Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč všichni bohorovně přehlíží, co nám hrozí? V inflaci novoročních projevů byl nejlepší Kubera. Přečetli jsme

02.01.2020
Proč všichni bohorovně přehlíží, co nám hrozí? V inflaci novoročních projevů byl nejlepší Kubera. Přečetli jsme

Foto: Senát / repro

Popisek: Jaroslav Kubera přednesl svůj novoroční projev ze své senátní pracovny, nikoli z pekla, jak řekl směrem k prezidentu Zemanovi

Prezident se místo novoročních projevů inspiroval u TGM a pronáší rok co rok své projevy na sv. Štěpána. Někteří politici se proto rozhodli využít uvolněný novoroční prostor ke svým vlastním promluvám k voličům jako premiér Andrej Babiš a jeho stranický kolega Radek Vondráček z titulu předsedy Poslanecké sněmovny. V první den roku 2020 také k voličům promluvil předseda Senátu Jaroslav Kubera. Kubera ve svém novoročním projevu upozornil spoluobčany, že rozhovor z očí do očí je mnohem lepší než vedení debat na sociálních sítích. Varoval před dalšími útoky na svobodu slova, které jsou vedeny ve jménu politické korektnosti a bil na poplach před ´zelenou tsunami´, která se na nás řítí obrovskou rychlostí.

Předseda Senátu před kamerami České televize sdělil Čechům, Moravanům a Slezanům, že v roce 2019 jsme důstojně oslavili 30. výročí sametové revoluce, 20. výročí vstupu do NATO i 15 let od vstupu do Evropské unie, byť dodal: „Pravidlo, že velká očekávání přinášejí stejně velká zklamání, opět nezklamalo. Přesto si troufnu tvrdit, že přes všechny peripetie, kterými jsme prošli, jsme dosáhli maxima možného. Samozřejmě dnes víme, co jsme mohli udělat jinak. Tak je to ale přece i v osobním životě každého z nás.“

Žijeme dva životy, jeden na síti, druhý normální

„Rok 2019 byl rokem velkých změn ve světě i doma. Extrémně rostl vliv sociálních sítí, a to do té míry, že v podstatě žijeme dva životy. Jeden virtuální, ve kterém je obtížné se orientovat, a jeden reálný, který je často zcela jiný. A když říkám jiný, myslím tím lepší,“ zdůraznil Kubera. Navštívil prý přes 20 senátních obvodů a osobně se přesvědčil, že osobní rozhovory nelze nahradit žádnými sociálními sítěmi. Osobně prý nemá nic proti digitalizaci. „Jen připomínám, že digitalizovaná hloupost zůstává hloupostí,“ varoval.

Upozornil, že i v roce 2019 se svoboda slova ocitla pod palbou. „Útoky na svobodu pokračovaly i v uplynulém roce a jako vždy byly zdůvodňovány těmi nejlepšími úmysly,“ pravil Kubera. „Politická korektnost dovedená ad absurdum, takže na svobodu slova můžeme už jenom vzpomínat. Nemůžeme říkat, co si myslíme, a bojíme se, že se brzy budeme bát si to jen myslet,“ pokračoval varovně.

Poručíme větru, dešti?

„Nová zelená tsunami, která se rychlostí zvuku blíží k našim hranicím a která je založena na vyvolávání strachu o osud planety, doplněná heslem ´poručíme větru, dešti‘, a úžasný zelený byznys je na světě,“ upozornil Kubera, s tím, že na klimatické změny bychom se měli spíše připravit, než se snažit jim bránit. Činíme tak totiž např. cestou prosazování elektromobilů, a to je podle Kubery chyba. „Jako by nestačila nejprve posedlost biopalivy a elektrovoltaikou, na kterou budeme doplácet dlouhá léta. Dnes jsme v zajetí posedlosti elektromobilitou, o které už všichni vědí, že je to slepá cesta, ale bojí se to říci. Zaplatíme za to všichni,“ řekl doslova.

Stranou pozornosti předsedy Senátu nezůstaly ani Čína a Rusko. „Čína a Rusko se staly spíše vnitropolitickým než zahraničněpolitickým tématem, jako bychom neměli svých starostí dost,“ řekl předseda horní komory Parlamentu. Zdůraznil, že před těmito zeměmi se máme mít na pozoru, ale musíme tak činit v patřičné míře.

Nepromlouvám z pekla, ale ze své pracovny

Vzpomněl si také na výrok prezidenta Miloše Zemana, který před pár dny označil Senát za „nástroj ďábla“: „Senát byl dokonce nedávno označen za nástroj ďábla. Musím konstatovat, že k vám nepromlouvám z pekla, ale ze své pracovny,“ poznamenal Kubera s dovětkem, že ve věcech ochrany Ústavy nelze Senát přehlasovat, a právě tady je jeho síla.

