+

Miroslav Hanuš osvěžuje humorem, pro něj tak příznačným. Ačkoliv se potýká s závážným onemocněním, skvěle mixuje vážnou a nevážnou polohu. Kromě divadla jej můžete znát se seriálu Ulice nebo Případy 1. oddělení. Skvělé, že se také někdo dokáže nebrat vážně.

-

Je velmi smutné, že na pacienty s psychickými nemocemi se stále hledí skrz prsty. Mnohé z nich se totiž dají léčit a vyléčit, pacient se ale s nemocí nesmí skrývat. Je moc dobře, že Miroslav Hanuš toto téma popularizuje a jde s kůží na trh.  

Vložil: Michaela Špačková