Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senátor Kubera si myslí, že příštím premiérem bude opět Babiš, zatímco Fialovi svítí vítězná DNA. Čeká nás další éra Barona Prášila?

19.01.2020
Senátor Kubera si myslí, že příštím premiérem bude opět Babiš, zatímco Fialovi svítí vítězná DNA. Čeká nás další éra Barona Prášila?

Foto: Facebook

Popisek: ODS v plné parádě

Sobotní volební kongres Občanské demokratické strany nebyl v ničím přelomový, předsedou ODS byl potřetí zvolen Petr Fiala, aniž měl protikandidáta. Zajímavá byla pouze značná míra sebevědomí některých členů této strany. Navzdory tomu, že se v preferencích dlouhodobě pohybuje daleko za hnutím ANO, Petr Fiala i mnozí jeho kolegové se netají ambicemi vyhrát příští volby a v roce 2021 vstoupit do vlády.

Mnohem skeptičtější je ale senátor Jaroslav Kubera, proslulý svými kontroverzními výroky a nebývalou mírou upřímnosti. Ten se tento týden nechal slyšet, že podle jeho názoru bude příštím premiérem opět Andrej Babiš, protože na změnu je příliš málo času. Jeho skepse vyplývá z faktu, že podle něj Babiš podlehl tlaku ČSSD, naplňuje její populistický program a tím si kupuje voliče.

Zelená tsunami?

V tom má sice šéf Senátu bezpochyby pravdu, avšak neustále opakované mantry o populismu současné vlády ODS k vítězství nepomohou, tím spíše, že tato strana dělá vše proto, aby řadu voličů odradila. Příkladem je nepochopitelné zlehčování závažných ekologických problémů, a ignorování faktu, že ‘zelené‘ strany, které tyto zásadní otázky berou velmi vážně, získávají v Evropě stále vyšší podporu voličů. Stačí uvést sousední Rakousko, kde se již dostali do vlády. Namísto toho varují členové ODS před ‘zelenou tsunami‘, valící se na nás z Bruselu. A to přesto, že řešení klimatických změn považují za vůbec nejdůležitější téma podle posledních průzkumů i čeští voliči. Řadu z nich, především z té mladší generace, také ODS odrazuje útoky na Pirátskou stranu, namísto toho, aby se s ní spojila alespoň před volbami, s cílem porazit současnou koalici, vládnoucí díky toleranci komunistů.

Plány Barona Prášila

Fiala ve svém projevu paradoxně narazil i na inflaci novoročních projevů, v nichž se čtyři nejvyšší představitelé státu chlubili, že žijeme v blahobytu, což je podle něj pouze poloviční pravda. Opomněl přitom, že jedním z těch, co si na Nový rok nasadili růžové brýle, byl i šéf senátu Kubera.

Poté kritizoval ‚nesmysly první polokomunistické vlády u nás po roce 1989‘ a ambiciózní investiční plán premiéra Babiše přirovnal k plánům Barona Prášila. Myslí si, že jde o cíle, které se nikdy neuskuteční. „My místo marketingových seznamů máme skutečný investiční plán,“ pochlubil se. Za pozornost stála pasáž, v níž se nechal slyšet, že v jednacím sále nejsou žádní lidé, kteří by v ní zůstali kvůli profitu, šíbři už prý jsou z ODS pryč. Podle Fialy je přitom ODS strana, která si nenalhává do kapsy.

Vítězná DNA

Prozradil, že středobodem kampaně ODS za změnu nebudou problémy jedné osoby, čímž zjevně narážel na premiéra Babiše, ale zodpovědná politika, která myslí na budoucnost, zatímco současná vláda hodila přes palubu příští generace. Hlavním mottem volebního programu bude levnější a efektivnější stát, který nebude lidi obtěžovat a nezadlužená budoucnost. „ODS ve vládě daně konečně zjednoduší a sníží,“ sliboval. A když v explozi slibů došlo na životní prostředí, ujišťoval, že zelená karta ODS bude odpovědí na ‘agresívní alarmisty a aktivisty‘. Ignoroval ovšem, že právě tito aktivisté a alarmisté přiměli řadu pravicových stran, aby narychlo přepisovaly volební programy.

Kdo že vítězí? Česko, nebo ODS? Těžko říci...

Nakonec se staronový šéf ODS nechal slyšet, že ODS politický zápas vyhraje a bude to vítězství solidní politiky. „Na kongresu svítí vítězná DNA,“ hřímal sebevědomě a dodal: „Představte si, co s touto energií a nadšením dokážeme, až budeme ve vládě.“ Netajil se nadějí, že v roce 2021 ODS vstoupí do vlády a ihned po svém opětovném zvolení předsedou ODS předpovídal: „Příští kongres bude ODS pořádat jako silná vládní strana.“

Vložil: Adéla Hofmanová