Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S pravidly si hlavu nelámal a byl zárukou dobré zábavy. Navíc mu řada hvězd vděčí za nesmrtelné hity. Tajnosti slavných

31.12.2019
S pravidly si hlavu nelámal a byl zárukou dobré zábavy. Navíc mu řada hvězd vděčí za nesmrtelné hity. Tajnosti slavných

Foto: repro/archiv ČT

Popisek: Vladimír Dvořák

VIDEO Vymyslel téměř nekonečné možnosti, jak udělat z Bohdalky blbku, a leckdy nešetřil ani sám sebe. Za každým přesně zacíleným fórem se skrývaly hodiny přemýšlení a vylepšování. A možná ani netušíte, že se právě v jeho hlavě zrodily i texty hitů, které sehrály významnou roli v kariéře řady hvězd populární hudby.

Vždy v perfektně ušitém obleku se stal ztělesněním dobře vychovaného bohéma s klasickým vzděláním, i když to s jeho studiem nebylo zase tak jednoznačné. Naštěstí na jeho budoucí úspěch nemělo nespokojené putování československým školstvím výrazný vliv. S pravidly si nikdy příliš hlavu nelámal, všechno dělal tak, jak to vyhovovalo jemu, bez ohledu na okolí i případné následky.Byl současně vším a ničím. Bavič, konferenciér, herec, scenárista, novinář, textař… Tak mnohostranný a významný talent se skrýval za vizáží leckdy poněkud bezradného chlápka, při jehož precizně promyšlených výrocích davy padaly smíchy. Ke všem těmto oborům přičichl, vzdělání či odbornou průpravu ale neměl v žádném. A prý s tím měl i problémy, obzvlášť při vyplňování osobních dotazníků. Vladimír Dvořák byl prostě od začátku do konce unikát, který se do žádné kolonky nedokázal vměstnat.

Píseň pro Kristinku

(Waldemar Matuška):

Žádná fakulta mu nevoněla

Nezapomenutelný bavič se narodil 14. května 1925 v jihočeském Písku, v železničářské rodině. Po přestěhování do Prahy jeho otec vypravoval vlaky z Denisova nádraží, v jehož budově na Těšnově rodina bydlela. U Vladimíra se velmi brzy projevilo kreslířské i literární nadání. V pouhých jedenácti letech si ušetřil na psací stroj a napsal fejeton, který otiskly Písecké listy, a v Mladém hlasateli mu vyšla povídka Lovci orchidejí. Odmaturoval ve válečném roce 1944, na další studia si ale vzhledem k uzavřeným vysokým školám musel počkat až po osvobození.

Váš dům šel spát
(Rudolf Cortés):

Student cestovatel

Původně se chtěl stát malířem, maminka ale trvala na vysokoškolském titulu, a tak se nakonec dohodli na kompromisu – stane se profesorem kreslení. Slušně vychovaného hocha ale studium na výtvarné akademii nebavilo, a tak přešel na Fakultu žurnalistiky Vysoké školy politické a sociální. Tam ale nebyl s lecčím spokojen a již po ukončení prvního ročníku přešel na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se pokoušel studovat sociologii a estetiku. Ani to ale jeho touhu po vzdělání zjevně neuspokojovalo, takže po dvou letech definitivně se studiem praštil. „Když to tak vezmete, mám vlastně ukončené bakalářské studium, tak co…!“ komentoval po letech studentské lavírování ve své autobiografii.

Je po dešti

(Judita Čeřovská):

Z bryndy ho vytáhl Werich

V roce 1946 skončil třetí v soutěži o rozhlasovou hru a hned nato napsal pohádku, v níž dokonce dostal roli, o kterou si ale prý sám řekl. Vzápětí napsal s kamarádem Petrem Poustkou kabaretní scénář Nuda útočí. Na podzim 1946 mu v Československém rozhlase nabídli místo, a tak se stal redaktorem zábavných pořadů. Začal psát scénáře, účinkoval a učil se takzvaně za pochodu. Jenže poté co na něj přišel v roce 1950 posudek místní organizace KSČ, že nenavštěvuje schůze a nezdraví Čest práci!, dostal výpověď. Jeho bývalý profesor z gymnázia, hudební skladatel Jan Seidel, mu sehnal místo v Gramofonových závodech, kde pracoval půl roku jako úředník, pak ho ale i tam dostihla reorganizace. Naštěstí se za něj přimluvil Jan Werich, kterého poznal v rozhlase, a tak dostal místo v národním podniku Československé cirkusy, varieté a lunaparky.

Normálně
(Pavlína Filipovská):

Král estrád a varieté

Zpočátku uváděl artistická vystoupení v cirkusu Praga na Karlově náměstí, pak vzal zavděk uváděním zájezdových estrádních představení. V Praze se jeho hlavním působištěm se stala Alhambra, legendární kabaret, varieté, divadlo, bar, noční klub… prostě ráj flamendrů. Dnes bychom řekli, že šlo o klasický music hall, v němž vystupovali velmi kvalitní a populární umělci. V něm Vladimír uváděl až do roku 1956 zábavné programy. Současně ale poprvé přičichl k dalšímu svéráznému světu v Divadle estrády a satiry, díky němuž si poprvé vyzkoušel nejen jeviště, ale také kameru. Dostal pár vedlejších rolí ve slavných snímcích, jako byla komedie režiséra Miloše Makovce podle scénáře Vratislava Blažka Návštěva z oblak, legendární hudební komedie Jána Kadára a Elmara Klose Hudba z Marsu či další, tentokrát povídková komedie Martina Friče Zaostřit, prosím!, s hudbou bohužel dnes již téměř zapomenutého Ludvíka Podéště. Díky tomu si mohl vychutnat i spolupráci s tak významnými profesionály, jako Danou Medřickou, Josefem Kemrem, Jaroslavem Marvanem či velkým mistrem herectví Janem Pivcem.

(pokračování ve středu 1. ledna)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace