Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak média, bránící demokracii, líčí příběh jednoho bezcharakterního Jaromíra. Fejeton Jiřího Macků

05.01.2020
Jak média, bránící demokracii, líčí příběh jednoho bezcharakterního Jaromíra. Fejeton Jiřího Macků

Foto: Facebook

Popisek: Jaromír Jágr v reklamě na Huawei

Známe ten příběh většinou dobře, protože jen málo mužů neobdivuje mužný sport, a jenom zanedbatelná množina žen pohledné a úspěšné muže.

Je to příběh Jaromíra Jágra, prostého hocha ze stínu kladenských hutí a posléze občana, jenž opustil svou vlast právě v době, kdy se to tady po Listopadu všelijak mlelo, pravda a láska měly setsakramentské potíže se lží a nenávistí, stejně jako bílí koně s přežitím. V tom boji bylo zapotřebí každého chlapáka, leč on se přesto vzdálil do ciziny, ještě nedlouho před tím vydávané za tresť nenáviděného imperialistického kapitalismu, aby tam za účelem osobního obohacení atd. Taková známá story.

Ale zase potom ho to táhlo domů, což nutno ocenit, jelikož to není u špičkových sportovců z těchto lukrativních destinací právě pravidlem. Připomeňme třeba Roberta Holíka, syna legendárního Jaroslava, jenž už ani neumí česky stejně jako momentálně u nás hrající americký junior Pivonka, potomek bývalého československého reprezentanta Pivoňky, také slovenských bratrů Šťastných, jež jsou na tom se svou mateřštinou podobně, nemluvě o celém zástupu úspěšných tenistů, kteří dnes jezdí do vlasti jenom prstem po mapě.

Jaromír Jágr v reklamě na Klenoty Aurum

Je tedy zpět, a zatímco předtím nám dělal ve světě slávu (i nadále historicky nejlepší Evropan v NHL), teď dělá doma národu ostudu. Alespoň tak nám to předkládá jistý Vilém Besser v jistém médiu zvaném Forum24, vzniklým údajně na obranu liberální demokracie. (Já si spíš myslím, že hlavně proto, aby si Pavel Šafr, jeden z monumentů české polistopadové žurnalistiky, zajistil další šéfovské místo po těch, které už postupně vysedával v Českém deníku, Denním Telegrafu, Lidových novinách, Mladé frontě Dnes, Blesku, Reflexu a kdoví kde ještě…)

Uznávaný mistr hokeje totiž v jeho očích opakovaně selhává jako člověk. Poprvé, když se jako nositel čísla 68 zařadil 'do stáje muže, jenž v té době peníze rozhazoval lopatou', podruhé, když neodmítl státní vyznamenání od prezidenta, jenž týmu šafrovců nedá spát. Otázka zní, za kolik to udělal, ptá se Vilém Besser, za kolik odmítl nesmrtelnost (!) a dal zapomenout na číslo 68. 

Některé věci a informace je holt třeba dokolečka opakovat, aby se našinci patřičně vsákly do palice. Jenom tak si lze vysvětlit, že zmíněná občanská selhání tohoto hokejového giganta jako celospolečenský apel i do nového roku nadále připomíná Fórum24, byť byly zmíněným autorem zveřejněny již před dvěma měsíci. Neboť opakování není jenom matka moudrosti, ale může být i zdrojem zapšklých blbostí.

A to ještě bezesporu čeká pokračování osočování, protože hlasatelem liberální demokracie bylo dosud opomenuto, že Jágr navíc v současnosti za bůhví co propaguje zimní olympiádu 2022 (v Číně) a za další bůhví kolik i výrobky firmy Huawei (z Číny). A pokud by ani to nestačilo, rád přihodím ještě jedno zklamání hodné odsudku: taky svého času hrával hokej v putinovském Rusku.

Vrátil se a válí dál, střílí góly a plní stadióny. Už své Kladno dostal zpět do extraligy a chce ho tam i s nasazením pátého, notně omláceného křížku udržet. Umím si představit, že ho to jako majitele i prezidenta klubu stojí nemalé peníze, tak proč by Huawei nemohl přispět. Džegr je prostě borec, jenž ustál v zahraničí tolik srážek, že těch pár s domácími blbci ho sotva vyvedou z míry.

Víte, pane autore Viléme, podle mě by bylo lepší (jak se říká u vás doma ´besser´) některá témata pro jistotu úplně pomíjet a některé výrony myšlenek sebekriticky potírat, nezvládáte je. A úplně ´am besten´ by bylo, přátelsky za sebe doporučuji, kdybyste se podobnému stylu ´fórového´ psaní vyhýbal zcela. Sice uživí, ale kazí charakter i renomé.

Článek již vyšel na webu Neviditelný pes, publikováno se souhlasem vydavatele

 

Vložil: Jiří Macků