„Nejsme bezprostředně nikým ohrožováni, zažíváme nevídané období blahobytu a prosperity. Ano, trápí nás tisíce důležitých problémů, ale to není důvod lámat nad dnešní dobou hůl. Snažme se i v letošním roce řídit jednoduchým heslem ´žít a nechat žít´. Politikům přeji, aby více naslouchali lidem než sami sobě,“ požádal Čechy i politickou reprezentaci. Žijeme totiž podle něj v době, kdy se nám daří dobře. Nikdo nás bezprostředně neohrožuje a České republice se daří. „Díky vám,“ zdůraznil předseda Senátu. Nakonec popřál divákům vše dobré v roce 2020 a rozloučil se s nimi.

 

+

Vlastně téměř s ničím, co pan předseda řekl, tak úplně nesouhlasím, nebo mám alespoň drobné připomínky. Ale, a to je důležité, možná důležitější, jeho projev byl pěkný, klidný, jeho názory legitimní; a byť to přímo nezdůraznil, vybízí ke klidné, nehysterické a nekonfrontační debatě nad jednotlivými tématy, jenž nastínil. Zjednodušeně řečeno, Kubera je sympaťák, nejančí, nenadává, nepanikaří a zjevně je ochotný argumentovat i argumentům naslouchat. V Česku dnešních dnů je tudíž bílá vrána.

Pan Kubera totiž není typický politik, který si z malostranského ´termitiště´ nedohlédne na špičku nosu. Jako dlouholetý primátor Teplic (primátorem byl od roku 1994 do roku 2018 a stále sedí v zastupitelstvu) má k lidem blízko a vnímá ´skutečný život a skutečné problémy´. Není žádný politický turista, ODS je věrný již od roku 1992. Jako nefalšovaný pravičák - liberál pak vnímá až zoufalou snahu mnoha vládních, zhusta levicových garnitur, které nezvládají velké problémy, zato u těch malých se snaží s urputnou horlivostí svázat doslova každou blbost ´zeleného stromu života´ do právních předpisů ´šedivé teorie´ - to je to Kuberovo nabádání ´žít a nechat žít´.      

-

Ohledně výročí ´sametu´, EU a NATO pan předseda řekl, že jsme jako ČR dosáhli maxima možného. Již u výročí roku 1989 o tom lze přinejmenším debatovat. Na rozdíl od ´první republiky´ jsme měli k dispozici celých 30 let, což je skoro dvojnásobek, na krku nám neseděl Hitler, naopak EU posílala pěkné peníze, jenže – co jsme opravdu dosáhli?

Geopoliticky se chováme naprosto nezodpovědně, jako by fakt, že nám zrovna žádná imperiální velmoc (míním teď Rusko, Čínu a USA) nejde přímo po krku, nebyla jen historická anomálie, ale nějakým zásahem vyšší moci daná skutečnost. Tenhle optimismus opravdu nesdílím, 30 let nikým neohrožované svobody je nečekaný dar, je to Overtonovo okno, během té doby jsme se již měli připravovat na horší časy, které velmi pravděpodobně nastanou, nedělejme si iluze – stačí se rozhlédnout po okolí Evropy, neřkuli mrknout do české historie.

A jak jsme využili peníze z EU? Darmo psát, to všichni vědí, rozp*cali jsme je na blbosti, nebo nepříliš důležité věci (čest výjimkám jako jsou opravy památek), značná část pak byla rozkradena. Zato třeba veledůležitá dopravní infrastruktura je v podstatě na úrovni, jakou nám zde zanechal bolševik. Taková škoda!

Co se EU a NATO týče, ano, tam to sice není ani v jednom případě dobré, ale s tím mnoho neuděláme. O EU nerozhodují europoslanci, ale premiéři a premiérky, konkrétně Merkel a Macron jako představitelé nejsilnějších států Německa a Francie, a projevují větší než malou míru slepoty k výzvám současnosti. NATO pak jen bezradně přihlíží, jak jeho ´pátá kolona´, Turecko, si pomalu buduje v oblasti Blízkého a středního východu novou ´Otomanskou říši´. O přesně dva důvody navíc se potichu starat o vlastní bezpečnost, že.  

A tím fakt jako nemyslím domobranu složenou z myslivců a požárníků, anebo nápady paní Černochové, jak se tu všichni ozbrojíme až po zuby a z každé almary bude čouhat kvér… Mluvím o dohodě napříč stranami, kam směrovat naši zahraniční politiku a diplomacii, kde hledat logické spojence, dohodě, která bude platit volby nevolby a nebude se měnit každé úterý a v dubnu. Mluvím o akceschopné armádě, což obnáší kvalitní lidi (Karličku Rambohafík Šlechtovou asi fakt ne) a velké, opravdu velké peníze z rozpočtu. Čili nic, co by voliče potěšilo a přineslo hlasy. Prostě tvrdá politická práce a vize, o desetiletí přesahující ty čtyři roky k dalším volbám.   

Vložil: Anička Vančová