Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Anna Vančová: Vy asi nejste ženatej, pane Halíku? Aneb 5 pádných důvodů, proč si cením Adély Hofmanové v naší redakci. Vaše dopisy

26.01.2020
Anna Vančová: Vy asi nejste ženatej, pane Halíku? Aneb 5 pádných důvodů, proč si cením Adély Hofmanové v naší redakci. Vaše dopisy

Foto: Ilustrační foto Anna Vančová (stejně jako v článku)

Popisek: Muži a ženy, o tom je tento článek

Možná jsem měla odpovědět hned. Nakonec, dopis, respektive email Jiřího Halíka byl adresovaný mně jako šéfredaktorce, byť jeho tématem byla kritika Adély Hofmanové jako takové, na základě jednoho jejího komentáře. Který, když mi ho posílala, doprovodila poznámkou: „Vím, že to nebude spoustě lidi po chuti, ale už jsem si zvykla. P. S. můj muž přestává po této události konečně kouřit. Uznal, že si zahrává nejen se svým zdravím, ale i s naší láskou.“ Tou událostí mínila smrt Jaroslava Kubery, známého kuřáka a autora mnoha bonmotů, jimiž tuto závislost komentoval. Pan Halík mi tedy napsal, já to přeposlala Adéle, ta pak napsala jemu.

Jejich emailová korespondence je důvěrná, ta je jen mezi nimi, k jejímu zveřejnění nemám souhlas. Přesto se k některým tezím pana Halíka chci vyjádřit. V čem jeho kritika spočívala? Pan Halík soudí, že Adéla není a nikdy nebude novinářka. Prý to neumí. A píše: „Řekl jsem si, že na AH už nebudu reagovat. Ale to, co ´vyplodila´ nyní: ´Hloupost a cynismus některých českých politiků je do nebe volající. A tak to Bůh jednomu z nich spočítal. Komentář Adély Hofmanové´. Kde v sobě bere tato nezkušená ´novinářka´ tu aroganci a napíše - a tak to Bůh jednomu z nich spočítal. Ví AH, co je to pokora? A až to někdo spočítá jí? Kde v sobě bere AH tu drzost takto arogantně psát. ODS je pro mne nevolitelná, stejně jako ČSSD, a Senát bych zrušil. Ale pan Kubera byl např. 6x primátorem Teplic. Jeho si zvolili lidé. Např. s tím kouřením v jeho podání jsem také nesouhlasil, ale tohle? Kdo si zvolil AH za ´novinářku´? Co dokázala?“ Za Adélu s dovolením tedy odpovím já.

 

Jak to vidím já? Tak zvaný ´big picture´, větší obrázek je o tom, že si muži a ženy nemohou nikdy porozumět, po ničem jiném ale tolik netouží a o nic jiného se tak urputně nesnaží. Což je DOBŘE  

A předešlu, že jsem silný kuřák, hulím od dvanácti let a počítám, že na hazard se svým zdravím (dělám to přesně jako pan Kubera, doktorům se vyhýbám velkým obloukem) brzy dojedu. Konec konců, už dumám, komu tu šéfredaktorskou sesli předám, než mě klepne. Akorát že v naší redakci jsme samí chabrusové, s výjimkou, a tím se dostávám k prvnímu bodu, Adély Hofmanové. Takže proč si tak cením Adély, která to s námi táhne takřka od začátku, a jejích článků?

1. Adéla je ŽENA. To sice já biologicky taky, Adina Janovská némlich tak, jenže my dvě jsme to, co se lidově nazývá babochlap. (To není, vážení, třetí pohlaví – jen osobnostní nastavení.) Takže, pane Halíku, ne pro ´sluníčkářské´ názory, ale z důvodu genderové vyváženosti ctíme a publikujeme Adéliny články – k dalším, neméně důležitým důvodům se dostanu v následujících bodech. I když, ani ´sluníčkáře´ bychom nevykopali, naopak, ale takoví se k nám bohužel nehrnou, neb se raději drží ve své sluncem prozářené bublině, kde již není třeba argumentovat, neboť si všichni myslí totéž.

