Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pyžámko pro prezidenta a čertí rozruch. Z Čech se vytrácí politická satira, a tak se jinotaje skrývají do seriálů či pohádek

31.12.2019
Pyžámko pro prezidenta a čertí rozruch. Z Čech se vytrácí politická satira, a tak se jinotaje skrývají do seriálů či pohádek

Foto: Šťastné pondělí / Facebook (jako v článku)

Popisek: Balíček pro prezidenta republiky, kde se ukrývá pyžamo pro prezidentské pyžamové dny

FOTO Po Listopadu 1989 natáčely české televizní stanice hned několik satirických pořadů, které měly u diváků velký úspěch. Ať už šlo o kultovní Českou sodu, kterou vysílala Česká televize několik let, nebo zábavný pořad oblíbené dvojice Zuzana Bubílková a Miroslav Šimek S politiky netančím. Ten postupem času střídal názvy i televizní stanice, z ČT se přesunul na Novu jako Politické harašení a na TV Barrandov coby Politická střelnice.

Dnes televizní satira v Čechách doslova skomírá, například v České televizi se smrskla na pár více či méně jízlivých poznámek v rubrice Malostranské korekce jako součást publicistického pořadu 168 hodin. O co méně ČT vysílá vlastní satirickou tvorbu, o to více alibisticky uvádí tu zahraniční, například výtečné britské série Jistě, pane ministře nebo Jistě, pane premiére.

Pyžámko pro prezidenta

Tristní situaci zachraňuje soukromá televize Seznam. Ta nabízí pořádně ostré Šťastné pondělí, v němž moderátor Jindřich Šídlo shrnuje události posledního týdne, které by rozhodně neměly zapadnout. Ale zdaleka netepe jenom politiky, ale všímá si dalších jevů a události v naší zemi. Nemluvě o tom, že Šťastné pondělí má zásluhy na tom, že některé závažné prohřešky se díky televizní kritice začaly řešit. Šťastné pondělí je navíc pořadem konstruktivním. Když autoři dospěli k závěru, že koaliční stranu ČSSD zachrání jen zázrak (a že dnes zkratka strany znamená Čistky, Sviňárny, Sabotáže a Donášení), rozhodli se pro ni zadarmo natočit propagační klip. Na srdci jim leží rovněž blaho Babišovy vlády. Protože stále hledá peníze na další a další dárečky pro voliče, připravili pro ni seznam státního majetku, jenž naši politici ještě nestihli prodat. Šťastné pondělí se nebojí ani zamířit na Hrad. V zatím posledním vydání šil Šídlo do prezidenta, který nedávno prozradil, že se cítí nejlépe, když má pyžamové dny. Kolektiv redakce mu proto poslal jako dárek nové, speciální pyžámko.

Pyžamo pro prezidenta republiky od Jindřicha Šídla

Zlotřilé trio z Ulice

Pokud má nějaký český umělec tvůrčí kritické pnutí, satirické momenty opatrně ukryje do nějakého jiného pořadu nebo pohádky. Příkladem je nekonečný seriál televize Nova Ulice. Ten si ovšem krotce střílí pouze z komunálních politiků. Většinou je představuje trio zlotřilého starosty Masného, jeho o něco poctivějšího předchůdce Nykla (čerstvě se ovšem namočil do kšeftů s kmotry) a obratnějšího nástupce Hložánka. To, že se často zajímají o dotace či veřejné zakázky, však prozrazuje, že scenáristé si berou na mušku i šíbry celostátní. Je ale dosti zvláštní, že satirická Ulice prochází bez větší pozornosti.

Čertí rozruch

Během letošních Vánoc zato vyvolala mnohem větší rozruch premiéra pohádky Čertí brko, vysílaná v České televizi. Mnoho diváků (ale i některých opozičních politiků) si ji vyložilo jako metaforu na současnou politickou situaci. A rozhodně ne náhodou. Vítěz voleb, rychtář Křiváček uplácí voliče párky a pivem, přičemž se netají svojí taktikou: „Musíš mít buřty a pivo, pak si s lidma můžeš dělat, co chceš.“ Ale některým z nich je jeho vítězství podezřelé, a tak se ptají: „Znáš někoho, kdo ho volil?“ Odpověď zní: „Ne“.

Režisér této pohádky Marek Najbrt (má na svém kontě i jedinečný satirický projekt Kancelář Blaník) se sice brání, že jeho pohádka není žádná politická agitka a že politici upláceli své voliče od pradávna, ale leckdo si myslí svoje. A naráží třeba na pasáže, v nichž Čertí brko provádí evidenci hříchů a tisíce kontrol. Někteří naopak litují, že v této pohádce nebylo politické satiry více, protože zbývající děj za moc nestál. A jiní se zase sázejí, zda se z Čertího brka nestane trezorový film. Tak uvidíme.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace