Buchty a kuchty. Veřejnoprávní modle utíkají koncesionáři po tisících. ČT kopíruje a hodně si tím zahrává
07.01.2020
Autor: ČT
Popisek: Peče celá země. Když už jsme tlustí, tak jen houšť
Diváci britské veřejnoprávní televize BBC (která se stala pro mnohé podobné vzorem, a často ji kopíruje i Česká televize) už mají jejího vysílání plné zuby a po tisících se z ní odhlašují. Namísto toho utíkají k privátním společnostem, k nimž patří například Netflix. Nejenže nabízí velmi atraktivní program, ale roční poplatek za jejich sledování je o polovinu nižší než u BBC.
Diváci BBC považují tuto stanici za zkostnatělou a politicky nevyváženou, což vygradovalo při nedávných parlamentních volbách, a tak se k nespokojeným divákům přidali i někteří politici, včetně premiéra Borise Johnsona.
Jeden skandál za druhým
BBC navíc v posledních deseti letech čelí celé řadě skandálů. Provalilo se například, že na zakázku cizích vlád či zájmových korporací točila různé dokumenty, ovlivňující veřejné mínění. Ještě závažnější byla kauza, z níž vyplynulo, že BBC zamlčela nebo zlehčila řadu informací, týkajících se šokujícího případu řádění gangu pedofilů. A nebylo to zřejmě náhodné, postupně totiž vyšlo najevo, že dva dlouholetí moderátoři této stanice mají na svědomí zneužívání nezletilých dětí a na svém kontě mají stovky sexuálních deliktů. Nedávno se zase dostaly na veřejnost závažné informace, že ženy, pracující pro BBC, mají výrazně nižší platy než jejich mužští kolegové. Nelze se tedy vůbec divit, že mnoho diváků přestalo této veřejnoprávní stanici důvěřovat.
Zase kuchty a buchty?
Zato vedení České televize BBC očividně stále považuje za modlu a mnoho jejich pořadů přebírá nebo kopíruje. Nelze přitom zpochybnit, že BBC natáčí řadu kvalitních a zajímavých pořadů, ale množství, v jakém je přebírá Česká televize, je až podezřelé. Kromě různých detektivních seriálů jde například o StarDance, která se loni vysílala již podesáté. Jestliže lze tuto kýčovitou taneční show tolerovat díky tomu, že nutí část diváků k užitečnému pohybu, jakým tanec bezesporu je, pak to rozhodně neplatí o novém převzatém formátu The Great British Bake Off, jehož premiéru ČT uvedla v sobotu pod názvem Peče celá země. Ten totiž ve svém důsledku nejspíše povede k tomu, že se ještě zhorší již tak tristní zdravotní stav obyvatel a naroste počet obézních dětí. A je příjemným překvapením, že si to uvědomují i někteří osvícení diváci. Jeden z nich otráveně zaregoval: „Zase kuchty a buchty.“ A další věcně poznamenává: „Ono je těch pořadů o vaření málo, tak je potřeba za peníze daňových poplatníků ještě přitvrdit.“
Rekord nehrozí
Na svých stránkách se ČT chlubí tím, že se tento pořad stal před několika lety nejsledovanějším ve Spojeném království, což u nás s velkou mírou pravděpodobnosti nehrozí. Hned napoprvé sice ovládl sobotní žebříček, ale milionová hranice není zárukou diváckého rekordu. Ten u nás tradičně umí vybojovat akorát tak vánoční pohádky nebo některé detektivní seriály. Navíc se česká verze příliš nepovedla, platí to hlavně o moderátorech Tereze Bebarové a Václavu Koptovi. Je dost nepochopitelné, že poté, co neslavně skončila jeho talk show Koptashow, objevil se na ČT v další.
Česká televize si dalším, formátem, který v mnoha obměnách vysílají privátní televizní stanice, opravdu koleduje o to, aby se začalo vážně uvažovat o zrušení koncesionářských poplatků. Čeští diváci sice prozatím nemají možnost je neplatit, ale část z nich již utekla také k Netflixu. Namísto pečení bábovek nebo prolhané politické propagandy zde mohou kupříkladu sledovat strhující seriál The Crown, věnovaný královně Alžbětě II. Mimochodem, na to, aby Česká televize natočila něco podobného, prý nemá peníze. Proslýchá se, že právě z tohoto důvodu se nebude podílet na pokračování minisérie o Marii Terezii. I když se o ní zajímá podstatně více diváků než o pečení buchet.
Vložil: Adéla Hofmanová