Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Myslím, že pěstování mužské síly je naprosto v pořádku. Tatiana Dyková si na gender stíhačku nehraje, žije se čtyřmi chlapy. Přečetli jsme

25.01.2020
Myslím, že pěstování mužské síly je naprosto v pořádku. Tatiana Dyková si na gender stíhačku nehraje, žije se čtyřmi chlapy. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Tatiana Dyková v zábavně publicistickém diskusním pořadu 7 pádů Honzy Dědka

FOTO, VIDEO Tatiana Dyková šla dříve z filmu do filmu, nejnověji ji můžeme vidět ve snímku Příliš osobní známost, což je ale na dlouhou dobu jediný film, na kterém spolupracovala. Jak prozradila v rozhovoru pro MF Dnes, rozhodla se, že si dá pauzu a bude odmítat nabídky. Což je mezi herci naprosto neuvěřitelná věc. Ale ani ve svém osobním životě nepostupuje zrovna podle panujících trendů; už jen tím, že si po sňatku vzala manželovo jméno, žádný patvar s pomlčkou.

Tatiana se jmenovala Vilhelmová, nedávno se vdala za herce Vojtěcha Dyka a změnila si příjmení na Dyková, ačkoliv před tím uvažovala o variantě Dyk Vilhelmová. K příjmení Dyková dospěla den před svatbou: „Byl překvapený, potěšený i dojatý a říkal, že takhle cítí odpovědnost, která mu dělá dobře,“ popsala reakci svého manžela.

 

Snímek z loňské květnové svatby Dykových připomíná film Všichni dobří rodáci, foto DH Blatnička / Facebook

Herečka má tři syny, žije tedy obklopená muži, které nechce nijak měnit: „Já mám své citlivé kamarádky a nechci je vytvářet ze svých synů. Myslím, že naše nároky na muže jsou obrovské. Chceme, aby nás vyslechli, dávali si s námi kávu, chodili s námi po obchodech. Ovšem muž je nastaven spíš na to, jak zamířit a jít. A my od nich chceme, aby k tomu byli ještě empatičtí a chápali naši ženskou duši. Tak si někdy říkám, že bychom si nejdřív každá měla zamést před svým prahem a přiznat si, která z nás se pořád nerve ke kormidlu a nechce být generálem pluku,“ uvažovala.

Kluci jí už odrůstají a je to fajn

Se samými muži je jí prý dobře: „Je to moc fajn. Když jste v tom, tak si to zpočátku neuvědomujete, ale teď už skončila doba dětské piplačky a z kluků se klubou osobnosti. Nejstaršímu je čtrnáct, což je věk, kdy vstupuje do mužského světa. Mužská energie je u nás silná a já z ní můžu jen těžit, protože se aspoň můžu rozpustit v ženskosti. To znamená, že když respektují, že tady na stole mám ubrus s květinami a támhle výzdobu, tak že mi to dělá dobře a potom to dělá dobře i jim. Ale zároveň já zase respektuju, že se u nás v obýváku hraje fotbal.“ Přiznala také, že klukům klidně kupuje typicky klučičí hračky: U nás je například povoleno kupování dětských mečů, pistolí a pušek, protože je kluci prostě mají rádi. Když jdeme lesem, stejně si z klacku nějakou pušku udělají. Myslím, že pěstování mužské síly, schopnosti rozhodovat se a zkoušení si bojovat je naprosto v pořádku.“

Život jako tsunami

Svůj život považuje za plný změn: „Můj život se odehrává ve vlnách. A někdy jsou ty vlny jak při tsunami. Mám za sebou rozvod rodičů, odchod rodičů do zahraničí, porody tří dětí, vážnou nemoc, vlastní rozvod. K tomu všemu jsem v životě herečky pořád vystavená nějakým bojům. Bojům sama se sebou, s rolemi, bojům s nepravdami. Takže bych řekla, že jsem se zatím nikdy nenudila,“ prohlásila v MF Dnes. Po rozvodu se dala dohromady s Vojtěchem Dykem, který je o sedm let mladší: „Bylo mi třicet a něco a já stále někde četla a slyšela, že jsem stará! No prostě stará si nabrnkla kolouška. A víte, co na tom bylo nejlepší? Já tomu uvěřila. Opravdu jsem začala přemýšlet nad tím, že jsem asi stará a že je ode mě absolutní drzost chodit s mladším mužem. Je to asi největší kravina, kterou jsem kdy o sobě četla, dneska mi to připadá absurdní, ale tehdy jsem tomu uvěřila,“ svěřila se v rozhovoru.

