Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do ženění se nehrnul, nakonec ale jedinému muži zničil hned dvě manželství. Tajnosti slavných

08.01.2020
Do ženění se nehrnul, nakonec ale jedinému muži zničil hned dvě manželství. Tajnosti slavných

Autor: repro/archiv ČT

Popisek: Bohuš Záhorský v komedii Náš dědek Josef

Osudy Bohuše Záhorského a o čtyři roky starší Vlasty Fabianové se protnuly několikrát. Vlasta se totiž provdala za muže, kterému Bohuš odvedl manželku. A o pár let později od něj odvedl i ji. (Pokračování z pondělí 6. ledna)

Kdo by do populárního představitele moudrých a dobrosrdečných dědečků řekl, že komplikované mezilidské vztahy řešil nejen před kamerou, ale i v soukromí. Jeho životní láskou byla slavná herečka Vlasta Fabianová a Bohoušek se stal osudovým mužem, který hned dvakrát zničil manželství jedinému muži, herci a režisérovi Josefu Bezdíčkovi.

Ezra Goodman s dcerou Winnifred (Olga Schoberová) v nesmrtelné komedii režiséra Oldřicha Lipského Limonádový Joe aneb Koňská opera

Ezra Goodman s dcerou Winnifred (Olga Schoberová) v nesmrtelné komedii režiséra Oldřicha Lipského Limonádový Joe aneb Koňská opera
(foto – repro/archiv ČT)

Dědky povýšil na hvězdy

Od konce druhé světové války si zahrál ve více než stovce filmů, do diváckého povědomí se ale zapsal především jako bezkonkurenční představitel různých dědků a stařečků, obdařených životní moudrostí, citem, ale často také tvrdohlavostí a zatrpklostí. První takovou postavu si zahrál již ve dvaačtyřiceti letech v dramatu Ves v pohraničí. V dlouhé řadě jeho pohádkových a kouzelných dědečků jasně vyčnívá především král Dobromysl Veselý v hudební pohádce z roku 1968 Šíleně smutná princezna. Původně měl tuto postavu hrát Rudolf Deyl mladší, který ale během příprav na natáčení náhle zemřel. Podobně nesmrtelným se stal i jeho Ezra Goodman z westernové parodie Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Náš dědek Josef

Vedlejší úlohy dědků dokázal Bohuš Záhorský povýšit do kategorie hlavních rolí, mimo jiné i v komedii Zlatá svatba či poněkud době poplatném snímku Náš dědek Josef. Z posledních let jeho práce je zřejmě nejznámější postava dědy v nestárnoucí komedii Léto s kovbojem a jeho úplně posledním vystoupením před filmovou kamerou bylo ztvárnění starého včelaře Heiliberga v životopisném filmu z roku 1979 Koncert na konci léta, v němž nechal režisér František Vláčil nahlédnout diváka do života geniálního hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

Orgon a Elmíra (Jiřina Petrovická) v Molièrově satirické komedii Tartuffe – Národní divadlo 1965

Orgon a Elmíra (Jiřina Petrovická) v Molièrově satirické komedii Tartuffe – Národní divadlo 1965
(foto – repro/archiv.narodni-divadlo.cz/Jaromír Svoboda)

Zkrátka Bonbónek

Tak mu přezdívaly kolegyně z Národního divadla. Chodil totiž zásadně v perfektním obleku, ušitém na míru v salonu Kníže, voňavý, sladký a pozorný. Sice nebyl žádný krasavec, přesto si snadno získával přízeň krásných žen. Tajemstvím jeho úspěchu byly vybrané způsoby a galantnost. Dovedl se chovat, vést zajímavou konverzaci, ale na kamarádské důvěrnosti si prý nikdy nepotrpěl. Proto se mu také v hereckém světě říkalo poslední baron. Svého času prý do něj byla zamilovaná i Hana Vítová. Svoji první ženu Věru, kterou přebral rozhlasovému režisérovi Josefu Bezdíčkovi, potkal ještě za první republiky. Měli spolu dceru Evu, záhy ale zjistili, že se zřejmě v manželství nedokážou shodnout, a tak se rozvedli.

Rozvod nadvakrát

Dalších dvacet let se pak Bohuš Záhorský do chomoutu nehnal. O svatbě začal uvažovat, teprve když potkal svoji osudovou ženu Vlastu Fabianovou. Mimořádná herečka a nejbližší přítelkyně Dany Medřické žila s Bohouškem mnoho let takzvaně na psí knížku, i ona totiž byla vdaná za Josefa Bezdíčka, který pak žil sám jako starý mládenec ve své útulné garsonce na Vinohradech. Když pak v létě 1962 zemřel, objevila se další komplikace. Vyšlo najevo, že předválečná rozluka s první ženou není ze zákona platná, a tak musel o rozvod požádat znovu. Nakonec vše vyšlo a v roce 1971 se konečně oženil se svou Vlastou. Dopřáli si ale jen skromný svatební obřad v Jílovém u Prahy. Ani si nekoupili snubní prstýnky a za svědky jim šli herečka Jiřina Šejbalová a kamarád zedník.

Koncertní mistr a místoředitel (Václav Lohniský) v komedii Touha Sherlocka Holmese

Koncertní mistr a místoředitel (Václav Lohniský) v komedii Touha Sherlocka Holmese
(foto – repro/TV Barrandov)

Konečně spolu

Po svatbě Vlasta trvala na tom, že se Bohoušek konečně musí přestěhovat do jejího bytu, z jehož oken byl výhled na budovu Národního divadla. Byli prý jako oheň a voda, dvě bytosti zcela rozdílného naturelu, které spolu sdílely přání a touhy. Dva úžasní herci, dominantní osobnosti, výrazné postavy činoherního souboru Národního divadla. Spoustu času spolu trávili také na chatě v Kamenném Přívozu, kam rádi zvali přátele na lukulské hody, jejichž přípravu si prý právě Bohoušek bral ochotně na starost. Jeho specialitou bylo španělské rizoto, do kterého dával kraby a přiléval kvalitní francouzské víno. Měl ale rád i klasickou českou kuchyni a nejvíc si pochutnal na svíčkové, koprové omáčce a pečené huse. Samozřejmě ji zapíjel vychlazenou plzeňskou dvanáctkou, k níž občas přidal sklenku koňaku, prý pro lepší trávení. Jedna z největších osobností českého divadla dvacátého století a držitel řady ocenění Bohuš Záhorský zemřel 22. září 1980 v Praze ve věku sedmdesáti čtyř let. Vlasta Fabianová ho přežila o celých jedenáct let.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace