Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Praha zas podlézá drožkářům. Nás to nepálí, máme Uber a Liftago, zato cizinci se prohnou a budeme mít - opět - ve světě ostudu. Přečetli jsme

14.01.2020
Praha zas podlézá drožkářům. Nás to nepálí, máme Uber a Liftago, zato cizinci se prohnou a budeme mít - opět - ve světě ostudu. Přečetli jsme

Foto: Anna Vančová

Popisek: Uber, ilustrační foto

Pražští radní v pondělí projednali a schválili nařízení ceny taxislužby, podle kterého se cena za jeden kilometr skokově zvýší z 28 na 36 korun, jak uvedla ČTK. Větší záhadou, než pražský Golem, je tak fakt, jak se daří ze značné části nepoctivým taxikářům (čest výjimkám!) takto držet metropoli v šachu. Dobrý lobbing? Nebo bobky jedno každého primátora z magistrály, zablokované houkajícími taxíky. Což zjevně budí primátory ve zlých snech. Až natolik, že se dosud žádnému, počínaje Pavlem Bémem s falešným knírem, předstírajícím anglicky mluvícího turistu - vzpomínáte?, nepovedlo ´zkrotit´ ty nepoctivé, řekněme rovnou zlodějské taxikáře, sdružující se v mafie kolem pražského centra, kteří bez skrupulí obírají povětšinou neznalé cizince. A ano, to zdaleka nejsou všichni, znám mnoho poctivých taxikářů, jenže ti nepoctiví jsou více vidět, bohužel.

Ale k věci, o co přesně jde? Je to velmi stručné, ta čísla jsou alarmující. Nové ceny, místo 28 již 36 Kč za kilometr, budou platit od dubna. Řidiči taxislužby zvýší také cenu za minutu čekání, která bude namísto šesti nově sedm korun. Ale nástupní sazba půjde ze 40 na 60 korun! Maximální ceny stanovené v roce 2006 totiž prý již nepostačují ke krytí všech nákladů provozovatele taxislužby. Nově vznikne i ceník pro taxi-elektromobily, u kterých bude moci jeden ujetý kilometr stát maximálně 39 korun. Mimochodem, kdo si již nevzpomíná na Bémovu akci, zmíněnou v perexu, můžete se podívat SEM.

 

+

Jezdím Uberem. Jsem totiž neřidič. Začala jsem pozdě, tak před dvěma lety. Dlouho jsem jezdila totiž s Profi Taxi, u nichž jsem měla tu výhodu, že mi posílali vždy na konci měsíce fakturu – tak jsem se nemusela starat, zda u sebe zrovna mám cash. Jednou jsem tam jako obvykle zavolala, objednala si taxík a…. Po 15 minutách pro mne neměli ještě ani volné auto. Tak jsem si na fleku stáhla aplikaci Uber a je vymalováno. A poslední dobou pozoruji, že jako řidiči Uberu jezdí čím dál víc i ´normální´ taxikáři.

-

Proč? Nemají dost rit za ty již teď předražené ceny. Uber má už dnes podle mého skromného názoru dobrou polovinu taxikářů s vozem s nápisem TAXI na střeše. Ti mne ale vozí za ´uber ceny´. Což dělá, no, podívejte se sami a porovnejte s cenou, kterou povolil magistrát.

 

A ještě jeden doklad, z neděle. Kdybych tutéž cestu absolvovala v nových cenách taxi, stálo by mne to místo 161, 12 Kč 327, 84 Kč, čili dvojnásobek.   

A ty kecy, že profesionální taxikáři musejí na rozdíl od řidičů UBER znát Prahu, neboť podstupují složité zkoušky? Houbeles. Ti, co jezdí tak zvaně ´pod někým´, také žádnou zkoušku nemají. Navíc jsem za ta dlouhá léta, co jezdím drožkou, zjistila zajímavou věc. Nejméně Prahu znají řidiči z Berouna, ti netrefí ani na Václavák; proč, to je další velká záhada 😊. A koho vůbec, s navigací, zajímá, zda řidič přesně ví, kde leží ulice Pod lipkami?

A další tradiční taxikářské stesky, co všechno musejí platit, chudáci, při těchto cenách si prý nevydělají na slanou vodu. Mno. Jednou, někdy před rokem, jsem jela s příjemným (a nebývale otevřeným) řidičem Uberu, který mi řekl, že fakt jezdí jak dráha, třeba šest hodin nevystoupí z auta a pomalu nemá čas se vyčůrat. Ale za osm hodin pracovní doby vydělá za měsíc kolem 80 tisíc. Ano, musí platit benzín a šetřit si na nové auto. Ale nefláká se někde na štaflu, jezdí a jezdí, prostě práce, znáte to. A má za to slušnou výplatu, dejme tomu 50 tisíc hrubého - a to v cenách Uberu POP.  

Takže je to jasné, magistrát se - zase - nechal oblbnout a jediní, kdo na to doplatí, budou turisté, cizinci. Slavné americké noviny New York Times o Česku psaly v době revoluce a pak už jen v souvislosti s tím, jak se v Praze krade, hlavně v taxíkách. Zkrátka, není nad dobrou reklamu, že? A tu nám právě páni radní zařídili. Fakt dík. 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace