Milý státní molochu, pohrdám tebou. Na rodinu se prostě nesahá, to ctí i mafie. Komentář Štěpána Chába
13.01.2020
Foto: Pixabay
Popisek: Pouto mezi matkou a dítětem je nejpevnější vztah, který jsme jako lidé schopni vytvořit. Do tohoto pouta smí vstoupit stát pouze v naprosto krajních případech
Novinky přinesly zprávu o matce tří dětí, která si načerno přivydělávala úklidem, přitom využívala ‘výhod‘ evidence na úřadu práce. Jakmile ji naprášil angažovaný spoluobčan (neznám vulgárnější označení, než angažovaný spoluobčan), pozastavily úřednice matce všechny dávky a vyloučily ji z evidence. Na půl roku (ministryně Maláčová by vyloučení z evidence pracáku ráda protáhla na celý rok, půl rok je asi málo). Což znamená, že nedostane ani přídavky na děti nebo příspěvek na bydlení. To chce stát děti i s matkou zabít? Ne, nechce, z matky udělá bezdomovce, z dětí chovance dětského domova. Na rodinu se prostě nesahá, to ctí i mafie. Stát očividně ne.
Jde o princip? Sakra nejde, při řešení takových problémů má jít primárně o lidský přístup, který dovoluje obcházet, nebo si přizpůsobovat pravidla. Z hlediska státu matka tří dětí okrádala státní kasu. Z mého hlediska stát okrádal matku tří dětí, protože jí nebyl schopen adekvátně pomoci. Místo pomoci jí nabídl životní minimum ve výši 9 560,-. Čtyři lidé měli přežít s částkou, která je směšná, směšná a nic než směšná. 318,- na den pro čtyři lidi.
Zdroj na Novinkách k případu je ZDE.
Je práce načerno takové zlo?
No, jak se to vezme. Když si samoživitelka s třemi dětmi chodí úklidem přivydělat 7 000,- měsíčně, protože z životního minima prostě nejde vyžít, připraví stát o něco zásadního? Nepostaví ten byrokratický moloch poháněný tupou arogancí dálnici? Pro srovnání si připomeňme investiční pobídku pro nadnárodní korporaci BMW, které stát předloni schválil 530 milionů korun, z toho téměř 202 milionů byla sleva na dani. BMW opravdu nouzí netrpí, potřebuje levnou pracovní sílu, potřebuje svou fabriku umístit blízko německých hranic, investiční pobídka tedy byla trochu chucpe. Když pak ke korporaci BMW postavíme samoživitelku s třemi dětmi (která nemá svůj lobbistický tým na vládě, nemá firemní právníky a dobré známé na příslušných místech), má člověk chuť vyrazit na příslušný úřad práce a prostě neartikulovaně řvát na zodpovědnou úřednici přinejmenším celou její pracovní dobu. Případně si hodit přesčas a řvát na ni i doma. Bral bych to řvaní jako dobrovolnickou práci, nikoliv jako práci načerno. Na rodinu se prostě nesahá, to ctí i mafie.
Institut odebrání dítěte
Dítě by stát měl mít právo odebrat pouze v případě, kdy je vážně ohrožen zdravý vývoj a zdraví dítěte. V domácnosti feťáků prospívat dítě nebude, v rodině násilníků také ne. Ale v rodině, kde si matka snaží přivydělat, aby měla víc peněz na děti? Čím ohrožuje zdravý vývoj dětí? Tím, že pro ně chce získat více peněz? Kdyby samoživitelka hned zpočátku přiznala přivýdělek, přeorganizují jí dávky tak, aby zase brala jen 9 560,-, tedy životní minimum rodiny. Prostě by těch 7 000,- započítali do minima rodiny a doplatili jen to, co by chybělo. A samoživitelka by byla tam, odkud chtěla utéct, tedy v bídě. Ale s životním minimem se prostě nedá vyžít. A vzít si práci na plný úvazek? Se třemi dětmi problematická záležitost. Každý zaměstnavatel si řekne – bude hodně marodit s dětmi, nebereme. A pokud by ji vzali, stát zase přizpůsobí své dávky tak, aby rodina měla jen těch mizerných 9 560,- s kterými nejde vyžít. Samoživitelka na poslanecký plat prostě nedosáhne.
Ona matka tří dětí se tak ocitla v kolotoči, ze kterého neměla šanci se dostat jinak, než prací načerno. Stát jí nedal jinou možnost, pokud nechtěla i s dětmi pojít hlady. A jakmile přišel udáním angažovaného spoluobčana stát na ‘podvod‘ samoživitelky, uvrhl ji do absolutní chudoby, kdy neměla pro své děti už nic. Což je pro stát důvod k odebrání dětí z rodiny. Ale samoživitelka se snažila ze situace dostat, pracovala, hledala pro své děti lepší budoucnost v rámci svých vlastních možností a schopností. Netýrala je, nemučila, k práci načerno se uchýlila, aby měla pro děti víc. Doufám, a předpokládám, že se situace brzy vyřeší ve prospěch rodiny, že si tady nebudeme hrát na norský Barnevernet, který si metodami pomalu nezadá s německou SS.

Vložil: Štěpán Cháb