Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Buchty a kuchty. Veřejnoprávní modle utíkají koncesionáři po tisících. ČT kopíruje a hodně si tím zahrává

07.01.2020
Buchty a kuchty. Veřejnoprávní modle utíkají koncesionáři po tisících. ČT kopíruje a hodně si tím zahrává

Autor: ČT

Popisek: Peče celá země. Když už jsme tlustí, tak jen houšť

Diváci britské veřejnoprávní televize BBC (která se stala pro mnohé podobné vzorem, a často ji kopíruje i Česká televize) už mají jejího vysílání plné zuby a po tisících se z ní odhlašují. Namísto toho utíkají k privátním společnostem, k nimž patří například Netflix. Nejenže nabízí velmi atraktivní program, ale roční poplatek za jejich sledování je o polovinu nižší než u BBC.

Diváci BBC považují tuto stanici za zkostnatělou a politicky nevyváženou, což vygradovalo při nedávných parlamentních volbách, a tak se k nespokojeným divákům přidali i někteří politici, včetně premiéra Borise Johnsona. 

Jeden skandál za druhým

BBC navíc v posledních deseti letech čelí celé řadě skandálů. Provalilo se například, že na zakázku cizích vlád či zájmových korporací točila různé dokumenty, ovlivňující veřejné mínění. Ještě závažnější byla kauza, z níž vyplynulo, že BBC zamlčela nebo zlehčila řadu informací, týkajících se šokujícího případu řádění gangu pedofilů. A nebylo to zřejmě náhodné, postupně totiž vyšlo najevo, že dva dlouholetí moderátoři této stanice mají na svědomí zneužívání nezletilých dětí a na svém kontě mají stovky sexuálních deliktů. Nedávno se zase dostaly na veřejnost závažné informace, že ženy, pracující pro BBC, mají výrazně nižší platy než jejich mužští kolegové. Nelze se tedy vůbec divit, že mnoho diváků přestalo této veřejnoprávní stanici důvěřovat. 

Zase kuchty a buchty?

Zato vedení České televize BBC očividně stále považuje za modlu a mnoho jejich pořadů přebírá nebo kopíruje. Nelze přitom zpochybnit, že BBC natáčí řadu kvalitních a zajímavých pořadů, ale množství, v jakém je přebírá Česká televize, je až podezřelé. Kromě různých detektivních seriálů jde například o StarDance, která se loni vysílala již podesáté. Jestliže lze tuto kýčovitou taneční show tolerovat díky tomu, že nutí část diváků k užitečnému pohybu, jakým tanec bezesporu je, pak to rozhodně neplatí o novém převzatém formátu The Great British Bake Off, jehož premiéru ČT uvedla v sobotu pod názvem Peče celá země. Ten totiž ve svém důsledku nejspíše povede k tomu, že se ještě zhorší již tak tristní zdravotní stav obyvatel a naroste počet obézních dětí. A je příjemným překvapením, že si to uvědomují i někteří osvícení diváci. Jeden z nich otráveně zaregoval: „Zase kuchty a buchty.“ A další věcně poznamenává: „Ono je těch pořadů o vaření málo, tak je potřeba za peníze daňových poplatníků ještě přitvrdit.“ 

Rekord nehrozí

Na svých stránkách se ČT chlubí tím, že se tento pořad stal před několika lety nejsledovanějším ve Spojeném království, což u nás s velkou mírou pravděpodobnosti nehrozí. Hned napoprvé sice ovládl sobotní žebříček, ale milionová hranice není zárukou diváckého rekordu. Ten u nás tradičně umí vybojovat akorát tak vánoční pohádky nebo některé detektivní seriály. Navíc se česká verze příliš nepovedla, platí to hlavně o moderátorech Tereze Bebarové a Václavu Koptovi. Je dost nepochopitelné, že poté, co neslavně skončila jeho talk show Koptashow, objevil se na ČT v další.

 

Česká televize si dalším, formátem, který v mnoha obměnách vysílají privátní televizní stanice, opravdu koleduje o to, aby se začalo vážně uvažovat o zrušení koncesionářských poplatků. Čeští diváci sice prozatím nemají možnost je neplatit, ale část z nich již utekla také k Netflixu. Namísto pečení bábovek nebo prolhané politické propagandy zde mohou kupříkladu sledovat strhující seriál The Crown, věnovaný královně Alžbětě II. Mimochodem, na to, aby Česká televize natočila něco podobného, prý nemá peníze. Proslýchá se, že právě z tohoto důvodu se nebude podílet na pokračování minisérie o Marii Terezii. I když se o ní zajímá podstatně více diváků než o pečení buchet.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace