Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš odstoupí a prostě to tu ovládne. Demoblok je politicky neskutečně nepřitažlivý. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.01.2020
Babiš odstoupí a prostě to tu ovládne. Demoblok je politicky neskutečně nepřitažlivý. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš slaví... a má proč. I za co

Jistě, leckoho napadne, a asi oprávněně, že nejlepší nový start existence českého státu by mohl začít atomovým výbuchem ve Strakovce. Takovým malým, lokálním, ale nadmíru účinným, který by vymetl tu verbež, co si s efektivitou exekutora umí tak maximálně přidávat na platech, a dosadil by do vlády jednoho, ale moudrého monarchu.

Andrej Babiš letos odstoupí z funkce premiéra země a nastrčí místo sebe Alenu Schillerovou (nebo nějakého podobného paňácu). Bude následovat kampaň o tom, jak je všechno kampaň, příští volby do parlamentu Babiš pak vyhraje nadpoloviční většinou. Důvod je nasnadě. Co má proti sobě? Demokratický blok. ODS, TOP 09 a STAN, kteří stále ještě bojují proti 30 let zdechlému komunismu, ač nejsou schopní se dohodnout ani na mezistranickém pozdravu, natož na politické strategii. Viz třeba poslední reklamní kampaň ODS, kde Miroslava Němcová použila skutečně humornou hlášku, parafrázuji: „Neexistuje žádná nová KSČM, jsou to ti samí komunisté.“ Jako fakt? Co takhle začít řešit rakousko-uherské mocnářství? I tam by mohl být politický kapitál. Sakra, ´první´ republika se za Masaryka a Beneše stala prosperujícím ekonomickým tygrem Evropy a to na to rozhodně neměla 30 let, jako ti naši tajtrdlíci. ODS byla v porevoluční době základem našeho propadu.

Nová předsedkyně TOP 09 Adamová Pekarová po svém zvolení prohlásila, že za prioritu považuje to, abychom konečně vstoupili do eurozóny a přijali tak jako měnu euro. To je prohlášení, kterým chtěla nejspíš trhnout komunisty v propadu volebních preferencí, kteří už se teď s jazykem na rudé knížce s citáty Mao Ce-tunga modlí, aby se vůbec prokousali do sněmovny. Ve sněmovně dočasně STANující Starostové pak od služebně zkušenějších kolegů z výše uvedených stran jen vyzobávají porevoluční rétoriku plnou odsudků komunismu. Kdyby demokratický blok měl strategii jak Babiše vystrnadit, už bychom si o ní četli a prožívali její důsledky. Ovšem podle jejich dosavadního PR stále musíme bojovat proti perestrojce, strategie tedy chybí.

Ohňostrůjní extrémisté

Jediní, kteří mohou šlapat Babišovi na paty, jsou Piráti. Ale jejich politika je příliš doleva, příliš progresivní a příliš vyhraněná. Vyhraněným stranám se u nás nedaří, protože jdou často do extrému a extrém se nelíbí nikomu. Piráti mají úspěch jen proto, že tu není nikdo jiný, nabídka stran je prostě k uzoufání. Podobně je na tom, i když hůř z pohledu volebních hlasů, Okamurova SPD. Postavená na extrému se SPD svezla jen na hysterii kolem imigrantů. Ale hysterie ochladla. Jak řekl starosta Londýna Sadiq Khan – na terorismus v ulicích si musíme zvyknout. No, nejspíš jsme si zvykli. Pokud nenastane druhé kolo neřízené migrace, Okamura bude jedině slábnout. A zase, jeho politika je příliš vyhraněná, jde příliš do extrému, tudíž je pro většinu lidí nevolitelná.

Podívejme se na to optikou ohňostrojů na Silvestra. Společnost máme, už zase, rozdělenou. Dva tábory extrémistů a jeden tábor normálních lidí. Jedni extrémisté by nejradši zakázali jakékoliv dělobuchy, petardy, rakety, a přitom uvádějí jako důvody ekologický dopad a zviřátka. Nu, ekologický dopad je marginální, smrdí to, ale smrdí to jednou za rok a jenom chvíli. A zviřátka? Pejskaři a kočkaři nechť si své mazlíčky nechají doma, nemusí ausgerechnet 1. 1. pět minut po půlnoci na čurací procházku, že jo, a pokud ano, tak to jsou jen zatvrzelí prudiči, kteří chtějí vyfotit svého mazlíčka v předinfarktovém stavu a napostovat fotku s trochou vlastní žluči na Facebook.

A druhý extrém je zase buranský. Práská rachomejtle od začátku listopadu až do prvomájového průvodu a pohoršuje se, že mu ti první extrémisté dupou po svobodě. Ani jedno není s mírou. Novoroční ohňostroj je ovšem v naprostém pořádku, trvá pár minut. Loučíme se se starým rokem, vítáme ten nový. Ohňostroj nějaká impotentní promítačka, se svým videomappingem, nenahradí. Když se slaví, má to být brajgl a ne nějaká bio eko sešlost. Nerad bych se dočkal toho, že podobné trachtace povedeme někde v přítmí sklepa s mrkvovou šťávou ve skleničce, aby se nás nějaká srnka náhodou nepolekala. A právě v těchto dvou extrémistických skupinách jsou Piráti s Okamurou. Obě skupiny řvou… a kazí radost i z běžných kratochvilek normálního člověka.

Resumé

Koho má Babiš proti sobě? Demokratický blok, který bojuje už dávno vyhraný boj proti komunismu, ač nereflektuje nový komunismus, který se k nám plíží pod praporem ekologie, genderismu, feminismu a dalších ismů. Je rozhádaný, neschopný a politicky neskutečně nepřitažlivý. Jen neustále a donekonečna mentoruje a poučuje a ukazuje, že je lepší než samotní voliči. Pak tu jsou Piráti a Okamura, extrémisté jedné i druhé fronty. Dál co? Socani? Katolíci? Klaus mladší? Babiš není politicky silný, on jen nemá žádnou konkurenci. A i na to se můžeme těšit v příštím roce. Neraní-li ho mrtvice, bude si tu nadále dělat, co jemu se zlíbí. Pak je tu ještě ten atomový výbuch ve Strakovce. Také alternativa. Jen toho moudrého monarchu kde splašit.

 

Vložil: Štěpán Cháb