2. Dle výzkumů čtou Krajské listy.cz z dobrých 60 % chlapi. Což je ve světě internetu dost unikum, nepočítaje tedy odborné, např. automobilové weby. A já mám jednu velkou, trochu zlomyslnou zálibu – propichování bublin. A navštěvování cizích bublin. Vždycky mě to upřímně bavilo, člověk si tím nabrousí argumentační ostří a otevře nové myšlenkové obzory. Když jsem před více než dvaceti lety vedla pražský kulturní a programový časopis 14, měli jsme společnou redakci se Standou Pencem a jeho Dokumentačním střediskem pro lidská práva. Hojně navštěvovaným mladými anarchisty z Antify a podobných spolků. Debaty s nimi byly, věřte, nevěřte, zajímavé a přínosné; sice jsem se s většinou neztotožňovala, ale musela jsem si to obhájit, navíc – leckdy jsem jim musela i dát zapravdu.

Zpět k Adéle. Která je žena, krásná žena (musím prásknout, že fotka v jejím zeleném rámečku je jen ilustrační, ona je ve skutečnosti mnohem hezčí a trochu starší), muži obletovaná žena, až v páralovském smyslu slova ´profesionální žena´. Což je pohled na věc, který potřebujeme, který by nám zatraceně scházel. Každej ženatej chlap vám, pane Halíku, potvrdí, že takové ženy prostě jsou. Ochranitelské, milující, oproti emočně plošším mužům (a babochlapům) citově bohaté. A z toho plyne, že např. pečují o zdraví, své i celé rodiny, což je jedno z Adéliných témat, které dlouhodobě sleduje. Ostatně, není náhodou, že ženatí muži se dožívají výrazně vyššího věku, jak statistiky přesvědčivě dokazují.   

 

        

Ženy jsou... jiné. Což je DOBŘE 

3. Takové ženy vy, chlapi, chcete. Tak si pak ale nestěžujte. Nemůžete chtít krásnou, pečující a citově bohatou ženu, ale pak remcat, že vlastně není chlap a že s kámošem v hospodě je větší sranda. To je, s odpuštěním, kravina. (A ubezpečuji Vás, pane Halíku, že třeba mne byste doma mít nechtěl – to by bylo, jako žít s tím kámošem z hospody, se vším všudy, i s tou putykou.) Což ale platí i naopak. Ženy odjakživa přitahovali alfa samci, tak ale nesmějí po pár letech manželství zkoušet vyrobit z tygra roztomilé jehně, pozorného citlivého hocha, kteří si občas doma pobrečí, že. Krásně to ´správné soužití´, kdy ona nechává muže být muži a může se tak ´rozpustit ve své ženskosti´, popsala Tatiana Dyková:

 

4. A ano, zde se nám do toho plete MeToo, to si ale, s dovolením, nechám napříště jako samostatné téma. (K bližšímu zamyšlení nad hnutím, původně dobře míněným, nyní ale přestřelenou hysterií stiženým, mne, mimochodem, přivedl seriál Apple TV The Morning Show. Vřele doporučuji, tahle televize je již v ČR dostupná a seriál má české titulky…) K Vaším výhradám, že je Adéla Hofmanová ´slabá´ novinářka, napíšu jediné: To prostě NENÍ pravda. Je to dobrá novinářka, jen má jiné názory než Vy, pane Halíku. Ještě spíše bych napsala – úplně jiný pohled. A řeči o tom, kdo ji ´zvolil´ - no tak, tenhle ´argument´ Vás není hoden. To je ABSOLUTNÍ kravina – copak novináře někdo volí? Nebo by, podle Vás, měl? A kdy jako?  Že bychom volby novinářů tak nějak ´připrdli´ ke krajským volbám? Čili – moje odpověď je easy. Já jí zvolila, já za ní stojím. Nemusím vždy souhlasit s jejími názory, jsem šéfredaktorka, ne generál jezuitského řádu, ale její argumenty jsou nezpochybnitelně relevantní.

5. V jednom si ale myslím přesný opak než Adéla Hofmanová, která Vám ve své odpovědi doporučuje své články nečíst. Naopak. Čtěte je, co nejvíce. Objeví pro Vás nový svět, ženský svět. Máme-li přežít, musí se ženy a muži doplňovat, nikoli spolu válčit a vymýšlet další pohlaví, to bychom taky mohli dopadnout jak ten chudák koala, zralý k vyhynutí.  A já pevně věřím, že při Vaší inteligenci Vám to brzy dojde, konec konců, pro názorovou pestrost a ochotu k dialogu přeci Krajské listy.cz čtete, nebo se pletu? K uzavírání se do bublin nemají sklony jen sluníčkáři.   

 

Vložil: Anička Vančová