Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chytré domácnosti pro nepoučitelné blbce. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.01.2020
Chytré domácnosti pro nepoučitelné blbce. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Chytrá lednička hlásí, že je vajec dost. Hlásí to vám, i tajemného hackerovi v pozadí

Fascinace chytrými zařízeními může vést k naprostému odhalení vlastního soukromí. Všechna města se stávají ‘smart‘, trend následují i domácnosti. Mít doma chytrou ledničku, která vám řekne, že dochází máslo? Proč? Moci přes internet regulovat topení? Je to jistě milé, ale svým způsobem nezodpovědné. Expert na kyberbezpečnost Karel Obluk varuje – chytré přístroje mohou například přes vestavěné kamery otevřít vaši domácnost někomu třetímu. Fajn námět na napínavý thriller, chopí se toho bezzubý český film, nebo natočí další upachtěnost zpoza umakartového stolu plnou mimomanželského sexu?

Karel Obluk zmínil nárůst hackerských útoků skrze zařízení chytré domácnosti. „Právě tato zařízení jsou schopna zásadního vpádu do soukromí a jejich zabezpečení se dá bohužel prolomit vcelku snadno. Zároveň mohou sloužit jako špatně střežená brána do celé domácí sítě, což může být ještě nebezpečnější,“ řekl a poukázal na to, že za rok 2018 stoupl počet hackerských vniknutí do systému chytrých domácností oproti roku 2017 o 20 %. Nejčastěji se jedná o nezabezpečené kamery, dětské chůvičky nebo chytré sexuální hračky (neměl jsem tucha, že něco takového vůbec existuje, ale pokrok nezastavíme). Společnost Avast, která vyvíjí antivirový software a orientuje se na kyberbezpečnost, upozornila, že s útoky má zkušenost u dvou z pěti chytrých domácností. To je hodně.

Strašení dětí

Asi nebude dvakrát příjemné, když se vám na chytrou chůvičku připojí hacker a začne vašemu dítěti vyprávět pohádku na dobrou noc. Nejspíš v ní nebude dobrý konec a Albatros by ji do svého edičního plánu zařadil jen po vyhrůžce atomovou zbraní. Stejně tak nebude příjemné vědomí toho, že vás možná někdo sleduje přes kameru, nebo registruje váš chytrý termostat a ví tak, kdy jste, nebo nejste doma. U chytrých sexuálních hraček může sledovat četnost použití. Nebo dokonce zapnout natáčení kamerou a nadělat nějaké peníze zveřejněním na četných pornoserverech.

Co s tím

Karel Obluk radí dvě věci. Zabezpečit wifi router, dát mu neprolomitelné heslo, nebo alespoň těžko prolomitelné. Heslo 1234 je to nejhorší možné, které hacker odhalí s potřebným softwarem přibližně za 0,08 vteřiny a pak si může bez omezení prohlížet vaše soukromí a načerpávat potřebné informace. Nebo vás prostě děsit. Stejně tak Karel Obluk radí vybírat si chytrá zařízení, u kterých lze nastavovat bezpečnostní hesla. A opět, heslo 1234 není z nejrozumnějších. A hlavně, nenechávat u hesel tovární nastavení.

Nepořizovat si chytrou domácnost?

Nesmysl. Pokrok tady není od toho, abychom se jej děsili. Jen je potřeba myslet na to, že to je další možná vstupní brána do vaší domácnosti… a že na světě nejsou jen pubertální hackeři, kteří vám budou chtít děsit přes chytrou chůvičku děti. Já osobně vycházím z jednoduchého přesvědčení – v roce 1938 také všichni tvrdili, že další velká válka být nemůže, že je svět poučený. Vycházím i z odhalených informací Edwarda Snowdena, který při důležitých osobních rozhovorech strká svůj mobil do mikrovlnné trouby, protože jej prostě může někdo odposlouchávat. To samé s chytrou domácností. Kdo poslouchá? Kdo se dívá? Jistě, nejspíš nikdo, ale už jen ta možnost může děsit.

Dějiny se můžou kdykoliv vymknout z kloubu, jsem přesvědčený o tom, že čím méně systému člověk dá, tím lépe pro něho. Virtuální stopu za sebou necháváme všichni, jen by neměla být nikterak extrémně štědrá na osobní data. Kdy začne antivirová společnost sloužit něčím zájmům? Je to paranoidní? Ne tolik, když si připomeneme Edwarda Snowdena a informace o tom, které korporace s NSA ochotně spolupracovaly. Ve jménu národní bezpečnosti, samozřejmě. Ale za národní bezpečnost označoval Hitler likvidaci Židů a Slovanů. Doba se může kdykoliv vymknout.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb