Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Musíte zaměstnávat 20 Brňáků, nebo 3 postižené. Já si vybral tu horší variantu. Vojta Dyk si šťouchl do metropole a...

16.01.2020
Musíte zaměstnávat 20 Brňáků, nebo 3 postižené. Já si vybral tu horší variantu. Vojta Dyk si šťouchl do metropole a...

Foto: FTV Prima (jako v textu)

Popisek: Vojtěch Dyk u Krause

FOTO Jan Kraus hostil nedávno ve své Show herečku Tatianu Dykovou, nyní se rozhodl pozvat i jejího manžela, herce a zpěváka Vojtěcha Dyka. V pořadu byl hlavně za zpěváka, jeho herectví se neřešilo. Překvapivě ale došlo třeba na jeho vztah k Brnu…

Vojtěch Dyk se loni vydal až do New Yorku, aby zde nahrál nové album D.Y.K., které je jeho prvním zcela sólovým. Zpěvák si pochvaluje možnost odletět do tak vzdálené destinace a začít zde prakticky od nuly: „Byla to určitá motivace tam odjet. Tam nejste vůbec nic, když nejste Johnny Depp, nebo Brad Pitt. Což nejsem, alespoň po ránu tak nevypadám,“ prohlásil jeden z nejhezčích českých herců s mraky fanynek skromně. Na práci na desce si najmul místní hudebníky, kteří ho prý v mnohém překvapili, a to v dobrém slova smyslu: „Mám zkušenost s muzikanty tam, podle mě se víc snaží, díky tomu, že je tam obrovská konkurence. Je to tam cennější,“ uvažoval Vojtěch Dyk v Show Jana Krause.

Vojta Dyk dorazil v džínovém outfitu, kdy na bundě měl vyšité své jméno a nápis ´the art´, umění

Za úplné pako

„Do New Yorku se všichni sjíždějí, aby tam uspěli, ale i tam se najde spoustu průměru. Je to načuchlé profesionalitou. Vědí, že jakákoliv práce jim dohodí další práci,“ poznamenal Vojtěch Dyk v Show. Jako dar si naopak uvědomoval možnost zkusit si úplnou anonymitu a to, že ho nikdo nezná: „Plnil jsem si i to, že tam jste za úplné pako. Tam jdete do kteréhokoliv kostela a tam zpívají zpěváci, kteří mají patnáct oktáv. To je něco, co se mi ani nemůže zdát. To vás posadí na zem, uvědom si chlapečku, co jsi, jestli něco jsi,“ prohlásil v Show Jana Krause.

Je to vážně fešák, že?

Vy jste z Brna? Nevadí

Od New Yorku se oba překvapivě dostali k Brnu. B-Side Band, se kterým Vojtěch zpívá, je totiž z Brna: „To je nařízení Evropské unie, musíte zaměstnávat 20 Brňáků, nebo 3 postižené. Já jsem si vybral tu horší variantu. Já jsem vymyslel fór na Brno: To jedou AC/DC do Brna a zpívaj si: Highway to hell!“ vtipkoval na účet našeho druhého největšího města Vojtěch Dyk. Pak se pokusil zvážnět, což se mu moc nedařilo: „Já je mám opravdu rád. Na každém koncertě v Brně se ptám, kdo je tady z Brna? A oni, my! A já, to nevadí!“

Nahrál Bernsteina

Vojtěch Dyk je velmi aktivní. Zpívá s kapelou, sám natočil desku nejenom v New Yorku, ale také desku Mše slavného skladatele Leonarda Bernsteina: „Já jsem vydal dvě desky. První koncert je s Brňáky, s B-Side Bandem, druhá je ta v New Yorku.“ Hudba je to podle něj pro každého: „Ten Bernstein má ohromný dar, že využívá podvědomé vazby, že na to mohou jít i ti, kdo muziku moc neposlouchají a ti, kdo se jí věnují. Mám naposlouchané reakce od lidí, kteří se tomu fakt nevěnují.“ Pro někoho ale tato hudba může být snobská a těžká: „Byl tam úplně jiný kontext té doby v roce 1971. On to psal na objednávku, takže tam byly hlasy proti Kennedymu a Kennedyové.“ (Již padesátiletý Bernstein Mši složil jako své vrcholné dílo, a to na výzvu Jacqueline Kennedy, vdovy po zavražděném prezidentovi J. F. Kennedym - pozn. red.)

 

 

Vojtěch Dyk nenazpíval Bernsteinovu Mši poprvé. Už jako malý chlapec ji zpíval na Pražském hradě. Podle dochované ukázky je vidět, jak nesmírně talentovaný už tenkrát byl. Jeho tatínkem byl Radko Pytlík, známý literární historik a spisovatel. Vojta zpíval od malička ve sboru, učil se na housle a klavír. Od patnácti let hrál v divadle a jeho kariéra začala nabírat na obrátkách.

Vojtěch začal hrát ve filmech, seriálech, na divadle. Zde se při účinkování ve hře Černý Petříček také národní idol seznámil se svou ženou herečkou Tatianou Vilhelmovou, nyní Dykovou. S tou má syna Aloise, společně vychovávají ještě kluky z Tánina prvního manželství. Po letech hibernace se zřejmě oživila úspěšná skupina Nightwork, která má na Vojtově slávě také lví podíl.

Vložil: Michaela Špačková