Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všechno snědla, breptala, chichotala se… A místo lásky se zrodila nesmrtelná dvojice. Tajnosti slavných

01.01.2020
Všechno snědla, breptala, chichotala se… A místo lásky se zrodila nesmrtelná dvojice. Tajnosti slavných

Foto: repro/archiv ČT

Popisek: Vladimír Dvořák a Jiřina Bohdalová v Televarieté

Československá televize odstartovala pravidelné vysílání V roce 1954. Byla to doba přímých přenosů, a tudíž tvrdého oříšku pro skutečné profesionály. Vladimír Dvořák se sice nemohl zbavit mindráků ze své nefotogeničnosti, přesto si odbyl premiéru před kamerou hned krátce poté, v estrádě Než přijde jaro. (Pokračování z úterý 31. prosince)

Poprvé s Bohdalkou

O dva roky později napsal scénář kabaretu Černá hodinka, k němuž si do televize přivedl mladou herečku Jiřinu Bohdalovou. Kde k ní vlastně přišel? Tuhle otázku mu novináři kladli stále dokola. Kdysi prý pozval jistou dívku, do níž se zamiloval, do vypůjčeného bytu. Váhala, pak konečně přišla, ale s kamarádkou. Ta snědla většinu chlebíčků, dost pila, breptala a chichotala se. Pak obě společně odešly. A tou kamarádkou byla Jiřina Bohdalová... Po několika letech přišel jednoho dne domů a spatřil tam stejnou ženskou. A dozvěděl se, že je manželčinou kamarádkou z dětství. Zrodila se tak nerozlučná populární dvojice a pracovními partnery zůstali až do konce Vladimírova života. Právě zde se datují počátky úspěšné domácí inteligentní televizní zábavy, zrodilo se klasické Televarieté.

Tak já nevím, co je to láska
(hraje Kateřina Frýbová, zpívá Pavla Břínková – z muzikálu 100 dukátů za Juana):

Konečně šéfem

Jeho scenáristickou stopu nacházíme i v zábavných a soutěžních pořadech šedesátých a sedmdesátých let, ať již to byl hudebně zábavný pořad Kdo s kým, o čem, pro koho, který uváděl s Luďkem Nekudou, Písničky na zítra, Píšu-píšeš-píšeme a či nezapomenutelný a po letech oprášený soutěžní pořad Zpívá celá rodina. Historicky první československá televizní talentová show například proslavila tehdy dvanáctiletou Báru Basikovou, která dokázala zpracovat příbuzenstvo, jen aby si konečně zazpívala před kamerou. V bouřlivém roce 1968 se stal šéfredaktorem Hlavní redakce zábavných pořadů Československé televize a díky němu přinesla sedmdesátá léta divákům nezapomenutelné silvestrovské estrády i mimořádné Silvestry Vladimíra Menšíka, k nimž se Česká televize stále dokola vrací. Náměty pro vtipné scénky s Jiřinou čerpal v běžném životě – prostě jen poslouchal, o čem se lidé baví na zastávkách, co je trápí, na co nadávají, kvůli čemu se hádají...

Až na severní pól
(Milan Chladil):

Jak uživit rodinu

Po srpnové okupaci 1968 stejně jako řada kolegů uvažoval, jestli má v televizi zůstat, nakonec ale neodešel. Měl k tomu několik důvodů. Chtěl zúročit vše, co se v životě naučil, chtěl, aby obrazovka nabízela divákům lepší zábavu, snažil se nabídnout jistotu kolegům, kteří se obávali příchodu nového šéfa. A navíc – kde jinde by mohl vykonávat svoji práci, aby uživil rodinu se třemi dětmi. V té době už byl totiž ženatý podruhé. Z prvního manželství měl dceru Hanu a syna Vladimíra, při druhém sňatku vyženil dceru, populární výtvarnici a herečku Janu Krausovou, dceru legendárního herce Josefa Pehra, exmanželku moderátora Jana Krause a bývalou partnerku Karla Rodena. V roce 1976 byl sice Vladimír Dvořák ‘degradován‘ ze šéfredaktorského postu do funkce dramaturga, často ale musel kvůli tomu kousnout do pořádně kyselého jablka, protože své texty musel předkládat ke schválení ‘vyšším‘ místům. A leckdy prý kvůli tomu bylo pořádně dusno.

Dobrou noc
(Ladislav Županič – z muzikálu 100 dukátů za Juana):

Bez Dvořáka to nešlo…

Krátce po jeho padesátinách mu tehdejší náměstkyně a velká normalizátorka Milena Balašová radostně oznámila, že zařídí jeho přijetí do KSČ, přestože strana podle stanov už tak staré členy nepřijímá. Dvořák jí prý zdvořile poděkoval s tím, že nesouhlasí s kádrovou politikou, která rozlišuje lidi podle toho, jestli legitimaci mají, či nemají. A dodal, že ho sice řízení redakce těší, přesto si ale nemíní práci takto pojišťovat. Přesto v televizi zůstal a dál dělal to, co ho bavilo – zábavné pořady. Byl totiž v tomto směru nepostradatelný. A tak se dvacet let věnoval jen televizní zábavě stran scénářů a pořadových korekcí. Žil spokojeně se svou ženou, které rád a prý velmi dobře vařil, pravidelně se setkával s celou řadou uměleckých kolegů a přitom psal kouzelné texty ke slavným hitům.

Pozítří k večeru
(Judita Čeřovská, Milan Martin):

Osudná havárie

V roce 1991 odešel oficiálně do penze, současně vyšla jeho vzpomínková autobiografie Všechny náhody mého života a v Televarieté pokračoval. V roce 1994 ale utrpěl vážný úraz, když na pražské Štvanici mával na taxi, vstoupil do vozovky a přitom přehlédl jiné auto, které ho srazilo. Přestože to zpočátku vypadalo, že dokonce přijde o nohu, dokázal se s komplikacemi poprat a po několika operacích se vrátil k natáčení Televarieté, i když s hůlkou. Jenže pak ho začalo zrazovat srdce. Na Vánoce ho odvezla sanitka do nemocnice na Karlově náměstí, jenže mu začaly postupně selhávat všechny orgány. Zemřel 28. prosince 1999, tři dny před Silvestrem, kterých pro televizi tolik připravil.

Tam, kde šumí proud
(Karel Gott):

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace