Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak nás prý zase chtěli natáhnout. Poslanec ODS píchnul prstem do velmi drahé zakázky radiolokátorů

23.01.2020
Tak nás prý zase chtěli natáhnout. Poslanec ODS píchnul prstem do velmi drahé zakázky radiolokátorů

Autor: Youtube / repro

Popisek: Poslanec ODS Karel Krejza, člen podvýboru pro vojenské akvizice a Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny

ROZHOVOR „Už jen skutečnost, že vláda schválí rozpočet, který pak ministr zdvojnásobí, zavání nekalostí,“ říká k nákupu radiolokátorů firmy ERA spadající do koncernu Omnipol člen podvýboru pro vojenské akvizice a Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Karel Krejza (ODS). K tomuto razantnímu závěru došel poslanec poté, co si s ním povídal novinář Jan Blažek, který dal interview k dispozici také Krajským Listům.cz.

Pane poslanče, jaké akvizice řeší Podvýbor v novém roce?

Předseda Jan Řehounek (ANO) letos ještě zasedání nesvolal, ale určitě bychom tam měli řešit nákup malého tryskáče pro vládní letku, BVP (pozn. redakce bojová vozidla pěchoty), plán dodávek vrtulníků, nebo pasivní sledovací systém Věra.

Zmínil jste vládní tryskáč. Ministerstvo v úterý zrušilo celý tendr z toho důvodu, že žádný ze tří uchazečů nesplnil podmínky. Není to tedy passé?

Rozhodně není, tendr se bude muset udělat znovu, protože prostě ten Challenger ze 70. let objektivně potřebuje vyměnit. Co mě ale zarazilo, když jsem se koukal do zadávacích podmínek, přišly mi ty specifikace až příliš účelové. Jako by byly šité na míru. Koneckonců přihlásily se tři firmy a všechny nabídly stejný stroj. To o něčem vypovídá. Co mě ale nadzvedlo je, že vítězné letadlo mělo být z Ruska, registrované někde na Kajmanských ostrovech s nejasnou vlastnickou strukturou. Na straně jedné nás tu BIS ve výroční zprávě opakovaně varuje před Ruskem jako bezpečnostní hrozbou a pak málem koupíme pochybné letadlo pro naše ústavní činitelé a armádní špičky! Nechápu, proč ministerstvo nekoupí nový stroj, prostředky na to má a nevyšlo by to o tolik dráž, připočteme-li servis a další

Zmínil jste pasivní sledovací systém. Po Vánocích prosákla na veřejnost zpráva, že jeho pořízení vyjde dvakrát dráž. Jak to vnímáte?

Na toto téma budu podávat interpelaci. Díval jsem se do materiálu, který šel na vládu a podle dalších informací, co mám, se jednalo o stejný systém, (dodaný pouze na jiných vozidlech), který výrobce zmíněného sledovacího systému prodal před 5 lety do NATO za cca 430 milionů, navíc v řádné soutěži s uchazeči. Tady se to prostě přikleplo jedné firmě s poukazem, že jiná alternativa neexistuje. No asi existuje, když to v NATO řádně soutěží. Ministerstvo si protiřečí. Ještě pochopím, že vláda na to schválila 645 milionů, teď o 200 milionů víc připočteme-li valorizaci a tak podobně, ale že ministr Metnar (ANO) nakonec podepíše jeden a půl miliardy a odkazuje se, že úředníci měli starý posudek, to mi přijde neuvěřitelné mrhání prostředků daňových poplatníků. Už jen skutečnost, že vláda schválí na nákup rozpočet, který pak ministr zdvojnásobí, zavání nekalostí.

ERA ale v tendru NATO porazila dalších 28 uchazečů, není to záruka kvality?

Nezpochybňuji kvalitu, ale podle mých informací ostatní uchazeče porazila také na cenu. Pro NATO za 430 milionů, pro domácí 1,5 miliardy?! To se na nás chtějí hojit? I kdyby se ta vnitřní konfigurace v konečném důsledku nějak lišila, rozhodně nemůže být rozdíl trojnásobný.  

Když máte takovéto podezření, jak budete postupovat?

Jako poslanec budu tuto věc interpelovat a chci, aby se o ni jednalo na Výboru pro obranu, protože si nepamatuji, že by se o této konkrétní zakázce jednalo. Ať se to znovu přezkoumá. Je zajímavé, že v pondělí se premiérovi nelíbila zakázka za 400 milionů za e-shop na dálniční známky, tak ji zrušil. Proč v tomto případě neudělá to samé? Těch nadhozených 800 milionů se mohlo klidně použít na nákup toho nového tryskáče.

Vnímáte u vojenských zakázek problém obecně?

Já vítám, že armáda může nakupovat takzvaně na výjimku, protože jinak jsou tendry velmi zdlouhavé a končí často u soudu. Dokonce bych uvítal, aby třeba policie nebo vězeňská služba mohla nakupovat na výjimku, protože pak kvůli průtahům reálně chybí ve výbavě neprůstřelné vesty, boty atd., ale tendr na výjimku pro jiné resorty než na obranu znemožňuje evropská legislativa. Ale pokud koupíme stejnou věc třikrát dráž, než ji koupí NATO, je to problém. To je účelové zneužití zákona.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace