Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ale co ta kolabující doprava? ´My, Praha´, tak veselá a optimistická: Místo rachejtlí videomapping na Národním muzeu, jenže…

03.01.2020
Ale co ta kolabující doprava? ´My, Praha´, tak veselá a optimistická: Místo rachejtlí videomapping na Národním muzeu, jenže…

Foto: Stanislav Milata, Art4promotion (stejně jako snímky v článku i ve fotogalerii)

Popisek: Na Národní muzeum byly promítány obrázky pražských dětí

FOTOGALERIE S tématem budoucnost metropole, jak jsme se dozvěděli z veselé, optimistické tiskové zprávy, která dorazila na redakční mail. Píše se tam: Hlavní město přivítalo rok 2020 novoročním videomappingem s názvem ´My, Praha´ na Historickou budovu Národního muzea. Tématem videomappingu byla ´Praha budoucí´. Součástí přípravy novoročního videomappingu se staly i stovky dětí ze základních škol v metropoli. Celkově byla show promítána v rámci Nového roku třikrát a cestu na Václavské náměstí si našlo několik desítek tisíc lidí.

Novoroční videomapping nahradil oproti minulým letům ohňostroj, který byl z mnoha stran, včetně části veřejnosti, vnímán jako nevhodný z hlediska životního prostředí a bezpečnosti pro zvířata žijící na území Prahy. „Chtěli jsme ukázat, že se dá vstup do nového roku oslavit i bez výbuchů, dýmu a zraněných zvířat. Na Národní muzeum se tak promítal příběh Prahy - toho, jaká je a kam směřuje. Líbilo se mi, že bylo představení tak barevné a pozitivní nebo že se pracovalo i s výtvarnou tvorbou pražských dětí. Zároveň bych chtěl velice poděkovat Národnímu muzeu za to, že nám povolilo promítnout novoroční videomapping na jejich budovu,“ sdělil oficiálně primátor Hřib.

Václavské náměstí sleduje videomapping, který běžel 1. ledna třikrát

Prý enormní zájem 

„Těší nás enormní zájem o první novoroční videomapping na Národní muzeum. První dvě promítání zcela zaplnila celé Václavské náměstí a po skončení každé z nich se ozval upřímný spontánní jásot a potlesk. Dostávají se k nám stovky krásných reakcí, projekce se líbila i dětem, píše spousta rodičů, že děti byly nadšené a chtěly show vidět znovu. Videa na sociálních sítích sbírají tisíce pozitivních „lajků“. Ohnivé diskuze o tom, zda videomapping či ohňostroj se daly očekávat, ale za nás to nelze poměřovat,“ uvádí Lenka Střítecká, jednatelka společnosti Art4promotion, která zvítězila ve veřejné zakázce na vytvoření videomappingu, který stál dva miliony, tedy o cca 300 tisíc více než loňský tradiční ohňostroj. Dále pak média odhalila, že videomapping sledovalo přibližně stejně lidí jako ohňostroj Prahy 2.  

Veselá, pestrá, optimistická… budoucnost?

Protože my všichni jsme Praha, jak sdělila nadšeně Lenka Střítecká z firmy, která ten videomapping připravila. „Novoroční videomapping na téma Praha budoucí jsme uchopili jinak, než ty obvyklé či historické. Byl novoroční oslavou, stylizovaně barevný, veselý, pestrý, optimistický s pojící linkou naivní dětské grafiky. Každý obraz byl jiný, a přesto všechny spojovala jedna myšlenka. Vložili jsme do novoroční show poselství, které nebylo o budovách, ale o lidech. My všichni jsme Praha. Naše město bude takové, jací budeme my, a budoucností Prahy jsou děti, protože děti jsou naše budoucnost.“

Pár reakcí na novoroční videomapping z magistrátního Facebooku, jak vidíte, nejsou zrovna nadšené

No, pěkné, pěkné

Má to pár drobných ALE. Tak třeba, jak stojí výše, Praha 2 se vzbouřila a uspořádala si svůj ohňostroj. Anebo, což je důležitější, jeden celopražský ohňostroj na Letné nenadělá zdaleka tolik paseky, jako tradiční pyrotechnické orgie, které trvaly po celou silvestrovskou noc, ostatně stejně jako každý rok. V centru to vypadalo jak v obleženém Sarajevu. Chudinky volně žijící zvířata, ta musela trpět, pokud to vůbec přežila – letos si Praha započítala, jenom pokud víme, několik těžce zraněných labutí…

Zákaz není řešení

Nikdy a nikde, jak všichni víme. Takže nechceme primátoru Hřibovi vyčítat ten zuřivě barevný až halucinační videomapping, který si můžete prohlédnout v galerii. To spíš ten bezbřehý, a jak to tak vypadá, ničím nepodložený optimismus. A řešení nedůležitých věcí na úkor těch kruciálních, třeba ustavičné předělávání Václavského náměstí. (Teď se zjistilo, že tramvaje, které se tam měly zase vrátit – to je furt dokola, tramvaje ven, tramvaje dovnitř – by se zřítily do stanice metra Můstek). Nebo čínská panda. Pražská Zoo se bez ní krásně obejde, zahraniční politiku bychom pak radili přenechat zamini.

Snímek ze střechy Národního muzea vypadá opravdu efektně

Povoláme jednou na pomoc armádu?

Ale co doslova tragická pražská doprava? Od dob, jak dnes již víme, neprávem ostouzeného primátora Béma a jeho tunelu Blanka, se v Praze neudělalo lautr nic. To bylo fórů na Blanku. A jak je skvělá a užitečná! To dnes asi každý Pražan podepíše, zvláště když je za deset minut pohodlně ze Smíchova v Holešovicích. Tunel Blanka měl stát původně 17,2 miliardy korun (za stavební část), nakonec se cena vyšplhala na 43 miliard. To je značný nárůst, jistě, ale za ty peníze máme nejdelší tunelový komplex v Evropě, kterým se lze komfortně dostat z jednoho konce metropole na druhý. A který tu zůstane hezkých pár desítek let. A opravdu si myslíte, že kvůli tomu, že Praha od té doby žádné větší dopravní stavby nestaví, hezky tím šetří a v městské kase utěšeně přibývají tím pádem ušetřené miliardy?   

Takže bychom, my Pražané, velmi ocenili, kdyby se dopravou někdo začal seriózně zabývat. Jinak se obáváme, že jednoho krásného, nepříliš vzdáleného dne se širší centrum metropole ucpe definitivně, auta, autobusy i tramvaje zůstanou v kolonách stát a vyprošťovat je budou asi armádní vrtulníky, protože jeřáby se k nim nedostanou.        

Vložil: Markéta Vančová