Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pyžámko pro prezidenta a čertí rozruch. Z Čech se vytrácí politická satira, a tak se jinotaje skrývají do seriálů či pohádek

31.12.2019
Pyžámko pro prezidenta a čertí rozruch. Z Čech se vytrácí politická satira, a tak se jinotaje skrývají do seriálů či pohádek

Foto: Šťastné pondělí / Facebook (jako v článku)

Popisek: Balíček pro prezidenta republiky, kde se ukrývá pyžamo pro prezidentské pyžamové dny

FOTO Po Listopadu 1989 natáčely české televizní stanice hned několik satirických pořadů, které měly u diváků velký úspěch. Ať už šlo o kultovní Českou sodu, kterou vysílala Česká televize několik let, nebo zábavný pořad oblíbené dvojice Zuzana Bubílková a Miroslav Šimek S politiky netančím. Ten postupem času střídal názvy i televizní stanice, z ČT se přesunul na Novu jako Politické harašení a na TV Barrandov coby Politická střelnice.

Dnes televizní satira v Čechách doslova skomírá, například v České televizi se smrskla na pár více či méně jízlivých poznámek v rubrice Malostranské korekce jako součást publicistického pořadu 168 hodin. O co méně ČT vysílá vlastní satirickou tvorbu, o to více alibisticky uvádí tu zahraniční, například výtečné britské série Jistě, pane ministře nebo Jistě, pane premiére.

Pyžámko pro prezidenta

Tristní situaci zachraňuje soukromá televize Seznam. Ta nabízí pořádně ostré Šťastné pondělí, v němž moderátor Jindřich Šídlo shrnuje události posledního týdne, které by rozhodně neměly zapadnout. Ale zdaleka netepe jenom politiky, ale všímá si dalších jevů a události v naší zemi. Nemluvě o tom, že Šťastné pondělí má zásluhy na tom, že některé závažné prohřešky se díky televizní kritice začaly řešit. Šťastné pondělí je navíc pořadem konstruktivním. Když autoři dospěli k závěru, že koaliční stranu ČSSD zachrání jen zázrak (a že dnes zkratka strany znamená Čistky, Sviňárny, Sabotáže a Donášení), rozhodli se pro ni zadarmo natočit propagační klip. Na srdci jim leží rovněž blaho Babišovy vlády. Protože stále hledá peníze na další a další dárečky pro voliče, připravili pro ni seznam státního majetku, jenž naši politici ještě nestihli prodat. Šťastné pondělí se nebojí ani zamířit na Hrad. V zatím posledním vydání šil Šídlo do prezidenta, který nedávno prozradil, že se cítí nejlépe, když má pyžamové dny. Kolektiv redakce mu proto poslal jako dárek nové, speciální pyžámko.

Pyžamo pro prezidenta republiky od Jindřicha Šídla

Zlotřilé trio z Ulice

Pokud má nějaký český umělec tvůrčí kritické pnutí, satirické momenty opatrně ukryje do nějakého jiného pořadu nebo pohádky. Příkladem je nekonečný seriál televize Nova Ulice. Ten si ovšem krotce střílí pouze z komunálních politiků. Většinou je představuje trio zlotřilého starosty Masného, jeho o něco poctivějšího předchůdce Nykla (čerstvě se ovšem namočil do kšeftů s kmotry) a obratnějšího nástupce Hložánka. To, že se často zajímají o dotace či veřejné zakázky, však prozrazuje, že scenáristé si berou na mušku i šíbry celostátní. Je ale dosti zvláštní, že satirická Ulice prochází bez větší pozornosti.

Čertí rozruch

Během letošních Vánoc zato vyvolala mnohem větší rozruch premiéra pohádky Čertí brko, vysílaná v České televizi. Mnoho diváků (ale i některých opozičních politiků) si ji vyložilo jako metaforu na současnou politickou situaci. A rozhodně ne náhodou. Vítěz voleb, rychtář Křiváček uplácí voliče párky a pivem, přičemž se netají svojí taktikou: „Musíš mít buřty a pivo, pak si s lidma můžeš dělat, co chceš.“ Ale některým z nich je jeho vítězství podezřelé, a tak se ptají: „Znáš někoho, kdo ho volil?“ Odpověď zní: „Ne“.

Režisér této pohádky Marek Najbrt (má na svém kontě i jedinečný satirický projekt Kancelář Blaník) se sice brání, že jeho pohádka není žádná politická agitka a že politici upláceli své voliče od pradávna, ale leckdo si myslí svoje. A naráží třeba na pasáže, v nichž Čertí brko provádí evidenci hříchů a tisíce kontrol. Někteří naopak litují, že v této pohádce nebylo politické satiry více, protože zbývající děj za moc nestál. A jiní se zase sázejí, zda se z Čertího brka nestane trezorový film. Tak uvidíme.

Vložil: Adéla Hofmanová