Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi mají zkrátka raději pohádky než realitu. Měli by se léčit ze závislosti? A kde udělali Babišovi pohádkáři chybu?

04.01.2020
Češi mají zkrátka raději pohádky než realitu. Měli by se léčit ze závislosti? A kde udělali Babišovi pohádkáři chybu?

Foto: ČT

Popisek: Andrej Babiš při novoročním projevu

Ani pokračování velkolepé historické minisérie Marie Terezie, jejíž premiérové pokračování uvedla Česká televize na Nový rok, se zdaleka nepřiblížilo rekordní sledovanosti vánočních pohádek. Strhující příběh jediné ženy, která kdy vládla v naší zemi, bohužel zaujal podstatně méně diváků než štědrovečerní pohádka Princezna a půl království. Nelze se divit, že někteří komentátoři dospěli k názoru, že by se již měli Češi ze závislosti na pohádkách léčit.

Zhruba milion diváků rovněž v ČT sledoval novoroční pohádku Andreje Babiše o tom, jak se máme stále lépe, ba přímo skvěle a bude ještě líp. Na jejich obranu je ovšem zapotřebí podotknout, že namísto toho spíše čekali důstojný projev státníka a nikoliv pohádkáře, čarujícího s čísly i fakty.

Stud před obrazovkou

Tentokrát však většina diváků kouzlu pohádek nepodlehla a dala najevo svoje rozhořčení. Mnozí se podivovali, že takové snůšce dezinformací vůbec může někdo věřit. „Nikdy by mě nenapadlo, že se budu při sledování novoročního projevu zase stydět,“ postěžoval si například jeden z nich na Facebooku České televize. Ostatně, leckdo si myslí, že něco podobně hrozného jako Babiš, nepředvedl ani legendární komunistický aparátčík Milouš Jakeš. I když hodně koncesionářů, kteří další svérázný projev premiéra slyšeli, reagovalo obvyklým vtipkováním, dobrým signálem je fakt, že většina lidí populistickým slibům nevěří a vážně se zajímají o to, co bude dál. Třeba s důchody a zvyšujícím se rozpočtovým schodkem či státním dluhem. Ten mimochodem za uplynulý rok vzrostl o další desítky miliard korun.

Kde udělali píáristé chybu?

Možná si leckdo myslí, že diváci České televize, často považovaní za platformu tzv. sluníčkářů, jsou proti premiérovi Babišovi zaujatí. Jenže ještě mnohem kritičtější hlasy na jeho projev se objevily na diskusním fóru iDnes.cz, patřícím do Babišovy sféry vlivu. Z nich je zřejmé, že Babišovi píáristé udělali velkou chybu, když mu do projevu zakomponovali pasáž s Harrym Potterem (premiér se v projevu nechal slyšet, že kdyby měl kouzelnou hůlku Harryho Pottera a proměnil národní investiční plán ve skutečnost, stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem). Srovnáním s touto populární postavou řadu lidí doslova rozzuřil a vzkázali mu, že má blíže k lordu Valdemortovi, který dokáže čarovat i bez hůlky, s pomocí černé magie a temných sil. Navíc by se Babiš podle čtenářů vůbec ve Švýcarsku nemohl stát premiérem a byl by prý už dávno ve vězení.

Čau, lidi

Závažnější jsou ovšem osobní zkušenosti řady občanů, které jsou v zásadním rozporu s tím, co premiér voličům neustále vtlouká do hlavy: „Čau lidi. Máme nejvyšší inflaci za poslední roky, ještě nikdy nebyly potraviny tak drahé jako dnes. Tisíce lidí nemají svého zubního lékaře. Tisíce mladých rodin si nemohou dovolit své bydlení. Stavební řízení trvá jako v banánových republikách. Dálnice prakticky už nestavíme. Dluhy jsme udělali za konjunktury, a za krize budeme dělat ještě větší. Nabíráme stále další úředníky a zvyšujeme jim platy, říkáme tomu orwellovsky ‘investice do lidí‘. Ale já přesto neodstoupím, spolehněte se,“ glosuje například Libor, jak výrazně se liší skutečnost od nové pohádky Andreje Babiše, kterou zařadila Česká televize na Nový rok v hlavním vysílacím čase.

Vložil: Adéla Hofmanová