Yoko Ono po česku

Vojtěch Dyk tenkrát odešel z úspěšné kapely Nightwork, psalo se o tom, že kvůli Táně: „Yoko Ono, tak o mně psali. Vyznívalo to tak, že Vojta je jen takový panák, s nímž jsem manipulovala já, žena s neskutečnou schopností rozvrátit kapelu a ulovit muže, který vlastně uloven být nechtěl. Až jsem si říkala, páni, kolik je ve mně síly a jakou mám moc, Angelika by mi mohla závidět. Teď už se tomu směju. Jenže když se vám takové věci dějí, tak jste uvnitř hrnce, bubláte v něm a nemáte na to, dostat se na okraj a získat nadhled. Snažíte se světu vysvětlit, že pravda je jiná. Ale to vám jen bere energii. A hlavně, svět to vůbec nezajímá. Důležité je to, co víte vy,“ vyjádřila se v rozhovoru.

 

Tatiana na premiéře filmu Příliš osobní známost, foto Facebook

Dala si pauzu

Herečce bylo čtyřicet, po dvacítce si nestýská: „Čtyřicítka byla pro mě zlom. Jako kdybych s úspěchem dojela do cíle jedné cesty. Teď jsem v depu a rozhoduju se, po jakých kolejích se vydám. Cítím, že je důležité věnovat se sama sobě. Je těžké si o tom povídat, ale zároveň mám pocit, že stačí naznačit a ženy vědí, co tím myslím.“ Jednou ze zcela zásadních změn je její herecká pauza: „Když se to rozneslo, první tři měsíce se nikdo neozýval. Byla to velká změna. Do té doby nabídky chodily průběžně. Ale lidé, se kterými často pracuju a jsou mi blízcí, vědí, že v létě moje pauza skončí, takže nějaké nabídky připravují, i když jsem zatím žádnou nečetla a nic neslíbila. Že jsem se pro tu změnu rozhodla, bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat. Nejde jen o lelkování, ale o to, že mám po dlouhé době čas přemýšlet, co bych ještě chtěla dělat, co všechno můžu zkusit. A přišla jsem na to, že mě herectví pořád baví a chci ho dělat dál. Ta pauza byla důležitá i proto, aby se mi herectví úplně nezhnusilo a taky abych se nezhnusila všem ostatním,“ vysvětlila.

 

Tatiana ve filmovém hitu devadesátých let, Ondříčkově Šeptej, foto ČT

A přiznala také, proč přesně přestávku potřebovala: „Ještě teď se stává, že se probudím, třeba ve čtyři nebo v pět, a říkám si, že to je přesně čas, kdy by mě vyzvedával řidič na natáčení. Tam bych se usadila v makeup buse a někdo další už by mi něco plácal na tvář, přitom bych jedla míchaná vajíčka na plastovém tácku, učila se text a pila kafe z kelímku. Byly chvíle, kdy mi bylo až fyzicky špatně, když jsem si to představila. Teď, když jsem si odpočinula, mě hraní zase začíná lákat.“

 

+

Dát si pauzu… U herectví, kdy je člověk závislý na telefonu od režiséra, něco naprosto nepředstavitelného. Tatiana je obdivuhodná, že něco takového dokázala a že žije dále bez obav z budoucnosti.

-

Na druhou stranu musí být život obsazovaného herce neskutečně náročný. Všechno pozlátko po premiéře je jen něco navíc, ostatně mnoho herců ho ani nevyhledává. Tu pravou stránku herectví Tatiana popisuje, když mluví o tom, jak má dodnes noční můry ze vstávání brzo ráno a natáčení od šesti.

Vložil: Michaela Špačková