Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo půjde s Klausem „na barikády“? Bývalý hradní vicekancléř Hájek promluvil…

20.08.2013
Kdo půjde s Klausem „na barikády“? Bývalý hradní vicekancléř Hájek promluvil…

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Václav Klaus

Volby očekávané na říjen nebo listopad vyvolávají na politické scéně čilý ruch. V posledních dnech se nejčastěji spekuluje o tom, zda do předvolebního dění aktivně vstoupí bývalý prezident Václav Klaus. Během víkendu se objevilo několik náznaků, že by někdejší čestný předseda ODS mohl vést některou z kandidátek. ParlamentníListy.cz se na možnosti dalšího uplatnění bývalé hlavy státu ptaly jeho blízkého spolupracovníka Petra Hájka.

Právě Hájek již v pátek na mítinku akce D.O.S.T. sliboval významné překvapení na pravé části politického spektra, která podle něj nyní není v Parlamentu vůbec zastoupena, protože „pravicové strany“ vůbec nejsou pravicí.

Pro ParlamentníListy.cz pak uvedl, že Václav Klaus nikdy z politiky neodešel, proto není až takovým překvapením, že uvažuje o této možnosti uplatnění. „Šlo pouze o to, v jaké roli se bude chtít uplatnit,“ řekl redakci v pondělí ráno někdejší hradní vicekancléř.

„Všechno je otázka příčin a následků, takže pokud se politická scéna dostává do dynamiky, tak nevylučuji, že Václav Klaus do toho se svou typickou razancí zasáhne,“ uvedl ke konkrétní možnosti Klausovy volební kandidatury. Pravděpodobnost této možnosti pak naznačil ujištěním: „Mohu potvrdit, že nějaký pohyb v tomto směru tady je.“  

Klaus s Topolánkem dohromady? Významný signál

V nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce naznačil možnost Klausova návratu i další bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. Ten již dříve zaujal výrokem, že kdyby bylo třeba, šel by s Václavem Klausem „na barikády". V České televizi jej včera zopakoval a navíc naznačil, že by jejich společným subjektem nemusela být ODS.

Právě Topolánkovo vedení strany přitom bylo v minulosti Václavem Klausem kritizováno a za jeho předsednictví v roce 2008 se vzdal funkce čestného předsedy a ze strany vystoupil. Petr Hájek se však domnívá, že tento faktor nehraje roli.   

„Vím, že oba pánové jsou v kontaktu a vůbec bych se nedivil, kdyby to tak bylo,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz k možnosti společné kandidatury dvou bývalých premiérů za ODS. „Pokud jediní úspěšní předsedové ODS k sobě najdou cestu a chtějí něco udělat, tak by to nepochybně byl významný signál,“ myslí si Hájek.

Ten navíc nevyloučil, že by se společně s Klausem mohlo do nového politického uskupení zapojit i širší spektrum osobností, názorově spojených s Klausem. Svědčí tomu i fakt, že slova o překvapení na pravici pronesl na akci organizace D.O.S.T., prezentující se obhajobou tradičních hodnot.

Pro ParlamentníListy.cz pak uvedl: „Vím, že Václav Klaus je oslovován z mnoha úrovní.“ Pak dodal, že je zřejmé, že Václav Klaus není slepý a hluchý, proto na tyto výzvy nejspíš nějakým způsobem zareaguje.  

Navíc je prý možné, že by se do Klausova politického projektu nějakým způsobem zapojil i sám Hájek. „Já jsem v tom s Václavem Klausem od roku 1996 a nevidím důvod, proč bych v tom s ním neměl být dále,“ řekl pro ParlamentníListy.cz.

Půjde do toho s Bobošíkovou?

Server Novinky.cz spekuluje, že základem Klausovy kandidátky by měla být strana Suverenita. Strana dlouhodobě spojovaná se svou předsedkyní, bývalou europoslankyní Janou Bobošíkovou, by měla Klausovi a případně jeho spojencům, kteří se rozhodnou kandidovat, poskytnout svou vybudovanou strukturu.

Právě absenci vybudované a fungující strany považovali v minulosti experti za hlavní problém Klausova opětovného vstupu do politické arény. Podle serveru se navíc uvažuje i o tom, že by se Klausovo jméno dostalo do názvu subjektu. Bylo by totiž nutné během krátké doby přeorientovat stranu z Bobošíkové, doposud velmi viditelné hlavní tváře strany, na Klause coby lídra.

Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková vyzývá Václava Klause k návratu do politiky již dlouhodobě. Pro ParlamentníListy.cz již v červnu uvedla, že „je tady velký prostor pro to, aby přišel člověk jeho formátu a zasáhl svými myšlenkami jak do politiky české, tak do politiky Evropské unie.“

O víkendu pak v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz naznačila, že strana je připravena poskytnout Klausovi svou strukturu a zázemí. Uvedla, že „pokud by se Václav Klaus rozhodl pro návrat do aktivní politiky, strana udělá vše pro to, aby tento návrat byl úspěšný. Pokusí se získat spojence a osobnosti, které by se na jeho návratu podíleli.“

Spojenectví Klause a Bobošíkové by nebylo až tak překvapivé, i v minulosti hájili podobné názory a často i společně vystupovali na veřejnosti. Bývalý prezident ve svých veřejných vystoupeních stranu často chválil a na její sjezdy neopomínal posílat zdravici.

Petr Hájek se však k možnosti spojení Klause se Suverenitou nechtěl vyjadřovat. „Jakou ten jeho vstup bude mít podobu, to nevím,“ uvedl.

Jakub Vosáhlo, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace