Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dcerka kočího, nebo šlechtický levoboček? Způsobila rozruch, zprvu ale hlavně svými půvaby. Tajnosti slavných

15.01.2020
Dcerka kočího, nebo šlechtický levoboček? Způsobila rozruch, zprvu ale hlavně svými půvaby. Tajnosti slavných

Autor: repro/Facebook

Popisek: Sedmnáctiletá Božena Němcová – portrét od malíře Antonína Lhoty je součástí expozice zámku Vrchotovy Janovice

Kde se objevila, tam vyvolala poprask. Přehled její tvorby stejně jako smutný osud najdeme v každé učebnici literatury, podrobných informací o jejím životě jsme se ale dozvídali jen pomálu.

Patří k prvním českým autorkám, které se prosadily v období národního obrození v devatenáctém století. Božena Němcová byla krásná a chytrá, dala národu Babičku a přehled o její literární tvorbě patří k všeobecnému vzdělání. Vynikala vypravěčským talentem a citem pro detail a v mnoha směrech byla ženou, vymykající se své době. Jejím prokletím se stala nenaplněná touha po lásce. Bez lásky ji provdali, bez ní porodila čtyři děti a partnera, který by naplno opětoval její city, pak celý život hledala marně.

Utajený parchant?

Narodila se 4. února 1820 ve Vídni jako Barbora Panklová, dcera české služky Terezie Novotné a panského kočího, rakouského Němce Johanna Pankla. Už na počátku jejího životopisu ale lze najít nesrovnalosti. Některé prameny uvádějí jiné datum narození, ještě mnohem častější jsou ale pochybnosti o jejím pravém původu. Ve skutečnosti prý byla nemanželskou dcerou mladičké sestry vévodkyně Zaháňské, kterou manželé Panklovi adoptovali, a vévodkyně se jim za to odvděčila zajištěným živobytím na svém panství v Ratibořicích u České Skalice, kde se rodina krátce po jejím narození usadila. V České Skalici chodila Barbora do obecné školy, dalšího vzdělání se jí pak už nedostalo. Významně ji ale ovlivnila její babička, tkadlena Magdalena Novotná z Náchodska, která s rodinou žila v letech 1825 až 1829 a později se stala předobrazem hlavní postavy její slavné Babičky.

Slečna Betty

Aby pochytila i něco z ‘dobrých mravů‘, byla později svěřena do výchovy v německé rodině panského úředníka ve Chvalkovicích, o což se prý přičinila právě vévodkyně Zaháňská. Tam právě přišla ‘slečna Betty‘ poprvé do styku s literaturou. Vdávala se velmi mladá, v pouhých sedmnácti letech. Strůjkyní sňatku se stala matka Panklová, která se bála o její budoucnost, a tak pro ni vybrala o patnáct let staršího úředníka finanční stráže Josefa Němce, jehož profesi považovala za dostatečné hmotné zajištění. Přestože se manžel jmenoval Němec, byl zarytý Čech a nadřízení jeho projevy vlastenectví sledovali s nechutí. A tak byl často překládán, rodina se téměř každoročně stěhovala a během putování po českých městech Barbora porodila čtyři děti, Karla, Hynka, Jaroslava a Theodoru. Stárnoucí Josef byl unavený, nerudný, později se z něj údajně vyklubal dokonce i násilník.

Poprvé středem pozornosti

Oficiální životopisy uvádějí, že se s předními představiteli tehdejší české kultury seznámila, poté co rodina v roce 1842 na čas zakotvila v Praze. Tam se také narodil nejmladší syn a po čtvrtém porodu trpěla Barbora dlouho zdravotními komplikacemi, takže jí do Prahy přijely pomáhat tchýně se švagrovou. V malém bytě v ulici Na poříčí se tak tísnilo osm lidí, navíc začal mít Němec brzy znovu problémy v zaměstnání. V roce 1843 mladá matka konečně poprvé naplno zazářila na plese na Žofíně a díky půvabům a bystrosti jí přibyl další okruh známých. Její ošetřující lékař doktor Čejka ji seznámil s dílem francouzské romantické spisovatelky George Sandové, které ji významně ovlivnilo, a jejími přáteli se stali například K. H. Borovský, F. L. Čelakovský, K. J. Erben, Karolína Světlá, Sofie Podlipská, Janko Kráľ, Andrej Sládkovič…

Konečně první láska

K počátkům literárních pokusů ji ale přiměl básník Václav Bolemír Nebeský, kterého poznala rovněž na žofínském plese. Díky němu napsala své první básně Ženám českým, které byly publikovány časopisecky v roce 1843. A stal se údajně i prvním mužem jejího života, do kterého se zamilovala. V roce 1844 se konečně vrátila do Ratibořic. Léto všichni prožili na Starém Bělidle, které se dochovalo dodnes, v září pak půvabná krásná čtyřnásobná matka, která si v té době už nechávala říkat Božena, vyrazila po sedmi letech znovu na Jiřinkovou slavnost do České Skalice. A večer protančila s doktorem Čejkou, který se do ní bezhlavě zamiloval. Po návratu do Prahy se u Boženy v bytě sešlo osmnáct českých žen a dívek, kterým předsedala manželka Karla Jaromíra Erbena, a Božena byla zvolena všemi hlasy redaktorkou básnického almanachu, který měl vyjít příští rok.

(Pokračování v pátek 17. ledna)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace