Češi mají zkrátka raději pohádky než realitu. Měli by se léčit ze závislosti? A kde udělali Babišovi pohádkáři chybu?
04.01.2020
Foto: ČT
Popisek: Andrej Babiš při novoročním projevu
Ani pokračování velkolepé historické minisérie Marie Terezie, jejíž premiérové pokračování uvedla Česká televize na Nový rok, se zdaleka nepřiblížilo rekordní sledovanosti vánočních pohádek. Strhující příběh jediné ženy, která kdy vládla v naší zemi, bohužel zaujal podstatně méně diváků než štědrovečerní pohádka Princezna a půl království. Nelze se divit, že někteří komentátoři dospěli k názoru, že by se již měli Češi ze závislosti na pohádkách léčit.
Zhruba milion diváků rovněž v ČT sledoval novoroční pohádku Andreje Babiše o tom, jak se máme stále lépe, ba přímo skvěle a bude ještě líp. Na jejich obranu je ovšem zapotřebí podotknout, že namísto toho spíše čekali důstojný projev státníka a nikoliv pohádkáře, čarujícího s čísly i fakty.
Stud před obrazovkou
Tentokrát však většina diváků kouzlu pohádek nepodlehla a dala najevo svoje rozhořčení. Mnozí se podivovali, že takové snůšce dezinformací vůbec může někdo věřit. „Nikdy by mě nenapadlo, že se budu při sledování novoročního projevu zase stydět,“ postěžoval si například jeden z nich na Facebooku České televize. Ostatně, leckdo si myslí, že něco podobně hrozného jako Babiš, nepředvedl ani legendární komunistický aparátčík Milouš Jakeš. I když hodně koncesionářů, kteří další svérázný projev premiéra slyšeli, reagovalo obvyklým vtipkováním, dobrým signálem je fakt, že většina lidí populistickým slibům nevěří a vážně se zajímají o to, co bude dál. Třeba s důchody a zvyšujícím se rozpočtovým schodkem či státním dluhem. Ten mimochodem za uplynulý rok vzrostl o další desítky miliard korun.
Kde udělali píáristé chybu?
Možná si leckdo myslí, že diváci České televize, často považovaní za platformu tzv. sluníčkářů, jsou proti premiérovi Babišovi zaujatí. Jenže ještě mnohem kritičtější hlasy na jeho projev se objevily na diskusním fóru iDnes.cz, patřícím do Babišovy sféry vlivu. Z nich je zřejmé, že Babišovi píáristé udělali velkou chybu, když mu do projevu zakomponovali pasáž s Harrym Potterem (premiér se v projevu nechal slyšet, že kdyby měl kouzelnou hůlku Harryho Pottera a proměnil národní investiční plán ve skutečnost, stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem). Srovnáním s touto populární postavou řadu lidí doslova rozzuřil a vzkázali mu, že má blíže k lordu Valdemortovi, který dokáže čarovat i bez hůlky, s pomocí černé magie a temných sil. Navíc by se Babiš podle čtenářů vůbec ve Švýcarsku nemohl stát premiérem a byl by prý už dávno ve vězení.
Čau, lidi
Závažnější jsou ovšem osobní zkušenosti řady občanů, které jsou v zásadním rozporu s tím, co premiér voličům neustále vtlouká do hlavy: „Čau lidi. Máme nejvyšší inflaci za poslední roky, ještě nikdy nebyly potraviny tak drahé jako dnes. Tisíce lidí nemají svého zubního lékaře. Tisíce mladých rodin si nemohou dovolit své bydlení. Stavební řízení trvá jako v banánových republikách. Dálnice prakticky už nestavíme. Dluhy jsme udělali za konjunktury, a za krize budeme dělat ještě větší. Nabíráme stále další úředníky a zvyšujeme jim platy, říkáme tomu orwellovsky ‘investice do lidí‘. Ale já přesto neodstoupím, spolehněte se,“ glosuje například Libor, jak výrazně se liší skutečnost od nové pohádky Andreje Babiše, kterou zařadila Česká televize na Nový rok v hlavním vysílacím čase.
Vložil: Adéla Hofmanová